konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Pomoc po povodních. Kde darovat, kam se dobrovolně hlásit a čím víc uškodíte, než pomůžete

Česko se už několik dnů potýká s velkou vodou a jejími ničivými důsledky. Lidé ze zaplavených oblastí teď ocení solidaritu nás všech. I při nejlepších úmyslech ale může vznikat spíše chaos a zbytečná práce navíc, pokud se do pomoci pustíme na vlastní pěst a bez informací. Přes jaké organizace a jakým způsobem pomáhat správně? Podívejte se do přehledu níže.

Foto: Profimedia

Kde pomáhat?


Kde ještě najít pomoc?

  • Úřad práce ČR

Úřad práce ČR nabízí mimořádnou okamžitou pomoc všem, které zasáhly povodně. Lidé ve složité životní situaci mohou čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci a její celková výše může dosáhnout až 72 900 Kč. Pro dotazy je připravená telefonní infolinka na čísle +420 800 779 900.

  • Linka bezpečí

Linka bezpečí nabízí psychosociální podporu pro oběti následků povodní, ale také pro ty, pro něž je současná situace psychicky náročná. Nebojte se požádat o pomoc na čísle 116 111.

  • Šatník Praha

Šatník Praha nabízí oblečení všem, koho zaplavila velká voda a potřebuje se obléci. Najdete ho v hale 13 v Pražské tržnici. Více informací najdete na webu satnikpraha.cz, e-mailové adrese [email protected] nebo na telefonním čísle +420 737 597 070.

  • Centra pro regionální rozvoj Ministerstva pro místní rozvoj

V rámci programu Živel poskytují informace ohledně obnovy majetku obcí a krajů zasažených povodněmi. Strategie obnovy by měla být známá v následujících týdnech. Více informací najdete průběžně na webu ministerstvawebu Státního fondu podpory investic.


Co dělat a nedělat? Pravidla dobrého pomáhajícího

  • Nepomáhejte na vlastní pěst bez předchozí dohody se zaštiťující organizací, jako je charita a dobrovolnický spolek. Pokud trváte na tom, že budete pomáhat materiálně, vždy si dopředu zjistěte, co je na místě skutečně potřeba. Nevozte například věci někam, kde o ně vysloveně nebylo požádáno, a už vůbec neberte katastrofu jako příležitost vyklidit půdu a šatník – staré šaty z maturitního plesu nebo rozbité a špinavé hračky nikomu k užitku nebudou.
  • Nejlepším způsobem, jak pomoci lidem a obcím, je poslat peníze: buď přímo, pokud jste si naprosto jistí, komu a jak je posíláte, nebo nejlépe prostřednictvím organizací a veřejných sbírek. Jejich seznam najdete výše.
  • Pokud se rozhodnete pomáhat skrze důvěryhodnou organizaci, vždy si pečlivě prostudujte jejich webové stránky, případně jiné informační materiály. Volat na jejich linku nebo psát do chatu či prostřednictvím e-mailu je až ta nejzazší možnost: jinak hrozí, že jejich v krizi už tak napjaté kapacity budete ještě zbytečně přetěžovat.
  • Není potřeba začít pomáhat okamžitě a prací na místě – zejména pokud nevíte, jak na to, nebo na to nemáte dost sil. Vaše pomoc bude možná mnohem cennější za pár týdnů či měsíců, kdy opadne první fáze zájmu.
  • Při jakékoliv pomoci důsledně dbejte pokynů zaštiťující organizace a bezpečnostních záchranných složek. Pomáhejte jen tak, jak vám stačí vlastní fyzické a psychické síly, jinak můžete spíše ztížit situaci sobě i ostatním. Hrdinství spočívá spíše v důslednosti a kontrolované, adekvátní pomoci než v okázalé odvaze – tu raději přenechte záchranářům a záchranářkám, hasičům a hasičkám, policii a dalším povolaným osobám.
  • Pokud můžete, zařiďte si pojištění pro dobrovolníky a dobrovolnice, které zaštiťuje organizace Hestia.

Máte další tipy na užitečné sbírky nebo možnosti pomoci? Dejte nám vědět na [email protected].

Popup se zavře za 8s