Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je, že v tomhle případě obvykle na konci obdržíte dítě.
O ambulantním porodu mnozí slyšeli, dost lidí ho praktikuje, ale stále je hodně těch, kteří netuší, co to znamená.
Ambulantní porod není porod doma. Není to ani porod v ambulanci obvodního gynekologa. A rozhodně nejde o porod v pojízdné ambulanci čili v sanitce.
Odejde-li žena s dítětem z porodnice dřív, než uplyne doporučených sedmdesát dva hodin od porodu, pak se její porod stává ambulantním.
Ten pojem jsem poprvé zaznamenala v roce 2007. V porodnici v Hořovicích tehdy jedna žena porodila své první dítě. Porod byl bez komplikací, personál se snažil vyjít vstříc jejím potřebám. Problém nastal ve chvíli, kdy se po několika hodinách od porodu matka rozhodla odejít domů.
Za čerstvou šestinedělkou se domů sjela policie, zástupce soudu, sociální pracovnice a záchranná služba. Matka se do porodnice nakonec vrátila nedobrovolně.
Personál porodnice upozornil orgány a orgány začaly orgánovat. Za čerstvou šestinedělkou se domů sjela policie, zástupce soudu, sociální pracovnice a záchranná služba. Matka se do porodnice nakonec vrátila nedobrovolně, pod pohrůžkou odebrání dítěte čili svěření čerstvého novorozence do péče orgánů.
Jelikož české soudy jeden za druhým odmítaly stížnost matky na protiprávní jednání, tento příběh skončil až v roce 2014 u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tento soud dal matce za pravdu a do Čech vzkázal, že systém opravdu nemá právo držet zdravou matku se zdravým dítětem v nemocnici.
V Čechách se mezitím samozřejmě jednalo. Další a další ženy opouštěly porodnice dřív než bylo a je doporučováno lékaři. Právníci pomáhali – jak matkám, tak i zdravotníkům – uchopit tento „problém“, a tak v srpnu 2013 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Věstník 08/2013, který upravuje podmínky ambulantního porodu a popisuje doporučený postup.
Přímo z porodního sálu, kde jsem většinu své praxe pracovala, odcházelo matek málo. Sem tam se ale zadařilo.
Na webu ambulantniporod.cz najdete kromě základních informací i vzor formuláře, který vám usnadní byrokracii spojenou s odchodem z nemocnice, přehledně vypsaná rizika pro dítě i matku a praktickou mapu porodních asistentek v blízkosti bydliště.
Pokud byla matka i dítě v pořádku a měly připravenou pomoc v podobě porodní báby nebo duly a zároveň byla domluvená péče pediatra, neviděla jsem v tom problém. Vždycky jsem se je snažila podpořit.
A zároveň jsem vařila kafe a s určitým pochopením jsem uklidňovala lékaře, kteří nadávali u počítačů při sepisování negativních reversů…
Během předporodních kurzů jsem s ženami o ambulantním porodu mluvila a vždy jsem doporučovala to, co se tehdy – a někdy ještě bohužel i dnes – doporučovalo: Pokud chcete rodit ambulantně, pak to nikomu v porodnici neříkejte dopředu!
Vy se na to připravte tak, že si zajistíte péči porodní báby, nebo duly. Domluvte se s pediatrem. A pak počkejte na to, jak se budete cítit po porodu. Až se rozhodnete odejít, pak to teprve personálu oznamte. Pokud to řeknete dopředu, většinou se najde důvod, proč by bylo lepší, abyste ještě ten jeden dva dny v porodnici zůstaly…
Tehdejší argumenty lékařů, proč je důležité po porodu zůstat v porodnici sedmdesát dva a více hodin, byly různé.
Nejčastěji se týkaly očkování proti TBC, které probíhalo zhruba 3.-4. den porodu. Dále pak screeningu novorozeneckých vad – lidově známého jako odběr krve z patiček. Toto vyšetření by mělo proběhnout 48–72 hodin po porodu.
Třetím nejčastějším argumentem bylo, že po seříznutí pupečního pahýlu (probíhá kolem 3. dne po porodu), je dobré s dítětem zůstat v porodnici na pozorování, protože je zde určité riziko krvácení.
záchranář
porodní asistentka
Možná jste si všimli, že hlavní „protiargumenty“ se týkaly dítěte, nikoliv matky.
