Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Snížit riziko rozvodu. V komunikaci ve vztahu nejde o to, kdo z vás dvou vyhraje, říká psycholožka

Aperio
Eliška Kodyšová
Komunikace
Konference
Partnerská komunikace
PREP 8.0
Svět podle HeroineVztahyVztahy a rozchody
Ilona Kleníková
| 8. 11. 2022 | 3 komentáře | 9 843
Snížit riziko rozvodu. V komunikaci ve vztahu nejde o to, kdo z vás dvou vyhraje, říká psycholožka
Co dělat, když komunikace ve vztahu vázne? Foto: Shutterstock

Bez konfliktů se žádný fungující vztah neobejde. Jak si na tom jako partneři stojíme, se pozná podle toho, jak je zvládneme. Eliška Kodyšová, která ve společnosti Aperio podporuje rodiče od porodu až po případný rozvod, z praxe ví, že komunikace párů je klíčová po celou dobu jejich vztahu. „Ti, kteří spolu komunikovat umějí, se poznají tak, že se navzájem poslouchají, jsou k sobě laskaví, a když se hádají, dokážou se usmířit,“ prozradila psycholožka během workshopu na konferenci Svět podle Heroine. Chystá pro páry kurz věnovaný právě komunikaci.

„Když pracujeme s rozcházejícími se rodiči, vidíme, že to, jak spolu komunikují, se dá ovlivnit,“ říká Eliška Kodyšová, která vede nevládní organizaci Aperio. Jako psycholožka se na partnerskou komunikaci specializuje a je přesvědčená, že do dobrého vztahu patří i konflikty. „Bez nich to nejde,“ tvrdí. „Je dokonce lepší, když konflikt přijde, než abychom to nechali být a pak zjistili, že jsme každý jinde,“ uvažuje. „Na tom, jak konflikty zvládáme, se pozná, jaký náš vztah je. Je to takový prubířský kámen.“

Na workshopu nazvaném Jak si osvojit master skills partnerské komunikace a žít ve spokojeném vztahu, který se konal v rámci konference Svět podle Heroine, představila kurz pro páry PREP 8.0, který pochází z univerzity v Denveru v USA. Vyvinul jej profesor psychologie Howard Markman s kolegy na základě výzkumu, který trval více než třicet let. „V praxi už kurz vyzkoušelo přes milion lidí,“ říká Eliška Kodyšová. Absolvování osmihodinového kurzu podle ní podporuje spokojenost ve vztazích a reálně snižuje riziko, že se partneři rozejdou nebo rozvedou.

Největší pasti partnerské komunikace

Ředitelka spolku Aperio na workshopu popsala varovné signály, podle kterých poznáme, že bychom měli na řešení konfliktů zapracovat. Tím prvním je znevažování: „Zpochybňování emocí, které může probíhat verbálně i neverbálně.“ A pak je to eskalace – tedy vystupňování diskuze útočnými formulacemi typu „Seš jako tvoje matka!“. „Za takových okolností je téměř nemožné vést konstruktivní dialog,“ upozorňuje.

Někdy přitom může ke konfliktu vést i zcela nevinná situace, třeba zdánlivě neutrální otázka: „Tak co večeře?“ Jeden v ní může číst výtku, že není navařeno, implikaci očekávání, že se o večeři má automaticky postarat. Přitom může jít jen o zjišťování, jaká je situace, a třeba by mohla následovat nabídka, že se o to druhý postará. „Tady se nejasná komunikace potkává s negativní interpretací,“ vysvětluje Eliška Kodyšová.

