Diskuze k článku:

Nová centra budou pomáhat ženám, které zažily porodnické násilí

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Mell | 20. 1. 2022 19:25

Jistě, porodnické násilí zachraňuje životy. Co nám povíte na to, že jsou země kde je toto tvrdě postihováno, tudíž si to profesionálové nedovolí a děti tam opravdu více neumírají. Žena je sice laik, ale je to její tělo a její dítě a kdybyste si přečetla něco o tom o co jde, tak jde především o rutinní úkony bez indikace a hrubé násilí. Jestli si myslíte, že snad násilí někoho zachraňuje, tak bohužel už nemám co dodat.

+29
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

beta samec | 20. 1. 2022 19:12

Když se ženský mají moc dobře, začnou dělat blbosti. Odstěhují se na salaš bez elektřiny, vezmou si Araba nebo jdou rodit do lesa pod smrček :-)

-21

Diskuze k článku:

Daria | 2. 2. 2022 16:57 | reakce na JmenoJmeno - 20. 1. 2022 17:38

Ne, pouze se k rodici zene chovat jako k cloveku, ne jako k poflusanymu hadru. To je dle Vas tak tezke?

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Daria | 2. 2. 2022 16:55 | reakce na František Novotný - 21. 1. 2022 9:06

Až Ti někdo roztrhne zadek, ačkoli to nebude potřeba a bude si s tvým pinďourem dělat co ho napadne, přes Tvůj nesouhlas, tak mluv.

+1

Doktorka | 24. 1. 2022 0:22 | reakce na JmenoJmeno - 20. 1. 2022 17:38

Tys měl na základce pětku z přírodovědy? Nerodí doktor, ale žena, ty chytráku.

+7

umfa | 21. 1. 2022 21:23 | reakce na gita - 21. 1. 2022 21:01

Citace - gita / 21. 1. 2022 21:01

I kdyby mi doktor řekl, že jsem kráva, tak na to hned zapomenu.

Přesně tak, podle mě jste trefila jádro celého problému. Lidi se nimrají ve starých křivdách, skutečných i domnělých, které časem ještě nabývají obludných rozměrů a otravují tím široké okolí, místo aby je pustili z hlavy, když už je neumějí na místě rázně vyřešit.

-8

gita | 21. 1. 2022 21:01

nezlobte se na mě, ale tohle je moc. Já osobně děkuji za péči lékařům, sestrám i porodní asistentce. Dám přednost odborníkovi, před bioporodem. Problém vidím v jedincích, kteří mají potřebu takhle křičet. Pokud se mi něco nelíbí, tak se ozvu hned. Také jsem natrefila na lékaře, kteří byli hotoví s diagnôzou jen na zákaldě jedné informace. Řekla jsem ji svoje, omluvili se mi a pomohli. Víte.. jsme dospělí lidé, ale občas mám pocit, že někteří se chovají jako malé ublížené děti a jsou z cukru. Zdravý rozum se vytrácí. Každý je odborník, protože si to přečetl někde na netu. Málem mají pocit, že na základě shlédnutí videa jsou schopni provést i operaci mozku.
Ještě dodám.. porod jsem neměla ani ukázkový, ale ani nic život ohrožujícícho. Přístup byl tradiční, nemocniční. Přesto to byl ten nejkrásnější okamžik mého života... narodila se mi dcera. I kdyby mi doktor řekl, že jsem kráva, tak na to hned zapomenu. A o tom to je.. občas mám pocit, že je každý řeší jen to svoje sobecké JÁ.
Jinak.. když už jste takoví milovnící statistik .. koukněte, kolik matek a dětí umíralo před zavedením těchto drakonických způsobů.
A ano..klidně se bavme o tom, že bude fajn měnit způsoby přístupu.. proč ne. Určitě je prostor. Ale ne tímhle vašim obviňujícím způsobem, který straší novorodičky a uráží lékařský personál. A to si myslím, že od mého porodu už došlo k dost výrazným změnám v přístupu - více než 24 let. Přesto na to vzpomínám jen v dobrém.

+4

Brenda | 21. 1. 2022 14:51

Je mi líto všech žen, které musely něco podobného snášet. Nástřih hráze nepovažuji za nic tak strašného, myslím si, že je to dobrá prevence případného horšího roztrhnutí, ale urážky a manýry doktorů, kteří odmítají komunikovat a zacházejí s rodičkou jako s kusem masa, to poznamená každou. Díkybohu, já se setkala jen s hodnými lékaři a ohleduplným personálem .

