E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Globalizace jako past. Pandemie nám odhalila negativní společenský trend, upozorňuje Mikolov

Dnešní svět se neustále zmenšuje. Jíme stejná jídla, oblékáme se do stejných značek, sledujeme filmy z hollywoodské produkce. Kde se tento fenomén vzal, co nám dává, a co naopak bere? „Je škoda, že přebijeme produkty a projekty, které do lidské kultury vnášejí bohatost a rozmanitost,“ myslí si počítačový expert Tomáš Mikolov. Ve čtvrtém díle podcastu Future Is Now pro magazíny Finmag a Heroine rozebírá s antropoložkou Sarou Polak téma globalizace.

Vzájemné propojování národních států pozorujeme prakticky všude od byznysu přes politiku až po vědu. Podle Mikolova přitom ve společnosti vzniká samovolně. „Nikdo nepřišel, nebouchnul do stolu a nepřikázal, že se budeme globalizovat. Za našich podmínek k tomu dochází samo, a to často z ekonomických důvodů,“ říká. Když se ale různé společnosti vyvíjejí nezávisle na sobě, mají šanci samostatně přijít na originální řešení problémů. Těžko totiž můžeme vynalézat nové věci, pokud jen přebíráme nápady ostatních.

Napětí ve společnosti 

Původ nových idejí se pak připisuje národům, které si dokážou na světovém poli vydobýt zásadní postavení. Mikolov a Polak připomínají, že stovky let byli na prvním místě Evropané. „Státy si často dějiny upraví podle sebe tak, aby z nich vyšly dobře. Platí to i v případě, že ovládají někoho jiného. Příkladem je třeba sovětská propaganda v Československu během komunismu,“ dodává Mikolov.

Partneři podcastu Future Is Now:

Již od roku 1987 vyvíjíme bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Přes 30 let chráníme digitální technologie, které pomáhají měnit svět k lepšímu. ESET je tady, aby je chránil. ESET Progress. Protected.

Jsme moderní česká pojišťovna, která staví na lidskosti a jednoduchosti. Simplea vznikala na zelené louce, nejsme tak zatíženi korporátními nařízeními. Spojili jsme chytré technologie se zdravým selským rozumem a vytvořili životní pojištění, které jako jediné na trhu garantuje plnění pojistných událostí v 99 procentech případů.

Vědci se zamýšlejí také nad konceptem společného rozhodování, kterému se věnoval už osvícenský filozof a matematik Nicolas de Condorcet. V poslední době ho ale značně urychluje internet a sdílené platformy jako Wikipedie nebo Quora. „Dostáváme se do situace, kdy jsou si lidé schopní vyměňovat informace obrovskou rychlostí a problémy mohou řešit kolektivně, ale zároveň vzniká rozhodovací paralýza,“ uvažuje Polak. „Pokud masa nesouhlasí s tím, co se reálně stane, vzniká velké napětí a rozdělení ve společnosti.“

Věda jako politika

Podle Mikolova může být moderní globalizovaná demokracie spíše převlečená oligarchie. „Informace se k nám dostávají různou formou, ať už z televize, či internetu. Média vlastní různí lidé: často jsou to miliardáři, soukromé osoby. Vidíme, jak to vypadá u nás nebo v Itálii se Silviem Berlusconim. Kdo je nakonec ten, kdo nám různé myšlenky podsouvá? Věříme jim sami, nebo nám někdo poradil, abychom jim věřili?“ 

Negativní vlivy se rozšiřují i mezi vědeckou obec, která na světové úrovni funguje spíše jako politika, uvádí Mikolov. „Myslím, že globalizace je trochu past. Uvítal bych, kdyby si s ní vědci uměli nějak poradit. Kdybych se býval svezl s hlavním proudem, nikdy bych nic přelomového nevymyslel,“ zdůrazňuje. 

Čím se učenci museli až absurdně zabývat ve středověku? Kde se poprvé objevilo číslo nula a jak doputovalo do Evropy? A je globalizace výhodou, nebo brzdou při snahách o řešení klimatické krize? Nejen to se dozvíte v novém díle podcastu Future Is Now!   

Co dalšího se v podcastu dozvíte?

  • Jak souvisí globalizace s decentralizací? 
  • Existuje absolutní dobro nebo zlo a který řecký filozof se relativitou morálky zabýval? 
  • Co je to technologický mesiášský syndrom? 
  • A jaký negativní společenský trend nám odhalila pandemie koronaviru? 

Poslechněte si celý díl na Spotify nebo Apple Podcast.    

Foto: Jan Zátorský/Finmag

Seznamte se s tvůrci podcastu Future is now:

Sara Polak vystudovala archeologii a kognitivní evoluční antropologii na Oxfordu. O umělé inteligenci pravidelně přednáší v Paralelní Polis, kde spoluzaložila technologický klub Paioneers. Několik let pracovala pro technologické startupy ve Velké Británii, USA nebo na Novém Zélandu. 

Sara se angažuje v neziskovce prg.ai, kde s Tomášem Mikolovem zdarma vyučuje kurz Elements of AI, a točí pořad Deus Ex Machina pro Red Button EDU.

Foto: Jindřich Nosek (NoJin) – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Tomáš Mikolov vystudoval Fakultu informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jako diplomovou práci obhájil jazykové modelování pomocí neuronových sítí, nalezl novou metodu překladu jazyka převedením slov do číselných vektorů, a podařilo se mu tak zvýšit výkonnost překladačů až desetitisíckrát. Svou stopu zanechal v Googlu či Facebooku.

Mikolov se věnuje programování od svých osmi let. Od roku 2020 buduje vlastní výzkumný tým na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze.

Podcast Future Is Now

Žijeme v tom, co jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Na druhou stranu technologie, co vidíme kolem nás, mají často kořeny v civilizacích tisíce let starých. Jak se poučit z historie, jak se pohybovat v chaosu a jak si nemyslet, že jsme pupek světa a nejlepší, co se na zeměkouli zatím vylouplo? O tom všem a ještě více se ve speciální sérii podcastů pro magazíny Finmag a Heroine baví vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak.

1. díl: Rozvoj technologií. Fenomén Big Tech. Evropa je pozadu ve vývoji

2. díl: Proč se bojíme robotizace. Nahradí lidskou práci?

3. díl: Nesmrtelnost. Dosáhneme jí skrze technologie? Je vůbec o co stát?

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s