E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Porodem vchod! #1 Kdy jet do porodnice

15. únor 2019
39 315

Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je, že v tomhle případě obvykle na konci obdržíte dítě.

Kamarádka se rozhodla narodit. Co prosím? Že se dítě rozhodne narodit? Ano, pro ty, kteří to nevěděli, tak ano, my jsme nejčastěji ti, kteří se rozhodnou, že je čas, že je třeba, že je opravdu už potřeba! se narodit. Matka té kamarádky se následně rozhodla, že do porodnice pojede autobusem. Když řidič zjistil, cože to má naloženo, vysadil ostatní cestující a matku dovezl do porodnice.

To je příběh, co? Tak já ho zkusím rozpracovat.

Nejpravděpodobnější varianta je, že porod začne sám od sebe. Nejčastějším začátkem porodu jsou bolesti, kontrakce, děložní stahy vedoucí k dilataci porodních cest. Ale jako vždy – každý jsme jiný. Někdo jde na věc rovnou, během několika hodin bolesti zpravidelní, současně se zkracujícím se intervalem zesilují a porod je relativně rychle na spadnutí čili na slehnutí. 

Někdo je váhavý střelec, zkusí si, jaké to bude, může si to zkoušet celkem dlouhou dobu, i několik dní, spíše nocí, pak pomalinku, polehoučku začne a stejně tak opatrně a pomalu pokračuje. Pak je tu ještě matka, která vnímá bolesti intuitivně a lehce, jiná sportovně, další velmi promyšleně, ne málo z nás celkem těžce...

A nakonec jsme tu my, zdravotníci, a naše zařízení, která by měla být bezpečným a vlídným prostředím pro porod s profesionální, odbornou a empatickou péčí.

Na konci tunelu

A kdy mám teda jet do tý porodnice, když porod začne bolestmi?

Nejčastější odpověď zní: „Až budete mít kontrakce po 5-6 minutách alespoň po dvě hodiny, vyražte.“ 

Tato rada je velmi ošemetná a já ji nemám ráda, protože je totiž velmi potřeba, aby bylo ženě pořádně vysvětleno, že jedna věc je interval mezi bolestmi, další věc je intenzita kontrakcí a doba jejich trvání. A to se mnohdy neděje.

Co se naopak mnohdy děje, je to, že se rodičové soustředí na počítání minut, zapojují aplikaci na hodnocení kontrakcí nebo postaru zapisují časy na papírek, a to všechno namísto soustředění se na sebe, své dítě, své pocity a potřeby, na vše, co porodní proces přináší.

Z pohledu dítěte je porod cesta, během které se musí trefit do velmi úzkého, krátkého a ohnutého tunelu, protáhnout se jím, a jak to vypadá na konci, ví Bůh.

Určitě jsou ženy, kterým pomáhá právě to, že se soustředí na něco jiného než na to, že rodí. Nemyslím si ale, že soustředit se na čas a počítání minut je to něco jiného, co může ženě při porodu pomoci.

Během své praxe jsem přešla z výše uvedené „oficiální poučky“ na radu: „Až pro vás nebo vaše dítě bude porodnice bezpečnějším místem, přijeďte.“ Tahle poučka platí totiž pro všechny. A proč platí?

Z pohledu dítěte je porod cesta, během které se musí trefit do velmi úzkého, zároveň krátkého a ohnutého tunelu, protáhnout se jím, a jak to vypadá na konci toho tunelu, ví Bůh. Tím Bohem je matka, a pokud se matka cítí bezpečně a jistě, láskyplně, opečovaně a dítě nemá v porodních cestách žádnou překážku, pak bude porod pokračovat, dokud se dítě nenarodí.

Je to na vás

Když rodí srna v přírodě, je schopná – stejně jako i my ženy – zastavit porod, jakmile se objeví vlk. Bohužel jsme mnohdy my zdravotníci a naše chování během péče o těhotnou, rodičku nebo šestinedělku těmi pomyslnými vlky. Ano, mnohokrát jsme ti, co vstupujeme dětem do cesty, brzdíme je, popoháníme apod. A mnohokrát za to nemůžeme. 

Dokumentace, doporučené či zaběhlé postupy, směrnice, prostory, akreditační komise a mnoho dalšího v českém zdravotnictví nám, upřímně řečeno, dost často a čím dál tím častěji komplikuje práci čili péči o vás. 

Takové klasické místo, kde se porody často zpomalují či pozastavují, je příjem porodního sálu. Místo soustředění se na sebe odpovídáte na otázky, probíhají vyšetření lékařem atd. atd. Věřte, že ani pro zdravotníky není příjem porodního sálu zrovna nejoblíbenějším místem.

Pokud bude něco jinak než dobře, pak se porod buď velmi zpomalí nebo zastaví, příp. dítě dá najevo, že má problém. Proto platí výše uvedená rada.

Aplikace na kontrakce

V obchodech s mobilními aplikacemi najdete nepřeberné množství nástrojů, jak ztechnologizovat váš porod.

