E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

V těhotenství bojovala s depresí, bála se, že ohrozí dítě. Jak poznat, že nejde o hormonální výkyvy

Aktualizováno: 14. červenec 2023, 12:00

Těhotné ženy trpívají „výkyvy nálad“. Příležitostné dojímání i záchvaty štěstí mohou být občas roztomilé, přinejmenším pro okolí. Skončit v černé díře ale nejspíš není „výkyv“. Zatímco o poporodních depresích se trochu mluví, o těhotenských depresích se dá dočíst, že existují, souvisejí s hormony a jsou vcelku rozšířené, ale to je tak všechno. Zuzana Válková pro Heroine popisuje, jak ji v těhotenství překvapila deprese. A jak nevěděla, jestli a komu o ní vůbec může říct.

Novinářka Zuzana Válková v těhotenství bojovala s depresí. Sama sobě navíc ani nevěřila, že skutečně potřebuje pomoc.Foto: Ondřej Košík, make-up a styling: Natálie Host

Otevírám oči o půl čtvrté ráno a vzápětí té drobné katastrofy lituju. V prvních týdnech druhého trimestru ještě dokážu pár minut hledět do tmy, případně si číst, nic nehodnotit ani neanalyzovat – nezapnout v hlavě myšlenkovou cirkulárku, která mě pak zabaví až do rána.

Měsíc do porodu mívám mezi procitnutím a spuštěním rotujících čepelí už jen vteřiny duševního míru. Pak mi z podvědomí začnou probublávat dokonale cílené, smrtící výroky na vlastní účet, s jakými by nejspíš nepřišel ani člověk, který mě vášnivě nenávidí.

Čtrnáct dní před termínem porodu procitám v obvyklou dobu a slzy mi do očí vhrknou hned. Sebepohrdání v rozsahu profesorské přednášky se spustí ve chvíli, kdy si všimnu, že mám mokrý polštář. Na sebedestrukci se mi skvěle soustředí: sestavuju přehledné výčty svých selhání, a kdykoliv na nějaké zapomenu, začnu od začátku. Hledám správná slova pro to, co je na mně nejhoršího, proč jsem slabá a směšná. Myslím na to, kdo z mých nejbližších mnou pohrdá. Soudy, které nad sebou vynáším, jsou definitivní a není ke komu se odvolat; čas od času se zkouším modlit, ale na modlitby se kupodivu soustředit nezvládnu.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!