„Vyšpulit na manžela prdelku“. Je v manželské posteli potřeba souhlas?

Domácí násilíKomentářKonsent
Manželský sex
SexSexualitaSexuální násilíZnásilnění
Irena Buršová
| 6. 6. 2022 | 35 komentářů | 38 191
„Vyšpulit na manžela prdelku“. Je v manželské posteli potřeba souhlas?
Zdroj: Shutterstock

Intimita v dlouhodobém vztahu je taky někdy ošemetná věc. Stává se, že jeden to chce a druhý ne. A teď – jak z toho ven? Někteří lidé vnímají manželské povinnosti jako „povinnosti“ ženy za to, že manžel živí rodinu. Jiní vnímají, že vynucovat si soulož ve vztahu je vlastně opakované znásilňování. Jsou všechna odmítnutí v partnerství stejná, nebo záleží na situaci?

Už jsem to psala, píšu to znovu a bojím se, že to budu psát ještě hodně dlouho: Máme v naší společnosti velký problém s chápáním konsentu. Tedy toho, kdy, kdo, jak a za jakých okolností bez jakéhokoli nepohodlí a nelibosti souhlasí s tím, jak se k němu chovají jiní v oblasti sexu. Používám v tomto kontextu místo českého souhlas nebo svolení z angličtiny přejaté konsent, protože se používá právě specificky v oblasti sexu, intimity, hranic a mezilidských vztahů.

Osobně myslím, že to hrotili lidé na všech stranách. Celá ta věc je nesmírně subjektivní a zásadně záleží na tom, jak každý z nás vnímá všechny jednotlivé složky.

Už jsme diskusi o konsentu nakousli, ale je a bude složitá, citlivá, plná nedorozumění, překřikování a agrese. To, jak žijeme a prožíváme naše sexuální vztahy, se bytostně a dennodenně dotýká každého z nás a spoustu z těch věcí každý vidí jinak. Proto na sebe budeme narážet. Jednou z nejvíce šedých zón je konsent a sex v dlouhodobých vztazích, kde není snadné určit jednoznačné dobro a zlo, protože je tam moc nuancí, moc odstínů šedi.

Ale je potřena natvrdo říct, že znásilnění ve vztahu a v manželství existuje a vůbec to není vzácnost nebo záležitost úchylných psychopatů. Stejně tak neexistuje sex jako „manželská povinnost“. Nebo by taková povinnost rozhodně existovat neměla, i když nemalá část naší populace to tak vnímá. Častěji jsou to muži, kteří si myslí, že když „živí rodinu“, mají právo na sex kdykoliv. Bez ohledu na to, že třeba jejich žena pracuje taky, nebo je s dětmi na rodičovské, což je v podstatě plnohodnotná práce.

Myslíte si, že v partnerství by žena neměla odmítat sex?

Před pár dny proběhlo Twitterem vyjádření jedné paní ve smyslu, že když chce manžel sex a ona zrovna ne, tak se z lásky překoná, „vyšpulí prdelku a podrží mu“. Kolem postu se strhla vášnivá diskuse, kdy jedni oponovali, že se v podstatě nechává znásilňovat, a jiní zase, že když se někdo dožaduje opakovaného konsentu i v dlouhodobém vztahu, musí být „frigidní k***a a nesmí se divit, že ji pak manžel podvádí s těmi, které jsou povolnější“.

Čtěte také: Sex jen se souhlasem

Zdroj: Shutterstock

Baví vás sex, když do něj druhá strana není stejně nadšená jako vy? Baví vás, když si jej vynucujete manipulací, citovým vydíráním, nátlakem? Jste dospělí a stydíte se o sexu mluvit? Nebo proč se někteří lidé tak silně brání tomu, abychom normálně, otevřeně a nahlas mluvili o sexu a konsentu? S chápáním konsentu máme zřejmě problém.

Ale jak mám poznat, že to opravdu chce?

Podle mě to hrotili lidé na obou koncích názorového spektra. Celá ta věc je totiž nesmírně subjektivní a zásadně záleží na konkrétním vztahu a na tom, jaké máme nastavení my osobně i my mezi sebou. „Nechci sex“ totiž může mít dva různé významy. 

V prvním případě máte pěkný sexuální život, sex se svými partnery a partnerkami máte rádi, ale nechce se vám zrovna v ten moment. Jste uprostřed práce, myšlenkami jste někde úplně jinde. Partner/ka na vás začne pomrkávat. Vás ale představa, že se teď budete svlíkat a „namáhat“, zrovna nenadchne. Řeknete „Ne“. On pomrkává dál. A vy si řeknete: „Ale co, když o to tak stojí, mě neubyde“ a jdete do toho. Jsem hodně citlivá na důstojnost, konsent a hranice – ale tohle jako problematické nevnímám. Protože vím, že kdybych to „Ne“ zopakovala, partner dál tlačit nebude, ani mi to nebude nijak vyčítat. A taky vím, že příště to může být obráceně. Já budu zrovna v náladě, taky budu pomrkávat opakovaně a budu ráda, když to dopadne v můj prospěch.

