Diskuze k článku:

Sama ho z břicha vytáhnout. Císařský řez může napodobit přirozený porod. Jsou případy, kdy je to možné

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Artemis | 26. 7. 2022 8:53

Dítě bych si asi raději sama z břicha nevyndavala, ale je fakt, než citlivý přístup k císařským řezům je potřeba. V okolí jsem měla hlavně negativní zážitky, ale můj vlastní císař proběhl dobře a v klidu, hlavně díky anestezioložce, která mě stále uklidňovala, vše mi vysvětlila den předem i v den zákroku a jasně mi vysvětlila, jaké jsou postupy, co se bude dít a jak mi může pomoci. Ačkoliv moje děti musely na JIP, přinesli mi je hned ukázat a dali mi je k obličeji, když byly pryč, chodily mě sestry pravidelně informovat jak se děti mají. Komunikace je všechno.

+16
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Magdalena | 26. 7. 2022 8:59

Císařský řez by měl být normlní, rutinní cestou na svět, hodnou 21. století.

-12

Diskuze k článku:

umfa | 31. 7. 2022 9:57 | reakce na Milena - 31. 7. 2022 0:32

Promiňte, ale v kontextu ostatních informací z článku je to úplně jedno :-)

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Milena | 31. 7. 2022 0:32 | reakce na Doktorka - 28. 7. 2022 0:32

Máte pravdu, špatně jsem se vyjádřila. Požádám redakci o korekturu. Děkuju za upozornění.

0

Marie Váňová | 30. 7. 2022 22:58

Zajímalo by mne, jaký obor má vystudovaný autorka článku. Ještě zapomněla připomenout další atrakcí, vyndat si i placentu a schovat ji k obědu. A určitě by si též mohla následně ránu i zašit....

-1

Iva | 28. 7. 2022 8:02

Po 3 dnech kontrakcí vyvolávaných jsem děkovala že jdu na císař,a můj syn bude venku zdravej krásnej a já byla ráda že jsem ho dostala do rukou hned a mohla cítit jeho přítomnost.Nemela jsem žádné trauma prostě takhle se to stát muselo a oba jsme byli rádi že už jsme spolu.

+1

Doktorka | 28. 7. 2022 0:32

Píšete, že dítě dýchá nosem a pusou a zároveň dostává kyslík přes pupečník. To je ale nesmysl protože novorozenci dýchají pouze nosem.

+1

Vlasta | 27. 7. 2022 21:19

Císařský řez je opravdu velký a nepřirozený zásah, ale když jde o zachranu není jiné cesty, sama jsem ho ale chtěla zaspat a neumím si to nějak představit. Věřím však že tento nový postup prospívá mamince I děťátku, takže proč ne.

+1

umfa | 27. 7. 2022 20:42 | reakce na Stella - 27. 7. 2022 15:02

Zbytečné, tohle není debata o faktech ale o pocitech :-)

0

Stella | 27. 7. 2022 15:02

Pro úplnost by se slušelo poskytnout i statistiky dětí, které kvůli problémům při porodu skončí jako ležáci, případně jinak postižené, v péči neurologů atd. K tomu počty žen, které trpí močovou a fekální inkontinencí, cystokély, rektokély, pokles pánevního dna, výhřezy pochvy a dělohy, zničený sexuální a následně partnerský život, postraumatická stresová porucha, porodní trauma (v ČR 30% žen), utržený levator ani...
Rizika plánovaného císařského řezu jsou v našich končinách přeceňovaná a rizika přirozeného porodu zejména u žen přes 30 let zas výrazně podceňovaná. Čest výjimkám z řad lékařů , kteří se nebojí věci pojmenovat pravým jménem a řídí se pragmatismem.

+1

Michal Macek | 27. 7. 2022 7:45

nemuzu si pomoct, clanek mi pripomnel tuhle scenu...ale pozor, nic pro slabe povahy :)

https://www.youtube.com/watch?v=fO68997pM6g

+1

Barbara | 26. 7. 2022 20:33

Zajimalo by me, jak by tento clanek vypadal, kdyby pisatelka pracovala par mesicu na porodnim sale.

