Nechte ženy rodit bezpečně... a jak chtějí

23. leden 2020
55 540

Rozhodnutí krajského úřadu pokutovat mou kolegyni, porodní asistentku Lucii Kašovou, ukazuje největší díru v našem systému porodnické péče. Člověk, který je speciálně vyškolen pro péči o rodičku, podle výkladu práva nesmí pečovat o rodičku. Hloupé, nemyslíte?

Najdi rozdíly. 

Austrálie: Žena je zdravá a její těhotenství probíhá fyziologicky, rozhodne se pro domácí porod.

Česká republika: Žena je zdravá a její těhotenství probíhá fyziologicky, rozhodne se pro domácí porod.

Austrálie: Stát vzdělává odborníky na vedení fyziologického porodu, tedy porodní asistentky. Tyto odbornice poskytují svou péči doma, v porodních centrech a v porodnicích. Systém péče počítá s ženami, které se rozhodnou rodit mimo porodnice.

Česká republika: Stát vzdělává odborníky na vedení fyziologického porodu, tedy porodní asistentky. Tyto odbornice poskytují péči v porodnicích. Systém péče nepočítá s ženami, které se rozhodnou rodit mimo porodnice.

Austrálie: Porodní asistentka je zodpovědná za vedení domácího porodu a v případě, že udělá chybu, může být pokutována nebo potrestána.

Česká republika: Porodní asistentka může být pokutována za přítomnost u domácího porodu.

Austrálie: Ženy, které se rozhodnou rodit doma, mají možnost, díky systému péče, zajistit si porodní asistentku. Pokud se dostanou v průběhu porodu nebo po něm do porodnice, pak je velmi pravděpodobně čeká respektující péče bez zbytečných komentářů.

Česká republika: Ženy, které se rozhodnou rodit doma, mají kvůli systému péče veliké potíže najít porodní asistentku, a tak často rodí doma samy nebo s nezkušenými dulami či nezkušenými porodními asistentkami. Pokud se dostanou v průběhu porodu nebo po něm do porodnice, pak je velmi pravděpodobně čeká nemilé přijetí a ponižující zacházení.

Ano, je to výmluvné srovnání. A nejde jen o Austrálii, podobně to mají v jiných, nám bližších zemích. Proč může žena v Německu, ve Švýcarsku nebo v Norsku svobodně využít kontinuální péči porodní asistentky, se kterou se seznámí během těhotenství a která ji provede porodem a navštěvuje ji několik týdnů po porodu? Proč to samé nemůže žena v České republice? Rodíme snad jinak?

Jak psal například Deník N, zkušená porodní asistentka Lucie Kašová dostala začátkem ledna pokutu sto tisíc za to, že opakovaně asistovala u porodu doma. Kašová se brání, že její registrace týkající se poskytnutí péče ve vlastním prostředí pacienta zahrnuje i porod, podle ministerstva zdravotnictví je to ale zakázáno. Kašová nemá na svědomí žádné pochybení, na její „vinu“ zřejmě upozornil až některý z lékařů, který zdravé novorozence převzal do péče.

Jeden z hlavních rozdílů mezi ostatními vyspělými zeměmi typu Austrálie, Anglie či Nový Zéland a námi je v tom, že u nás v Česku nedovolujeme naším odbornicím na těhotenství, porod a šestinedělí, tedy porodním asistentkám pracovat samostatně. Stále většina porodních asistentek asistuje lékařům, místo toho, aby se vrátily k ženám a asistovaly jim.

Mnoho národů si praxí ověřilo, že kontinuální péče odbornice na těhotenství, porod a šestinedělí, tedy porodní asistentky, která se specializuje na fyziologii, výrazně zvyšuje bezpečí péče o ženu a dítě. Kromě toho, a na to by mohli slyšet i naši zákonodárci, i významně šetří peníze. Ano, v Česku máme přece skvělé výsledky! Co už se neříká, že to jsou výsledky srovnatelné s ostatními vyspělými zeměmi (tedy nikoliv lepší) a že tento náš systém péče je velmi nákladný i proto, že o ženu a dítě se během těhotenství, porodu a šestinedělí stará až 60 zdravotníků.

Alžběta Samková


Porodní asistentka Alžběta Samková pro Heroine sepsala seriál Porodem vchod, průvodce ženy přípravou na porod i na to, co přijde po něm. Články vám pomůžou se na porod připravit a napsat si správně porodní plán, vysvětlí, jak na bolest při porodu, a co je rozhodně nutné v šestinedělí (vážit dítě a kojit podle budíku to není) a další.

V novém seriálu Bolest po porodu píše o tom, jak se vyrovnávat s tím, když mateřství není, jak vám ho malovali. Když si nedokážete hned k dítěti vytvořit vztah, když porod otevře stará traumata, nebo jak zpracovat to, že i děti odcházejí předčasně.

Alžběta pro Heroine

Návrhy na zlepšení systému opakujeme my i mnohé matky řadu let, ale ke sluchu těm, co o něm rozhodují, nedoléhají. Připomeňme si, co je to, oč usilujeme:

1) O samostatnost porodních asistentek. V aktuálním systému jsou v nemocnicích buďto podřízené lékařům, kteří ale o budoucí matce vědí zlomek toho, co kontinuálně pečující asistentka, nebo jsou z péče vyloučeny zcela pod hrozbou vysoké pokuty. Nestojíme o to, brát gynekologům a porodníkům jejich práci, ale usilujeme o uznání pozice coby trénovaných specialistek na péči o ženu během těhotenství, porodu a šestinedělí.


2) Považujeme za nutné, aby péče porodní asistentky byla zahrnuta do veřejného zdravotního pojištění tak, aby na tuto péči dosáhlo co nejvíc žen, i těch hůře situovaných.


3) Je nutné, aby se vytvořila jednotná pravidla pro porodní asistentky. Systém registrace porodních asistentek by měl být rozdělen podle množství a kvality péče, kterou chce ta která porodní asistentka poskytovat. (A ne podle příslušného úředníka, který o porodech ví tolik, jako já o jeho formulářích.) Je třeba revidovat mnohé nesplnitelné podmínky, které mnoho porodních asistentek odrazuje od samostatné práce a neplní svůj účel. Naopak brání porodním asistentkám v tom, aby mohly poskytovat péči tomu, kdo si je svobodně vybral a zvolil.


4) Naším záměrem není přesun porodů z nemocnic do domácího prostředí. Jde nám o to, aby ty, které si to zvolí (a vždy tu bude určité nízké procento žen, které si to zvolí bez ohledu na platnou legislativu), bylo postaráno bezpečně a s co nejmenším rizikem pro ni a pro dítě. Co je totiž skutečně rizikové, je domácí porod bez porodní asistentky.

Chceme, aby se porodní asistentky vrátily do českých rodin. Chceme asistovat ženám podle jejich představ a reálných potřeb, ne podle představ a potřeb byrokracie. Připomeňme si znovu a znovu, že to, co žádáme, není nebezpečná chiméra, ale ve světě prověřený systém péče se skvělými výsledky. Připomeňme si, že v Austrálii není víc mrtvých novorozenců. Jen víc šťastných rodiček.

Popup se zavře za 8s