Čtyřem významným vědkyním, které musely za svého života čelit mnoha překážkám, se ve svém textu věnuje Zuzana Vitková. Ironií osudu je, že přinejmenším první z nich, Vera Rubin, je vystavena snaze o vymazání z veřejného prostoru i nyní, dávno po své smrti. Její příběh totiž neprošel sítem administrativy Donalda Trumpa, který se snaží z veřejných zdrojů odstranit vše, co by mohlo připomínat byť historickou diskriminaci.
Čtyři vědkyně, které čelily mnoha překážkám. Nemohly si vybrat univerzitu, která by odpovídala jejich schopnostem. Když už nastoupily do výzkumné instituce, zjistily, že tam ani nemají dámské toalety. Učinily významné objevy, ale v odborných článcích a na předávání prestižních cen figurovali jejich spolupracovníci. Nebo si jejich poznatky dokonce uzmul nějaký vážený učenec, aby na nich stavěl a získal další slávu. Pochopitelně bez odkazu na původní výzkum své kolegyně. Veře Rubin, Jocelyn Bell Burnell, Mary Anning a Eunice Foote představuje ve svém textu Zuzana Vitková. Například astronomky Very Rubin se přitom týká i současné dění v USA, kde nová administrativa maže veškeré zmínky o boji se systémovými nerovnostmi.
„Jméno astronomky Very Rubin se nedávno opět objevilo v médiích. Observatoř, která nese její jméno a zároveň ji financuje americká vláda, totiž na své webové stránce pozměnila životopis vědkyně. Zmizely z něj zmínky o tom, že čelila mnoha překážkám a diskriminaci, že se ženám ve vědě snažila vybudovat lepší pozici, i pasáže o tom, jak v observatoři odstraňovala překážky, které tam byly kladeny vědkyním při jejich práci."
Na rozdíl od svých kolegů musely bojovat s očekáváními, že se především budou starat o rodinu. A přestože některé z těchto žen měly štěstí na rozumné a podporující muže, mnohdy spíš narážely na takové, kteří jejich přínos přehlíželi, nebo se jej dokonce snažili zneužít. A také tehdy, když konečně byly zmíněny, mnohdy se tak stalo s chybou.
„Výsledky na tu dobu převratného experimentu byly prezentovány v roce 1856 na výročním setkání Americké asociace pro pokrok vědy (AAAS). Samotná Eunice je však přednést nemohla, na pódiu ji musel zastoupit muž. Americký fyzik Joseph Henry. Článek však uvedl s tím, že věda nepatří žádné zemi ani pohlaví a sféra žen zahrnuje nejen to, co je krásné a užitečné, ale také to, co je pravdivé."
„V roce 1856 zmínily práci vědkyně také časopisy Scientific American či Scientific Discovery, ve kterém si ji spletli s mužem."
Článek o boji několika významných žen o prohlubování lidského poznání najdete na webu Heroine.cz.