+2

já profi trol | 26. 7. 2022 19:18 | reakce na umfa - 26. 7. 2022 16:29

Ale po třetím porodu si musí břicho sama zašít.

0

umfa | 26. 7. 2022 16:29

A pro zasloužilé matky, které takto porodí třikrát, je již připravena medaile Leonida Rogozova.

+1

Milena | 26. 7. 2022 15:58

o autismu nevím, ale jinak je vliv CŘ na zdraví dětí, matek a také rizika pro další děti ženy pečlivě sledován v mnoha studiích a výsledky nejsou vůbec pěkné. Víc např. tady https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002494

+1

Milena | 26. 7. 2022 15:44

O zdraví dítěte a mámy tu ale jde. Naprostá většina prvků jemného CŘ nepředstavuje vůbec žádné zdržení. Jen se se ženou nakládá s citem a důstojností. A pokud to stav miminka dovoluje (mnoho dětí narozených akutním CŘ je v pořádku) je možný i kontakt kůže na kůži. Dokonce i to "pomalé" rození z řezu vede k mnohem nižší potřebě resuscitace dítěte kvůli potížím s dýcháním. Vaší známe je mi líto - tolik zbytečného strachu :-(

+5

Tereza | 26. 7. 2022 15:19

Myšlenka hezká, ale uplatnitelná tak možná pro plánované sekce - pokud se dělá sekce z důvodu tísně na straně miminka, nebo u nedonošených dětí, jaksi by asi první a největší starost měla být co nejdřív zajistit péči pro dítě.
Jsem si docela jistá, že z rychle a efektivně vedené sekce se žena vzpamatuje o hodně dřív, než ze smrti nebo těžkého postižení dítěte (a i kdyby byly nevyhnutelné, bude si ještě roky vyčítat, že "kdyby se víc spěchalo..." - bohužel v porodnictví víc než v kterékoli jiné oblasti medicíny platí, že stav "v pořádku" se do "tragédie" může překlopit rychle a/nebo nepozorovatelně, a o to větší je prostor pro výčitky svědomí a scénáře "co kdyby").
Samozřejmě i tak je komunikace klíčová (ze svého okolí vím o matce, která 24 hodin čekala na JIP na zpráva, zda extrémně nedonošené dítě přežilo nebo ne), ale akutní sekce jsou akutní z nějakého důvodu.

+4

B | 26. 7. 2022 15:16

Stella: No, já teda mám zkušenost jen s normálním porodem, císař mi byl rozmluven sestrou, která prý absolvovala oboje, ale ani zdravotní sestra s obojí zkušeností nemá patent na rozum.
To s tím sebepoškozováním vážně myslím. Bohužel či naštěstí znám i velmi hloupé ženy (stejně jako velmi hloupé muže, aby to neznělo tak, že jsou snad ženy hloupější), které bych osobně nenechala rozhodnout vůbec o ničem, protože nedokáží pořádně posoudit vůbec nic.
U toho zdravotního personálu si taky nedělám iluze, že je to samej lumen, ale když to dokončilo aspoň tu střední, tak to snad aspoň umí číst.:D

-2

Milena | 26. 7. 2022 13:50 | reakce na Stella - 26. 7. 2022 12:03

To je skutecne castou motivaci, ale bohuzel je to take mytus. Operace neni nikdy 100% bezpecna a i planovany CŘ ma mnoho rizik. Cisarsky rez nezaruci 100% zdravi a bezpeci miminka. Nektere komplikace jsou spojene primo jen s CŘ. Pokud se vaginalni porod komplikuje stoji ta rizika za to, ale neni to bezpecna alternativa.

0

Adina | 26. 7. 2022 12:47 | reakce na Sandra - 26. 7. 2022 12:20

Rozdíl v četnosti je v rámci statistické chyby. Ale drží se to mezi lidma statečně...