+5

umfa | 21. 1. 2022 10:47

Urážky zleva i zprava, nepřátelský svět všude kam se podívám, flashbacky, dítě s utrženou hlavičkou, ... Říkám si, jestli je porodnice to pravé místo, kde měly být některé přispěvatelky hospitalizovány?

-9

František Novotný | 21. 1. 2022 9:06

Po přečtení článku jsem nabyl dojmu, že porodnice jsou jakýmsi temným detenčním zařízením, které vymysleli zlí lékaři, aby mohli aplikovat na nebohých ženách genderově podmíněné násilí, které se jinak ve zdravotnickém systému nevyskytuje a problémům žen u porodu nebyla věnována nikdy žádná pozornost. Realita je taková, že se tomu "nenáviděnému systému" podařilo zavedením nějakých standardů péče vyřešit ten největší problém žen u porodu: za posledních 150 let kleslo riziko úmrtí ženy při porodu z "přirozených" cca 10% na dnešních cca 0,003%. Realita je taková, že to Vaše "genderově podmíněné porodnické násilí" ve stylu arogance, ponižování, úkony bez informovaného souhlasu atd. se děje na všech odděleních nemocnic, a tím postiženým "genderem" jsou pacienti bez rozdílu pohlaví. Jen vám na ORL asi nenastřihnou hráz. Takže kdybyste napsali: Děkujeme co pro nás zdravotnický systém udělal, ale toto a toto je nám nepříjemné, děje se to všude, ale tady nám to vadí zvlášť - tak Vám tleskám ve stoje. Takhle v tom vidím jednostrannost a sebestřednost. Škoda, jedná se o důležité téma.

+2

Zuzana | 20. 1. 2022 21:21

Nechceli by ste nam vysvetlit, ako je to mozne, ze aj v zapadnej Europe zeny rodia, porodnickeho nasilia je ovela menej a deti a ani matka tam vo velkom neumieraju? Mam pocit, ze problem je dost casto v tom, ze personal zenu berie ako a priori problemovu a blbu. a ked sa neobtazuju informovat ju, co robia s jej telom a dietatom, tak sa cuduju, ze je nespokojna. Vacsinu problemov by vyriesila obycajna slusna komunikacia, ale to by museli vsetci zdravotnici naozaj chciet. A to ani nehovorim, ze na to netreba ziadne hyperluxusne vybavene nemocnice.

+16

Katka | 20. 1. 2022 21:00

Mno popravdě nevím co si o tom článku celkově myslet. Čeká mne během 14ti dnů druhý porod a po tom prvním kdy to byl jeden průser za druhým se oprávněně bojím. Bylo mi skutečně jedno jakou mají barvu peřiny, zdi či podlaha ... Porodní asistent byla milá a opravdu udělala první poslední ovšem co bylo šílené bylo chování sestrer po porodu (když pominu to že byť jsem měla psaný císař skrz můj zdr. stav a Dr se na to vykvajz protože ,,zrovna,, nikdo nerodil tak proč to nezkusit normálně a nenechat 16h rodit diabeticku na inzulínu a mě i malou museli křísit já dva dny v bezvědomí někdo za mne podepsal papíry (manžel to nebyl) děcko krvácení do mozku a rozbitou hlavu já modřínu přes půl břicha protože na mě skočili aby to šlo ven...) Tak po porodu hrůza ... Urážky stran velikosti prsou a kojení, když se člověk zeptal či požádal o pomoc urážky ponižování jedovaté poznámky nebýt lékařky která náhodu přišla na kontrolu, protože mě viděla ubrecenou tak mi malá zemřela v náručí .... zachránili ji za 5 12 ... Nebýt holek na pokoji, které mne krisily když jsem opakovaně omdlela po pokusech kojit tak tu nejsem ani já ... Tak hrozně jsem se bála a stydela poprosit sestry o pomoc že mě to málem stálo život ... Takže asi to nejake opodstatnění má .. nějaky kárný prst by měl být ale s rozumem ... Je spousta žen které si skutečně vymyslí a ženou do extrému věci banální ... Nějaké rozumné zastání ano ... Empatie je taky fajn mne by možná při porodu pomohlo kdyby to některé nebraly tak vážně a pomohly koucovaly braly to jako událost ne se jak paní na pokladně v marketu - aneb další prosím ... Na šestinedělí by měly sestry mít psychologicke posudky a to dost tvrde ... Tam je kámen úrazu asi největší ...

