Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Láska na fakultě. Šedá zóna vztahů mezi učiteli a studenty je tikající bomba

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Anastázie Smolíková | 14. 1. 2022 8:53

Asi to nebude úplně populární názor, když je trendem teď všechno svazovat a usměrňovat v rámci oficiálních příkazů a zákazů, ale mám za to, že pokud je studentka dospělá, zodpovídá si za komplikace případného navázání vztahu s profesorem sama. Protože jí z toho sice při krachu vztahu mohou plynout úskalí, ale když vztah probíhá, tak i výhody. Sama musí posoudit, jestli jí za to takové chování stojí, nebo ne. Pokud cítí, že se jí profesor mstí v profesní rovině z osobních důvodů, tak je to teprve situace na řešení s vedením (a zneužití pravomoci) , pokud se tak neděje, tak ať prostě převezme odpovědnost za svoje chování. Která je chytrá a na studiu jí záleží, do takového vztahu se pouštět nebude.

+51
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

go and go | 17. 1. 2022 22:09

reakce na příspěvek z 17. 1. 2022 20:27, Autor: Milan
To, o čem chcete přesvědčit , že bylo míněno jako ironie , a dobře tak i v případě , že se nechám přesvědčit o ironii té poznámky, bylo zcela nevhodné a nemístné. Legitimitu prostředků nelze odtrhnout od situací, do kterých je zasazována. A ta situace do, které byla ta poznámka zasazena, je v osvětlena v mém předchozím příspěvku, i důvod proč jste ji patrně nezaznamenal a přehlédl.

-1

Diskuze k článku:

Eliška | 8. 10. 2022 15:45

Přemýšlím, jak formulovat svou reakci.
Ve svých školních letech (SŠ a VŠ) jsem byla svědkem, jak se spolužačky/kolegyně domlouvaly, že budou sexuálně provokovat učitele.
V době adolescence to byla legrace. Velké výstřihy, krátké sukně, podpatky… Až po letech mi jako učitelce došlo, jak to musí být pro kolegy v jakémkoliv věku těžké, až nepříjemné. Jen málokdo takovému vábení sirén odolal.
Na VŠ pak byly kolegyně rafinovanější. Některým učitelům jsem však tyhle chvíle neklidu přála.
A pak jsem se ocitla na místě těchto, jak je popisujete, predátorů. Mým největším selháním v životě bylo, že jsem se “nechala utěšit.”
Naprosto naivně a hloupě jsem naslouchala tomu, jak jsem úžasná, chytrá, skvělá, krásná a že můj partner je hlupák, když to nevidí a tahá se s kolegyní… pak jednou přišel, bez pozvání, a bylo to. Mně 24, jemu 17,5. Scházeli jsme se tajně, on ještě s dalšími dvěma děvčaty. Každou měl na něco jiného (jedna ho vozila do školy, druhá mu dělala společnost ve škole a třetí mu kupovala dárečky).
Dodnes netuším, jak to vnímal on, ale já jsem ještě dalších pár let měla strach, aby mě nezačal vydírat.
Vinu beru samozřejmě jen na sebe, neměla jsem to dopustit a být silná, nepodlehnout. Nicméně by měl být dán prostor i učitelům, kteří mohou být i oběťmi.

0

Aneta | 26. 9. 2022 10:40

Moc nechápu pointu tohoto článku - vy si myslíte, že i když na vztah vůbec nedojde, ale učitel je do studentky zamilovaný, že jí nebude nadržovat, nebo se naopak "mstít", aby to na něm náhodou někdo nepoznal? Mluvím z vlastní zkušenosti...

0

Veronika S | 26. 1. 2022 9:26

Já se svým učitelem ze střední žila 8 let.Začali jsme si spolu na konci studia a pak školu oba opustili.Byla to velká láska.Teď je to můj nejlepší přítel.Život je složitý.
Každý příběh je jiný.

0

Pavel Křížek | 22. 1. 2022 15:39

Já jsem to zase zažil obráceně. Měli jsme na fakultě jednoho vyučujícího, který byl ve zkouškovém ras a to v přeneseném i doslovném smyslu toho slova. Vyhazoval studenty od zkoušek po doslova stovkách. A na tohoto vyučujícího se celý akademický rok připravovaly jen v mém bezprostředním okolí (tzn. studijní skupiny v ročníku) desítky holek stylem: "myslíš, že když se mu rozbrečím v kabinetě, že mě nechá projít? ne, raději mu ještě ukážu podprdu!"

