E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Paní docentko, uvaříte kávu?“ Malý trik, jak v práci podpořit své kolegyně i samy sebe

Měly jste někdy v práci pocit, že vám muži až příliš skáčou do řeči? Že váš nápad začal ve skupině rezonovat, až když ho zopakoval muž? Ne že by se to naopak nestávalo, ale není náhoda, že ženy takovým situacím čelí častěji. Zneviditelnění je jednou z metod útlaku, který ženám znesnadňuje prosadit se v zaměstnání. Aby mu mohly ženy lépe čelit, je důležité nejprve jednotlivé situace rozklíčovat. A v tom vám mohou pomoci i vaše kolegyně. Jak na to a proč vám pomohou prsty jedné ruky, popisuje ve svém komentáři právnička Šárka Homfray.

Vzájemná solidarita mezi ženami se na pracovišti může vyplatit.Foto: Toa Heftiba on Unsplash

V některých profesích a na některých pozicích je stále málo žen. S trochou nadsázky se dá říct, že čím větší a víc fancy kancelář nebo zasedačka, tím méně jich v ní obvykle najdeme. A těch pár tokenek se v ní může cítit velmi osaměle.

V jakémkoli odvětví, které má nějakou hierarchii – ať už jde o politiku, byznys, nebo justici, školství, či státní správu – vidíme efekt pyramidy. Například právě ve zmíněné státní správě je v pyramidové základně zhruba 85 % žen. V tom nejvyšším patře – mezi státními tajemníky a tajemnicemi – je jich aktuálně 40 % a ještě před několika málo lety začínalo toto číslo jedničkou.

Old boys club

Maskulinizované prostředí v úrovních, do kterých není snadné proniknout, je soutěživé, často drsné, až agresivní. A to nejen k sobě navzájem, ale i ve vztahu k ženám, které se do něj probojují, nebo k těm, které je pozorují z nižších pater pyramidy. Zcela upřímně – není to přirozené, není to ani nezměnitelné a rozhodně to není to nejlepší uspořádání, jaké bychom si dokázali v mocenských a rozhodovacích pozicích představit.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!