E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Tajemství dlouhého a šťastného vztahu? Netrápit se v manželství bez respektu, rozvod už není selhání

Aktualizováno: 11. červenec 2023, 5:00

Výročí svatby oslavujeme a dlouhodobá manželství oceňujeme jako úspěch nebo zásluhu. Letitý vztah ale není zárukou spokojenosti a štěstí. Možná se během dovolených a času stráveného se širší rodinou také sami sebe ptáte, jestli je vždycky výhra zůstávat ve svazku, ze kterého se vytratil respekt. Připomínáme text o tom, co nás ve vztahu udrží a proč není vždycky žádoucí zatnout zuby a v manželství vydržet.

Ne každý dlouhodobý vztah je založený na vzájemném respektu.Foto: Priscilla Du Preez / Unsplash

Hýčkáme si představu, že skutečná láska je věčná. Je to ale reálné? Nechci brojit proti dlouhodobým vztahům, ale je čas sundat je z piedestalu, na který je automaticky stavíme i v těch případech, kdy dávno nikomu nepřinášejí spokojenost a kdy lidé žijí i desítky let v chladném, nebo dokonce nespokojeném svazku. Význam a kvalita vztahu se nedefinuje počtem společně strávených let, ale tím, co vám dal, jak vás formoval, kam vás posunul, co vás naučil. Přínosné tedy mohou být i vztahy nepovedené; pomohou vám uvědomit si, co v dalších vztazích už nechcete. Vztahy krátkodobé nejsou vždy méněcenné či nedůležité.  

U dlouhodobých vztahů je vyzdvihován jejich přínos pro duševní a fyzické zdraví jedinců, kteří v něm žijí. Ženatí a vdané si prodlužují život o celé roky, mužům přitom zvyšuje šance na dožití ještě o něco více. Ale aby to fungovalo, musí být vztah spokojený. Jakmile se v něm objevuje nespokojenost či stres, efekt je opačný. Lidé žijící v nespokojených vztazích mají tendenci vnímat celkově svůj život jako nepovedený a nešťastný a viní z toho svůj protějšek.   

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!