A o ročník později tohoto vyučujího dvě takového holky, které jsem znal osobně, tahaly po kárných řízeních, že to nepochopil jako chladně vykalkulovanou sexualizaci jejich vztahu vyučující-studentka, ale jako "pozvánku" a sáhl si. V normálním světe - tedy ne u nás - by se lidé schodli na tom, že v takovém případě má být potrestán jak učitel, tak i všechny tyhle studentky. U nás - a to i zde v diskuzi - je ražen axiom, který se nesmí rozporovat, že studentka je vždy oběť.

Nemyslím si, že je správné automaticky hledat oběť ve studentce. Moje zkušenosti říkají, že nebagalizovatelná část studentek na vysokých školách NEJSOU nevinné květinky, jak tu popisuje třeba anonym go ano go. To je rozhodně blbost.

+6

Eva | 22. 1. 2022 14:39

Možná někoho překvapí, že moje zkušenost s vedoucím diplomky je stará už cca 45 let. Moje tehdejší dávka naivity a syndrom holky z vesnice ve velkoměstě mě dostal do situace, kdy jsem se tak moc dotyčnému vyhýbala, až jsem obhajovala diplomku na podzim a do práce nastupovala jako nekvalifikovaná, přestože jsem měla všechny státnice. Byl to psycholog, o to hůř, protože ty mé mindráky a obavy dokázal dost přesně odhadnout. A svěřit se s tím svému tehdejšímu klukovi nešlo, viděno optikou tehdejší doby by asi nevěřil nebo mě poslal do háje a mně na něm záleželo. Dodnes jsem nezapomněla ty situace, kdy jsem si nabíhala na vidle a ve zvaní ke konzultaci ohledně zpracování výzkumu na nejrůznější místa neviděla nic podivného - než došlo k pokusu o fyzický kontakt. O to víc poté se mnou zacvičilo, když jsem v úvodu podle zvyklostí poděkovala za vedení práce a oponentka z fakulty to vyhodnotila tak, že vlastně děkuji za to, že jsem se s ním vyspala a on mi diplomku zpracoval. To bylo asi nejhnusnější, protože k něčemu takovému nikdy nedošlo! Obhájila jsem za jedna, ale ta pachuť zůstala.

+2

ďáblův advokát | 22. 1. 2022 8:18

Řešení je velice prosté - měly by být s maximální přísností prosazovány zákony, které už existují.

To na jedné straně znamená, že na lavici obžalovaných by měli spolu s násilníkem automaticky usednout všichni ti, kdo o jeho činech věděli, a poskytovali mu krytí nebo jeho činy nenahlásili, protože toto je trestný čin samo o sobě. Když tedy oběť svou zkušenosti nahlásí třeba vedení katedry, mělo by toto vedení být trestně odpovědné za to, že nahlášený čin zamete pod koberec, bagatelizuje atd.

Na druhou stranu si ale přiznejme, že krytí takových lidí je jen jedna polovina důvodu, proč se těmto lidem daří místo jedné oběti obtěžovat třeba dvacet obětí. Tou druhou polovinou důvodu je to, že oběti samy často takové věci nehlásí. Argument, že tím chrání samy sebe poněkud bledne před skutečností, že tím umožňují darebákovi dál řádit a že se tím pádem i jejich odpovědností počet obětí zvyšuje. Má-li se tento trend zvrátit, nelze postupovat tak, že právo jedné oběti na vlastní ochranu je nadřazené právům dalších obětí na jejich ochranu.

Představte si sebe v roli rodiče takové oběti, který by se dozvěděl, že jeho/její milované dceři by se nemuselo nic stát, kdyby předchozí oběť otevřela pusu hned a ne až po třiceti letech. Uklidnilo by vás vědomí, že ta oběť se snažila chránit svou pověst? Nevím, jak vás, ale mě jako otce zcela určitě ne.

-1

František Novotný | 19. 1. 2022 10:06

Jsou lidé, kteří nepokrytě zneužívají svého postavení formálně silnějšího, a my se bojíme to odhalit, přestat je chránit, a vyřešit to. Učitel zneužívající své autority je problém.
Jsou lidé, kteří nepokrytě zneužívají svého postavení formálně slabšího, a my se bojíme to odhalit, přestat je chránit a vyřešit to. Student pokoutně se domáhající lepších známek je problém.
Jsou lidé, kteří nepokrytě zneužívají svého postavení ochránce slabších, a my se bojíme to odhalit, přestat je chránit a vyřešit to. Aktivista, upadající do jednostrannosti, dělající z komárů velbloudy, generující instituce a byrokracii, je problém.
Řešení je bojovat proti zneužívání moci jak u učitelů, tak u studentů, tak u aktivistů, prostě všude. Dokud budeme vidět zneužití moci jen někde a jinde ne, nikam se nepohneme. Toť můj názor.