A jak je to dnes? Stále platí doporučení odejít nejdříve 72 hodin po porodu, ale všichni už víme, že nemáme právo vás v nemocnici zadržovat. Samozřejmě pokud nejste ohroženi na životě vy nebo vaše novorozené mládě. Máme připravené postupy a negativní reverzy. Většinou při ambulantním porodu nebývají problémy.
Ambulantní porod stále není běžná záležitost, ale je praktikován čím dál častěji. V našem systému péče chybí dostatek komunitních porodních asistentek, tedy těch, které pracují tzv. v terénu, stejně jako je nedostatek pediatrů, kteří s ambulantními porody souhlasí. Ale přesto matky z nemocnice odcházejí. Nejvíce žen odejde z porodnice do dvaceti čtyř hodin po porodu.
Co se změnilo? Některé z argumentů lékařů vzaly za své. Plošné očkování proti TBC bylo v listopadu 2010 zrušeno, upouští se i od odřezávání pupečních pahýlků. Ne tolik proto, že by se soudilo, že přirozené odpadnutí pahýlku je v něčem pozitivnější, ale šetří se na skalpelových čepelkách.
„Šetrnost“ nemocnic je ostatně také faktorem k příznivějšímu přístupu k ambulantním porodům; matka s dítětem „nezabírá“ na oddělení šestinedělí postel. Na tuto lze uložit matku, která potřebuje intenzivnější, tedy v tomto systému výdělečnější péči.
Ale proč že byste měli odcházet domů dřív? Důvodem je především bezpečné domácí prostředí, které na vás čeká a které vám pomůže v klidu a bez stresu napojit se na své dítě a nabrat síly. Matka po porodu potřebuje odpočinek, kvalitní jídlo a pití a pomoc v podobě dobré rady. To vše jí může přinést daleko lépe domov než nemocnice.
V nemocnicích je dobré být, když je člověk nemocný nebo když o něj není dostatečně postaráno. Šestinedělka nebývá nemocná a doma má obvykle potřebné zázemí. Nehledě na to, že vlídné a láskyplné prostředí umožní lepší zavinování dělohy, menší krevní ztrátu, rychlejší rozjezd laktace...
Co je potřeba k ambulantnímu porodu? Dalo by se říct, že jediné, co potřebujete, je vaše rozhodnutí. Přípravu ale nepodceňujte.
Domluvte si dopředu péči porodní báby nebo duly. Pomůžeme vám se po porodu a těhotenství zahojit. Stejně tak pomůže s péčí o dítě, ať jde o krmení, přebalování, koupání apod.
Proběhne-li porod bez problémů a jedná-li se o vícerodičku, pak bývá naše práce velmi jednoduchá. Je-li matkou prvorodička, nebo jde-li o matku po komplikovaném porodu, je naše péče opravdu velmi potřebná.
Není dobré rodit ambulantně, pokud se porod zkomplikuje a nemáte dostatečně zajištěnou péči v domácím prostředí. Selský rozum do hrsti!
Je důležité domluvit se s pediatrem ohledně převzetí dítěte do péče. Ne všichni pediatři chtějí převzít dítě dřív, než uplyne oněch 72 hodin od porodu. Nejčastějším argumentem zůstává onen novorozenecký screening, tedy odběr krve z patičky novorozence.
Tento odběr může provést pediatr, dětská sestra nebo porodní asistentka. Odběr může proběhnout doma. Je třeba zajistit si potřebný materiál: speciální kartičky, na které se krev dítěte zachytí.
Je dobré zajistit si i pomoc rodiny, alespoň v prvních dnech po porodu. To ostatně platí pro každou šestinedělku. Pro matku, která odchází z porodnice několik hodin po porodu, je to nicméně ještě důležitější.
Kdy není dobré rodit ambulantně? Dokud není zdravotní stav matky nebo dítěte dobrý, pak neodcházejte. Není dobré rodit ambulantně, pokud se porod zkomplikuje a nemáte dostatečně zajištěnou péči v domácím prostředí. Selský rozum do hrsti, milé matky a drazí otcové!
Je třeba pokračovat? Věřte sobě… a svým dětem.