0

Michal Macek | 26. 7. 2022 12:33

je znam pripad ze jeden sovetsky chirurg si nekde za polarnim kruhem sam vyoperoval slepe strevo - bez anestezie :)

+3

Sandra | 26. 7. 2022 12:20

Již dlouhou dobu jsou publikována epidemiologická data o vztahu mezi porodem dítěte císařským řezem a následným rozvojem obezity, astmatu, diabetu I. typu a neurovývojových poruch, mezi které se řadí i poruchy autistického spektra.

+1

Stella | 26. 7. 2022 12:03 | reakce na B - 26. 7. 2022 9:42

Samotný CS cca 5000,-, následný pobyt na JIP 8000,- za den. Plus nějaká vyšetření, řekněme další dva tisice. Je diskutabilní, jestli je to opravdu o tolik dražší než medicínsky vedený a často dlouhý porod, který ve výsledku zaměstná daleko víc lidí v delším časovém úseku.
Že je žena laik je poměrně chabý argument. Je to právě žena, která bude žít s případnými následky jednoho nebo druhého způsobu. To sebepoškozování snad nemyslíte vážně stejně jako poškození dítěte. Právě vaginální porod pro něj představuje riziko nedostatku kyslíku a následně všeho co to může přinést. Ženy, které preferují sekci se fakt většinou nebojí bolesti. To je takový mýtus žijící si vlastním životem. Většinou chtějí tu téměř 100% jistotu zdravého dítěte a proces, který je pod kontrolou od začátku do konce.

+7

já profi trol | 26. 7. 2022 11:32

A mohla by si při tom matka, když už je to teda otevřené, taky prohlídnout vlastní střeva a ostatní příslušenství? Někoho by to třeba mohlo zajímat. :DDD

+4

Milena | 26. 7. 2022 11:19 | reakce na Klára - 26. 7. 2022 8:56

Pokud vim, tak FNO Ostrava, Kromeriz, Zlin, Jihlava a mnoha dalsich s tim experimentuji. Ve vetsine porodnic jde domluvit alespon nektere prvky.

+2

já profi trol | 26. 7. 2022 11:15 | reakce na B - 26. 7. 2022 9:42

Cisar je asi o 13 tis drazsi.

+1

já profi trol | 26. 7. 2022 11:13

Cisar je krvacejici otevrena rana skrz nekolik vrstev tkane, cakrove bioslepice vymyslely ze ji nechame otevrenou co nejdele.

+3

Milena | 26. 7. 2022 10:21 | reakce na Artemis - 26. 7. 2022 8:53

To je presne ono. Staci jeden laskavy clovek a vsechno je uplne jinak. :-)

+5

B | 26. 7. 2022 9:42

Stella: No, já teda nejsem expert, ale není císař jaksi dražší než normální porod? Tam, kde si ho ženy volí, si možná porody i samy cálují... ale fakt nevím. Tady nemám dost informací, tak nechci šířit bludy. Jen bych teda nenechala rozhodovat jen samotné ženy, protože jsou to pořád laici a mohou se rozhodovat dost blbě. Určitě tedy moje tělo moje volba, ale zas nikdo nemůže chtít po doktorech účast na sebepoškozování, nebo dokonce poškozování toho dítěte, protože určitě i pár extrémně sobeckých rodiček by se našlo...

+1

Stella | 26. 7. 2022 9:23

Začala bych přiblížením civilizovanému světu tím, že by si mohla žena císařský řez legálně zvolit jakožto bezpečnou variantu riziky srovnatelnou s nekomplikovaným vaginálním porodem. S tím bonusem, že tady máte tu nízkou rizikovost na startovní čáře. Řeči o 6x častějších komplikacích pokud smícháme do statistiky plánované a akutní za tři, dva, jedna...
Tenhle poměrně naturalistický zážitek popisovaný v článku asi neocení úplně každý, ale pokud je to bezpečné a někdo po tom touží, proč ne..

+3

Magdalena | 26. 7. 2022 8:59

Císařský řez by měl být normlní, rutinní cestou na svět, hodnou 21. století.

-12

Klára | 26. 7. 2022 8:56

A teď mi řekněte.... Kde tohle dělají? Jihlava?

+1

Zobrazit další