To druhé „Ne, nechci“ ovšem vypadá úplně jinak. Manžel přijde z práce a dožaduje se sexu. Jeho žena nechce. Opravdu ten sex nechce. Je unavená z vlastní práce, z celodenní péče, je bolavá po porodu nebo má jiné dlouhodobé zdravotní potíže. Nebo ji opilý manžel vzbudí uprostřed noci, když se vrátí z hospody. Ona řekne „Ne“, on tlačí dál. Vyčítá, vydírá, vyhrožuje. Žena se opakovaně pokusí oponovat. Muž začíná být agresivní. Žena ví, že muž nepřestane. Že přejde do fyzického násilí, začne mlátit do věcí, vzbudí děti. A že si ten sex nakonec stejně vynutí, nebo bude velká scéna, kdy chytí ženu pod krkem, padne facka a ráno budou modřiny, které bude muset žena pracně maskovat make-upem... Takže se nakonec podvolí a sex proběhne. Ale je to „sex“? Nebo je to znásilnění? Když se toto opakuje, žena už se ani nepokouší bránit. Ví, že nemá šanci. Už ani neříká „Ne“.

Takže je to cajk? Je to dobrovolný sex? Je podvolení se v takovém dlouhodobém nastavení opravdu konsent? Je to takto v pořádku, protože sex je „manželská povinnost“?

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 35 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 6. 6. 2022 16:00

zdravim :) tak ok, beru teda "konstent" at je jasne o jaky souhlas jde :) musim s vami souhlasit, ze tady se dostavame do jeste vetsi "sede zony" nez je konstent u "prilezitostneho sexu" nebo jak to nazvat. Kazde partnerstvi je totiz jine a kazdy par to ma jinak - nejen co se sexu tyka, ale celkove vseho. Souhlasim, ze bych nehrotil "nastaveni prdelky". Ja mam zkusenost , ze to funguje i opacne - s parnerkou si chcete uzit vasnivy vecer, mate za sebou 2 - 3 cisla, na orgasmy je to receno sportovni technologii plichta, napriklad 2:2...vy se prave vycerpane svalite vedle partnerky a uz mate vlastne dost. Nejradeji byste si otevreli s partnerkou jedno orosene, obednali pizzu a koukali na horror (nebo romanticky film, podle toho kdo je na rade s vyberem :), jenze parnerka je porad vasniva, chouli se vedle vas, v ocich ma certiky a chce "jeste" - tak pivo a pizzu odlozite a poskytnete partnerce treba oralni uspokojeni, i kdyz byste se bez toho v dany moment klidne obesli. Partnerku to potesi (a doufejme uz konecne vycerpa), a vas neubyde, ze? :)

ten druhy pripad co ste popsala, je ale opravdu neco jineho, je to proste znasilneni. Ja tohle opet moc nechapu, protoze me sex proste nebavi, kdyz vidim, ze to nebavi partnerku . Vubec, ja bych se ani nevzrusil proste. Takze tohle nechapu a s takovym partnerem bych si rozmyslel zustavat. Ja kdybych se vratil opily a nadrzeny, taky zkusim probudit, ale kdyz me posle do haje, necham ji spat a pujdu do pracovny, pustim si porno a pomuzu si sam :)

PS co se tyka "manzelske povinnosti" tak to je samozrejme blbost. S nadsazkou bych to bral v tom pripade "nastaveni prdelky" ale jak pisu, je to oboustranne. Muz taky casto rika, ze musi jit domu "splnit si manzelske povinnosti"...:) ale brat to jako povinnost poskytnout manzelovi/manzlce sex kdykoliv si on poruci, tak to opravdu ne...

PPS: mam za sebou 15 lety vztah s matkou mych deti a ze zkusenosti muzu rict, ze pokud to jen trochu jde a partner moc chce a vy moc ne, je lepsi se premoci. Casto pak v prubehu zjistite, ze se vam vlastne chce taky a vztahu to prospiva. Ale samozrejme to plati oboustranne, pro muze i zeny. Ale pokud se mi fakt nechce, jako ze fakt, tak spravny partner by to mel pochopit samozrejme....

+31
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Ramesse Ťulpas III. | 6. 6. 2022 16:13

Autorka zase míchá páté přes deváté a cílevědomě podporuje stereotypy o domácím násilí.

Je snad rozdíl mezi situací, kdy vyjdete vstříc partnerovi / partnerce, i když se vám zrovna úplně nechce, a když se na vás vrhne ožralý partner / ožralá partnerka a nevnímá váš odpor. A ano, s tím, co dovedou ženy, když se ožerou jako dobytek, mám také své zkušenosti. I když se to tak může zdát, není na tom nic příjemného. A autorce tímto vzkazuji, že za toto podporování stereotypů by měla být vyhozena a donucena vrátit všechny případné honoráře. To není zdaleka poprvé, co toto dělá, takže to dělá schválně.

-13
Reagovat