E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Měly by Češky dostávat menstruační volno? „Raději přehodnoťme nemocenskou,“ apeluje právnička

22. únor 2023
19 267

Kdo někdy zažil bolestivou menstruaci, ví, že je při ní obtížné někdy jen vstát z postele. V práci ale s dysmenorrhoeou neboli silnými menstruačními bolestmi můžete narazit: obtíže, které se opakují každý měsíc a které „jiné ženy v pohodě zvládají“, se často setkávají s nepochopením zaměstnavatele. Španělsko ale minulý týden přistoupilo k zásadnímu kroku. Stalo se první zemí Evropy, která schválila placené menstruační volno. V Česku by takové opatření zatím nedávalo smysl, upozorňuje právnička Šárka Homfray.

Španělsko je první evropskou zemí, která zavádí pracovní volno při bolestivé menstruaci.Foto: Shutterstock

Nový zákon přijatý minulý čtvrtek španělským parlamentem se vztahuje na případy žen, které zažívají velmi silné menstruační bolesti. Budou se teď kvůli nim moci bez výjimky omluvit z práce a zaměstnavatel bude volno muset uhradit jako v případě klasických sick days. O přijetí legislativy informoval tamní parlament na svém webu.

Podle serveru Politico pro schválení hlasovalo 185 zákonodárců a jedná se o významné vítězství vlády Španělské socialistické dělnické strany v čele s premiérem Pedrem Sánchezem. Právnička Šárka Homfray upozorňuje, že španělské opatření se ve skutečnosti nevztahuje na jakoukoliv menstruaci, jak je někdy nesprávně interpretováno, ale na lékařskou zprávou podložené případy chronického syndromu nebo nemoci, která se bolestivou menstruací projevuje, jako je například endometrióza.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!