Už dvacet let usiluje o to, aby bití, zneužívání a další formy ubližování dětem přestaly být brány jako standard. Petra Wünschová v Praze založila a vede Centrum LOCIKA, které dětem a jejich rodinám pomáhá žít lepší život bez násilí. Pomoc v něm nalezly už stovky traumatizovaných dětí. I proto je Petra Wünschová Moje Heroine.
Nadační fond Propolis 33 je nezávislý subjekt založený za účelem tvořit a podporovat smysluplné, primárně ženské iniciativy v oblastech plánovaného rodičovství, mateřství a reprodukce; ekologie; tělesné svobody a autonomie; feministické a gender tematiky a také tabuizovaných témat v oblasti plodnosti. Mezi jeho projekty patří například podcast @Reproduktor.online, #kozaven, #zenavzenu nebo @naporoduzalezi.cz
Tolerance k bití dětí a vůbec k hrubému zacházení s nimi je v Česku ohromná. Ve chvíli, kdy dítě začne někde na veřejnosti křičet, kolemjdoucí vůbec neváhají doporučit rodiči, aby ho uhodil a tím ho „srovnal“. Podle Petry Wünschové je za tím i trauma z dob komunismu, se kterým jsme se jako společnost zatím nevyrovnali: „Propsalo se nám to do kolektivního vědomí a stále jsme v napětí, že dítě nesmíme moc rozmazlit, musí být připravené na to, že se mu budou dít těžké věci a že nebude smět vyjadřovat emoce. Proto ty obavy z toho, že děti jsou spontánní. Když má dítě záchvat vzteku nebo pláče, jdou rodiče často sami do paniky, nevědí, co s ním mají dělat.“
Právě v momentu bezmoci, paniky a vzteku rodiče nejčastěji sáhnou k fyzickým trestům, které Česká republika jako jedna z posledních zemí Evropy dlouho odmítala, byť i jen deklarativně, označit za nezákonné. Právě Petra Wünschová dlouhodobě prosazovala změnu občanského zákoníku, která by tělesné tresty označila za nepřijatelné: „Cílem novely občanského zákoníku není to, aby rodiče byli dokonalí. V LOCICE usilujeme o to, aby když rodič bouchne své dítě nebo na něj často ošklivě křičí, sám došel k tomu, že to není v pořádku, a zvolil terapii, zavolal na nějakou podpůrnou linku. V těch prvních fázích stačí málo a zabráníme tomu, aby se vztah s dítětem nenávratně poškodil. Vlastně se dá říci, že usilujeme o něco podobného, jako se podařilo u kouření. Moje generace ještě kouřila u kávy v kanceláři. Mým dospělým dětem to už přijde nepředstavitelné.“ Novelu o fyzických trestech nakonec vláda letos v červnu schválila.
Většina Čechů přitom chce být dobrými rodiči a investují do výchovy dětí hodně energie, času a peněz. Často však tápou v tom, co je pro jejich děti nejlepší, protože sami neměli ve svém dětství dobré vzory. „Dítě vlastně potřebuje, aby rodič byl pevný. Pokud se tak sám necítí, vzniká z toho většina problémů s hranicemi a s kázní. A přiznejme si, naše rodičovská kultura nás zatím nepodporuje v tom, abychom se v roli rodiče cítili dobře. A myslím, že i proto přibývá mladých lidí, kteří děti nechtějí vůbec. Nejsou si jistí, že je to dobrý nápad, že by v tom byli dobří, že tento svět je dobrý. A hlavně nejsme společnost, která je k dětem přátelská,“ dodává Wünschová.
Petra Wünschová má na sobě halenku, BOSS, 5799 Kč a kalhoty, BOSS, 5699 Kč. Oblečení na focení zapůjčil módní e-shop Answear.cz.
Foto: Tomáš Beran, make-up a styling: Natálie Host (Pure District), produkce: Linda Majerová