Jak jedna z nich moudře navrhuje, není od věci, když břemeno vyťukávání délky, síly a intervalů kontrakcí na sebe vezme někdo jiný než rodící žena.

Věřte své intuici, svému tělu a svým dětem.

Tato rada platí pro ženy, které potřebují být sledované během porodu v nemocnici, stejně jako pro ženy, které si přejí dorazit později s již běžícím, ideálně ke konci se chýlícím porodem, a úplně stejně platí pro ženy, které se rozhodnou rodit doma. Prosím, opravdu velmi přemýšlejte, jestli doma a s kým doma! Domácí porod je jedno z témat, které zpracuji, není jednoduché a záchranáři k tomu mají taky co říct, ale vždy to budou matky, které mají nejvíc co říct.

Ano, je to na vás. Jen vy víte, jak dlouho porod začínal, jak dlouho se chystal, jak moc jste unavené, jak dobře jste podpořené a informované. Ideálně nechte porod hezky rozběhnout, nechte kontrakce zpravidelnit, zesílit, nechte je, aby vás donutily měnit pozici, soustřeďte se na dýchání. A dokud si nejste jistá, nejezděte. 

Dopřejte si ještě půl hodinky ve své posteli, na svém záchodě, ve své sprše, a uvidíte. Buď už pak vyrazíte, protože např. cesta do porodnice trvá tři čtvrtě hodiny, nebo si řeknete, ještě si dám hodinku a uvidím pak... Vaše tělo nebo vaše dítě vám dá vědět.

Je to voda, není to voda

Některé porody začínají až tím, že ženě praskne voda. To znamená, že dojde k ruptuře vaku blan a odtoku většího či menšího množství vody plodové. Je to druhá nejčastější varianta, jak porod začíná. Odtéct můžou i dvě deci. Jen si zkuste rozlít dvě deci vody na zem... Už? To je kaluž, co?

Ale může odtékat po troškách, nemusíte si být jistá. Je to voda, není to voda? V tom případě bývá buď málo vody před hlavičkou dítěte čili jí málo odteče, nebo je díra ve vaku blan malá čili to lidsky řečeno ucmrndává. A člověk neví. A když člověk neví, tak si vezme vložku. Pokud ona vložka do hodiny až dvou prosákne, pak jde velmi pravděpodobně o vodu plodovou.

Pokud odteče plodová voda a nejsou žádné bolesti, pak nastává zpravidla několikahodinové čekání na kontrakce. Pokud teče voda čirá, příp. narůžovělá a vše je v pořádku, myslím tím i všechna vyšetření, obzvlášť kultivaci pochvy před porodem, pak doporučuju rozhodně do porodnice nespěchat, dát si sprchu, srovnat myšlenky, zalézt do postele, promluvit si s dítětem, příp. s partnerem, uklidnit sebe, dítě, příp. partnera, a vyčkat.

O odjezdu do porodnice by měla rozhodnout matka – ne otec, ne tchyně, ne matka matky, ne kamarádka, ne diskuze na internetu.

V souvislosti s délkou dojezdu do porodnice obvykle doporučuju po odtoku vody a splnění výše uvedeného dorazit do porodnice během tří až pěti hodin po odtoku. Pokud by tekla voda zkalená, rozuměj hnědá, nebo zelená, pak doporučuju dorazit do porodnice během hodiny. Ale stále je čas na dvacetiminutovou sprchu a vstřebání faktu, že porod začíná.

Kdo tady rozhoduje

Pokud jde o fyziologické těhotenství zdravé matky, která je blízko termínu porodu, pak by se mělo vyčkat nejméně dvacet čtyři hodin od odtoku vody, než dojde k použití léků, které porod vyvolají. Je stále více porodníků a pediatrů, kteří pečují o ženy, kterým odtekla plodová voda dříve čili před 36.–37. týdnem těhotenství, a pouze je sledují. Vyčkávají, dokud to stav matky a dítěte dovolí.

Příroda je chytrá a ví, plodová voda se stále doplňuje. Slyšela jsem příběh o porodní bábě, která donosila zdravé dítě i přesto, že jí voda začala odtékat ve 20. týdnu. Jasně, příběh není konkrétní, zdroj neznámý, nicméně věřím, že možný. Velice často je totiž důvodem předčasného odtoku vody infekce, takže nakonec se buď porod rozjede sám brzy, protože dítě ví, že není dobré čekat, nebo se něco zhorší, zvýší, sníží atd. a lékaři doporučí porod vyvolat.

Na závěr dovětek k příběhu mé kamarádky a autobusu. Její matka se rozhodla… To je, prosím pěkně, důležité. O odjezdu do porodnice by měla rozhodnout matka – ne otec, ne tchyně, ne matka matky, ne kamarádka, ne diskuze na internetu. Pomoci rozhodnout se matce může nejlépe porodní asistentka. Probere s vámi, co se aktuálně děje, vysvětlí a nabídne vám možnosti, jak situaci řešit.

No a potom… je tam ten autobus. 🚌

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s