E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Může očkování proti covidu ovlivnit menstruaci? Výzkum a zkušenosti žen se liší

Očkování proti covidu-19 je v současné době jedním z nejdůležitějších společenských témat. Existuje souvislost mezi vakcinací a menstruačními obtížemi typu silnějšího krvácení, krvácení mimo obvyklý cyklus a podobně? Na sociálních sítích se objevily zkušenosti žen, které pozorovaly, že po očkování proti onemocnění covid-19 byl průběh jejich menstruace nějakým způsobem neobvyklý, povětšinou horší.

Vakcíny proti novému typu koronaviru mohou – nikterak překvapivě a podobně jako vakcíny proti jiným chorobám – mít mnoho (zcela běžných) vedlejších účinků, jako je horečka, zimnice a bolesti svalů. Je tedy namístě uvažovat, zda může očkování proti covidu dočasně ovlivnit další aspekt zdraví, další tělesný proces: menstruační cyklus.

V současné době neexistují žádné vědecké důkazy prokazující, že vakcíny způsobují těžší nebo nepravidelné menstruační krvácení. Mnohé ženy však na sociálních sítích (v USA, kde se na rozdíl od ČR masivně očkuje) sdílely svá pozorování, že průběh menstruace po očkování byl silnější, než jsou zvyklé. „Popsané zkušenosti jsou zajímavé, ale neříkají nám, že se jedná o kauzální vztah [mezi vakcínami a zprávami o silnější menstruaci] – zejména v době, kdy vakcíny dostávají denně miliony žen,“ uvedl k tomu Stuart Ray, lékař a profesor medicíny a onkologie na Lékařské fakultě Johna Hopkinse.

Kolektivní zkušenost

Docentka antropologie Kate Clancy z Illinoiské univerzity se rozhodla vliv očkování proti covidu na menstruaci blíže prozkoumat, když už ho žádné doposud zveřejněné studie nestudovaly. Jak napsala ve svém příspěvku na Twitteru, kolegyně jí vyprávěla, že slyšela od různých žen, že jejich menstruace měla po očkování těžší průběh. Clancy byla tedy zvědavá, jak to vidí ostatní ženy, a sama shledala, že týden a půl od aplikace první dávky vakcíny se u ní měsíčky dostavily dřív a byly silnější. „Krev ze mě prýští, jako by mi bylo zase dvacet.“

Další ženy se pak svěřily s podobnými zkušenostmi:

„Jsem přesně týden po aplikování druhé dávky Moderna a začal pro mě neobvykle těžký cyklus, a to asi o dva a půl týdne dříve.“

„Dostala jsem Modernu poslední den menstruace. O devět (!!!!) dní později se objevila další menstruace, která byla noční můrou.“

„Jsem tři týdny po své první očkovací dávce od společnosti Moderna a menstruace se dostavila, i když jsem uprostřed platíčka [antikoncepce]. Za 12 let užívání antikoncepce se mi to nikdy nestalo.“

„Mám menstruaci třetí den a několikrát denně vyměňuji extra dlouhé noční vložky. Typické pro mě v tenhle den bývají možná jedna nebo dvě běžné vložky (i když extra absorpční) na celý den.“

„Takhle jsem naposled krvácela, když jsem porodila děti.“

„Nenapadlo mě si to spojit, ale ano. Dostala jsem to po první dávce o týden dříve a bylo to trochu horší (i když jsem ve věku, kdy se to může každý měsíc měnit). Po druhé dávce přišla menstruace v termínu, ale stále silnější.“

Téma a výpovědi žen Kate Clancy natolik zaujaly, že se s kolegyní Katharine Lee, doktorandkou v oboru veřejného zdraví na Washingtonské univerzitě, rozhodly prozkoumat ho hlouběji a zkušenosti se změnami menstruace po očkování shromáždit. „Dosud nebyly k dispozici žádné informace, které by nám umožnily pochopit tuto reakci na vakcínu,“ řekla Leeová. „Moje otázka byla: Jaký mechanismus to mohl způsobit? A také by bylo hezké, kdyby lidé věděli, že se to může stát, aby na to mohli být připraveni.“ Průzkum obou akademiček tento týden úspěšně prošel federálně požadovaným procesem kontroly etiky. (Je možné se i zapojit, pokud byste měly podobnou zkušenost a chtěly o ní referovat.)

Vyskytují se i hlasy, které jsou k souvislosti mezi očkováním a neobvykle silnou nebo nepravidelnou menstruací skeptické. „Teorii, že vakcína může ovlivnit ženský cyklus, je obtížné vysvětlit z biologického hlediska,” říká Mark Turrentine, profesor porodnictví a gynekologie na Baylor College of Medicine v Texasu. „Neexistuje žádný biologický mechanismus, který by zodpovídal za narušení menstruačního cyklu po podání vakcíny proti covidu-19,“ vysvětluje.

Profesor Turrentine také zdůrazňuje, že neobvyklé vaginální krvácení „nebylo vedlejším účinkem hlášeným v žádné z klinických studií od výrobců vakcín a dosud nebyly zaznamenány žádné rozsáhlé nežádoucí účinky týkající se nepravidelného menstruačního krvácení“.

Covid a průběh menstruace

Zdokumentováno však bylo, že koronavirus – a obecněji stresující okolnosti pandemie – dočasně změnily menstruační cyklus některých žen. Vliv na menstruaci nemusí mít nutně očkování, ale prodělání onemocnění covid-19. K dispozici je malá studie 233 žen v reprodukčním věku s klinicky diagnostikovaným covidem-19 (nikoli po očkování), která uvedla některé menstruační změny. Ze 177 pacientek se záznamy o jejich menstruaci mělo 25 % „změny síly menstruace“, 20 % mělo periodu lehčí než obvykle a 19 % mělo cyklus delší než obvykle. I když je možné, že protikoronavirová vakcína může mít podobný účinek, není tato skutečnost v tuto chvíli známa.