Ale i v takovém případě existují nástroje, které se dají použít k tomu, aby se konflikt zdárně vyřešil. „Když už máme pocit, že je toho moc, tak se někdy stáhneme. Třeba tím, že odkráčíme z místnosti. Tím si sice sami ulevíme, ale diskuzi to nikam neposune,“ upozorňuje Eliška Kodyšová. Existuje přitom snadná pomůcka, a sice „time out“, jakési domluvené vyhlášení pauzy. „Je důležité ji skutečně ohlásit a následně je potřeba se k debatě vrátit,“ vysvětluje psycholožka ze spolku Aperio, který jediný má licenci na pořádání kurzu PREP 8.0 pro Českou republiku a Slovensko. Time out vám dá čas získat klid a odstup a následně prostor vrátit se k věcné debatě. „V páru potřebujete fungovat jako tým. Je to hra v tom smyslu, že v ní fungují pravidla, která by měla být transparentní a jasná pro oba,“ připomíná.

Pravidla komunikace ve vztahu

Obecně jsou podle Elišky Kodyšové v partnerské komunikaci klíčové tři zásady. Za prvé se každý z partnerů má zaměřovat na to, co sám může ovlivnit. „Není to tak, že ‚ten druhý‘ za to může. Mluvím vždycky o tom, co já chci změnit,“ vysvětluje psycholožka. Druhou zásadou je být proaktivní. „Nenechat se vláčet okolnostmi. Například mluvit o tom, jak si dělíme práci v domácnosti a podobně, je dobré předem,“ upozorňuje.

Eliška Kodyšová

Eliška KodyšováFoto: Adéla Leinweberová

Psycholožka Eliška Kodyšová je ředitelka společnosti Aperio. V rámci České ženské lobby, v níž působila mj. jako místopředsedkyně, i Aperia se věnuje otázkám informované volby v těhotenství a při porodu, sociálním a ekonomickým těžkostem, kterým čelí ženy, zejména sólo matky, v souvislosti s rodičovstvím. Je mámou tří dospívajících či čerstvě dospělých dětí. V roce 2021 získala ocenění Moje Heroine.

A jedna zásadní věc, bez které vztah nemůže fungovat, je pocit bezpečí ve vztahu. „Nejen to fyzické, ale i emoční. Aby se partner či partnerka se mnou cítila dobře, aby měla pocit, že ho nebo ji respektuji a že mi může říct, jak se cítí,“ dodává. „S tím se pojí i bezpečí v závazku. Je to pocit dlouhodobého bezpečí, který znamená, že do vztahu chci investovat.“

Je potřeba, aby kurz absolvovali oba partneři či partnerky. „Je lepší, když ty nástroje mají k dispozici oba. Aby nebyl jen jeden ten chytrý, který to celé táhne, a druhý ten, který odmítá nechat se poučovat. I když zátěžových situací, kterými pár prochází, může být mnoho a naše instinktivní stresová reakce je neúprosná, nejsme zpravidla ohroženi na životě, připomíná Eliška Kodyšová: „To, co může být zraněno, je ve většině případů ‚jen‘ naše ego.“

Komunikace kolem rodinného provozu, ale i strategických životních rozhodnutí může být velmi náročná, je ale dobré mít na paměti jednu věc: „Klíčové ve výsledku není to, jestli získám body já, ale jestli je ztrácí nebo získá náš vztah.“ Když budeme „hrát“ podle tohoto pravidla, nemusí být na konci našich konfliktů poražený nikdo. Kurz vztahové komunikace připravují v Aperiu na únor příštího roku.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Tiv | 8. 11. 2022 22:19

hádka se dá vyhrát?
wow.
jak jako získat body?
na náhrobku by to vypadalo hustě: zde leží Tiv, 288 bodů za vyhrané hádky. body nelze uplatnit na již zlevněné zboží.
za posledních deset let si vzpomínám tak možná na jednu situaci podobnou hádce s mou drahou polovičkou. vždyť hádka sama o sobě znamená konec komunikace. to by se mi ve vztahu asi nelíbilo. když se hádám, tak urážím a ponižuji dobytky, kteří se mě pokoušejí urazit a ponížit.

+2
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Vagina Quest | 8. 11. 2022 9:12

Kolik vytřískala Eliška Kodyšová na dotacích?

-2
Reagovat