+22

Vlasta Bayer | 20. 1. 2022 20:20

Dlouho jsem nečetla tak stupidní článek, porodnické násilí, přála bych těmhle zvráceným osobám, aby nějakou dobu pracovaly na porodním sále a měly zodpovědnost za přežití matky a dítěte, když se porod rozjede špatným směrem, jde o vteřiny, ne každá žena má selské rozměry pánve a ne každé dítě se v porodních cestách zrotuje tak, aby bez problému prošlo, a ne každá matka při porodu spolupracuje, pokud matka podepíše, že je její přežití a přežití dítěte na její triko tak prosím, ale bylo by docela fajn tenhle typ porodnice postavit u patologie a co se týče tzv. nucených sterilizací romských žen - bylo by docela fajn, kdyby tedy tyto ženy vrátili peníze, které za tyto sterilizace dostaly zpět i s úrokem, byl to svého času mezi nimi docela fenomen, protože si takhle chodili přivydělávat, za sterilizaci za socíku dostávali 3.500 korun, před sterilizací byly poučené lékařem, je však zajímalo hlavně , kdy dostanou ony peníze

-1

Martina | 20. 1. 2022 20:12

Bez nástrojů by měly postižené dítě díky komplikacím a průtahům.To žádná neřeší!?

-5

Tereza | 20. 1. 2022 19:59

Odnesla jsem si z porodnice trauma s flashbacky, poruchami spánku a dalšími chuťovkami a ta vzpomínka bohužel bledne velmi pomalu. Opravdu si zde diskutující myslí, že ženám u porodu jde o své pohodlí?! Nebo si myslíte, že podpora, informovanost a empatie vůči rodičce je něco navíc?! Jistě. Proč zlepšovat něco, co v tomto ohledu tak báječně funguje, že.

+11

Mell | 20. 1. 2022 19:25

Jistě, porodnické násilí zachraňuje životy. Co nám povíte na to, že jsou země kde je toto tvrdě postihováno, tudíž si to profesionálové nedovolí a děti tam opravdu více neumírají. Žena je sice laik, ale je to její tělo a její dítě a kdybyste si přečetla něco o tom o co jde, tak jde především o rutinní úkony bez indikace a hrubé násilí. Jestli si myslíte, že snad násilí někoho zachraňuje, tak bohužel už nemám co dodat.

+29

beta samec | 20. 1. 2022 19:12

Když se ženský mají moc dobře, začnou dělat blbosti. Odstěhují se na salaš bez elektřiny, vezmou si Araba nebo jdou rodit do lesa pod smrček :-)

-21

Marie Doležalová | 20. 1. 2022 18:59

Pro mojí matku byl porod v porodnici výkřikem luxusu - byl rok 1955, sprcha s teplou vodou, převlečená postel 2x denně, lékaři, sestry. Dvakrát rodila doma, v odlehlé vesnici, s porodní bábou, která si ráda přihnula, takže to byly sice porody přirozené, doma, ale podle ní asi nic moc. Máme se asi moc dobře.

+7

Andrea | 20. 1. 2022 17:59

Tak tohle miluju. Je to super, že 80% porodů je bez komplikací a obejdou se bez pomoci, ale když se nekomplikovaný porod zadrhne a najednou pomoc potřeba je, je každá minuta zdržení sakra riziková. Než si vyčítat, že jsem pro své pohodlí dítěti ublížil, tak raději něco zkousnu. Vím o čem mluvím, mám čtyři děti přirozenou cestou, personál nebyl vždycky vstřícný, ale za těch pár dní v porodnici mě žádné trauma nepoznamenalo. A věřte mi, že při kontrakcích je vám srdečně jedno, jestli mají strop bílý nebo růžový.
Rozesmála mě paní, která se chlubil, že dítě porodila na zahradě, ale s fenkou běžela k veterináři,. Pro jistotu.

+17

JmenoJmeno | 20. 1. 2022 17:38

takže se má dát na názor ženský, co si přečetla o porodu na emimino, než na doktora, který odrodil 1000 dětí?

+6

Anastazie | 20. 1. 2022 16:53

A opět jeden pokrytecký přístup.

-3