Pro docentku Clancy je téma případných dopadů na menstruaci v důsledku očkování i určitým rozčarujícím důkazem toho, že při studiích, které se zabývají například vedlejšími účinky vakcín, se stále málo myslí na ženy. A na to, že menstruují. „Všimli jste si nějakých dopadů na menstruační cyklus? To je [ve studiích] pravděpodobně něco, na co nemyslí,” soudí Clancy.

Zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA neodpověděli na dotazy ohledně toho, zda si jsou vědomi dopadu očkování na menstruační cyklus žen či zda plánují takový výzkum provést. Přitom by takový průzkum a vůbec otevření tohoto tématu mohly být užitečné mnoha ženám, které prožívaly horší průběh menstruace, ale možná souvislost s očkováním je – ani jejich lékaře – nenapadla.

Pandemie a menstruační stresory

Případné změny menstruačního cyklu však mohou jít, jak už bylo výše zmíněno, i na vrub stresu, kterému v komplikované pandemické situaci mnozí čelí ve zvýšené míře. I to, že jsme musely změnit své návyky, přesunout se například z práce domů, kde na nás nad rámec pracovních povinností byly naloženy další „funkce“ (uklízečka, učitelka, družinářka, vedoucí školní jídelny…), to vše může mít vliv i na cyklus.

Menstruační stresory mohou zahrnovat právě změnu zaběhlé rutiny i změnu prostředí, včetně přibývání na váze a zvýšené konzumace alkoholu, vysvětluje Mary Rosser, ředitelka Integrovaného programu zdraví žen na Katedře porodnictví a gynekologie na Kolumbijské univerzitě.

Mimochodem, jeden z výzkumů také ukázal, že vakcíny proti koronaviru postihly ženy více nepříznivě než muže: únorová zpráva Centra pro kontrolu a prevenci nemocí sledující nežádoucí účinky po prvním měsíci očkování (v USA) zjistila, že zatímco ženy během této doby dostaly 61,2 % dávek, uvedly 78,7 % nepříznivých vedlejších účinků, včetně bolesti hlavy, únavy a závratí. Tato zpráva však nezkoumala účinky vakcín na menstruační cyklus.

V Česku hlášené nežádoucí účinky očkování a menses

Pokud jde o údaje z ČR, na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv je k dispozici týdenní přehled „nahlášených podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19“. Údaje jsou aktualizovány vždy jednou týdně. Jak se zde můžeme dočíst: „Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín.“ Reakce na očkování jsou seřazeny do kategorií, vždy jde o určitý „tematický balíček“ příznaků.

Oblast menstruace, která nás přednostně zajímá, spadá do kategorie „Příznaky svědčící pro ovlivnění reprodukčního systému nebo prsu, např. gynekologické krvácení mimo menstruaci, nepravidelná menstruace, bolest prsu, otok prsu“. K 6. dubnu nahlásilo tyto příznaky 21 očkovaných. Celkový počet hlášených příznaků k témuž datu je 2736, přičemž – pro srovnání – nejčastějším hlášeným příznakem v počtu 1696 případů reakcí jsou celkové příznaky a reakce v místě aplikace (tj. např. horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost, reakce v místě vpichu, bolest, zarudnutí, otok, teplo, svědění, zduření, modřina, brnění), příznaky podobné chřipce, a další.

Pokud se chcete nechat očkovat, není nutno bát se aplikování dávky ve dnech, kdy máte menstruaci. Ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, ani College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) neuvádějí menstruaci jako důvod k odložení vakcinace. Pokud jde o ČR, ani v Doporučeních pro očkování proti onemocnění covid-19 mRNA vakcínami (společném stanovisku České vakcinologické společnosti ad.) není o menstruaci jako možné kontraindikaci či důvodu k odložení vakcinace ani zmínka.

V „Otázkách sportovců a odpovědích lékařů o očkování proti nemoci covid-19“, veřejně přístupném materiálu České unie sportovců (dříve Český svaz tělesné výchovy a sportu) nicméně figuruje následující doporučení: „Co se týče vazby na menstruační cyklus, pokud bude možno, je očkování proti covidu-19 vhodné načasovat nejlépe do prvních dnů po ukončení menses.“

Co dělat, když vaše menstruace probíhá po očkování nestandardně?

Nejprve nepanikařte. Očkování nemusí nutně být příčinou, může to být také známka toho, že se děje něco jiného, ​​co se shodou okolností objevilo poté, co jste byla očkována. V Česku se zatím očkuje třemi vakcínami (Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca). Pokud chcete vědět víc, letáky s podrobnějšími informacemi o jednotlivých vakcínách (včetně očekávané Janssen od Johnson&Johnson) a další odpovědi k očkování jsou k nalezení na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Jako u mnoha jiných obtíží týkajících se ženského reprodukčního zdraví, prvním krokem může být právě informovanost. Pokud nevysvětlitelná změna ve vašem cyklu přetrvává, konzultujte všechno se svým lékařem.

Článek byl v rámci spolupráce převzat z blogu kalíšek.cz. Ilona Bittnerová, majitelka blogu kalisek.cz a e-shopu Maluna s pomůckami pro menstruační hygienu je jedním z hlavních sponzorů podcastu Hlas Heroine. 

Popup se zavře za 8s