+8

Milan | 19. 1. 2022 9:30 | reakce na go and go - 19. 1. 2022 6:06

Možná je to názorný příklad toho, čemu (bohužel!) čelí řada studentek, ovšem není to příklad konsenzuálního vztahu, to je potřeba zdůraznit. Studentky, které do vztahu s učitelem jdou dobrovolně, a ten vztah se časem změní proti jejich vůli, jsou ve zcela jiné situaci, než studentky, které jsou od začátku konfrontovány s přímo protizákonným jednáním.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

go and go | 19. 1. 2022 6:06

reakce 18. 1. 2022 14:06, Autor: Jaroslav
Já Vám děkuji za odvahu a zcela názorný příklad toho, jak moc rovnocenné může být postavení studenta a učitele na VŠ, i toho všeho co musí řada studentek absolvovat chce-li vy-studovat.

0

Jaroslav | 18. 1. 2022 14:06

Moje dcera studovala na VŠ ve Valašském Meziříčí před 20 lety a dostala nabídku : budeš semnou spát nebo ti to značně znepříjemním. Tak skončila. Já se to bohužel dozvěděl teprve před 7 lety.

0

Milan | 18. 1. 2022 12:52 | reakce na go and go - 17. 1. 2022 23:16

Zkrátím to a odpovím na všechny příspěvky:

1) Konkrétně záludnosti partnerských vztahů mezi učiteli a jejich žáky jsou tak intenzivně celospolečensky probírané téma, že se o nich studentky zcela jistě aspoň letmo dozvěděly, aniž by si o nich nutně musely informace samy aktivně vyhledávat. V tomto směru se zcela určitě nemusejí spoléhat čistě na své vztahové zkušenosti, jak vykládáte. Mezi studentkou a učitele není vztah podobný vztahu mezi kuřetem a kohoutem. Tato Vaše analogie je úplně mimo.

2) Já o vztahu studentky a učitele mluvím obecně. Nezajímá mě tedy, zda konkrétní studentka vnímá svého učitele za atraktivního, či ne. Jde mi jen o její schopnost odmítat vztahy, které považuje za neatraktivní. Pokud ale chcete mluvit konkrétně - studentka v článku měla aspoň ze začátku vztah konsenzuální, což znamená, že se do toho vztahu nenechala dotlačit tím, že by k tomu učitel potřeboval zneužívat svou moc. ONA byla ta, kdo měl ve svých "rukách" rozhodnutí, zda do toho vztahu půjde. Ona tedy byla ta, kdo si stanovil hranice.

Tím bych to s dovolením ukončil, protože je to zcela neproduktivní debata, kde se točíme pořád dokola. I tak ale děkuji a přeji pěkný den.

+2

go and go | 17. 1. 2022 23:16

reakce na 17. 1. 2022 22:23, Autor: Milan
Též mi připadá tato debata příliš dlouhá, a docela zbytečná. Čtenář jistě sám posoudí jakým způsobem co na něj působí.
P.S.: možnost Reagovat/ Citovat nepoužívám, protože pak se mé příspěvky nezobrazují vůbec, a proto vepisuji do úvodu na co reaguji.

0

go and go | 17. 1. 2022 23:06

Reagujete na příspěvek z 17. 1. 2022 21:06, Autor: Milan
Učitel si buduje respekt a hranice. Studentka se učí a může si budovat jen takové vztahy a hranice, jaké jí učitel dovolí.
Tvrdíte, že kuře a kohout mají naprosto totožné postavení na dvoře.
( učitel je příkladem pro studenta, nikoliv naopak )
Překračuje-li hranice kuře, není pro kohouta problém si své hranice vymezit . Překračuje-li své hranice kohout, není pro kuře snadné obhájit si své

+2

go and go | 17. 1. 2022 22:39

reakce na příspěvek z 17. 1. 2022 21:00, Autor: Milan
" roste její schopnost odmítat vztahy, které považuje za neatraktivní, a nezamilovávat se na potkání: " Proč myslíte, že by pro tu dívku neměl být profesor atraktivní, a učitele se kterým se pravidelně ve škole setkává měla považovat jen za nějakého nevhodného letmého frajera . Nebo snad má ve svých letech za sebou dost vztahů, aby poznala jaké typy mužů rozhodně odmítat. To patrně zjistila o svých dotěrných spolužácíh. Pokud si přečtete příspěvek umfy, kterého jste se zastal a se kterým patrně sdílíte stejné názory , tak tu sám mluví o svém přesvědčení : " ale, většinou je to pouhá přirozená touha po někom nadaném z mocí .", takže se tu blíží k tomu s čím se asi tak dívka potýká, a nemůže nerozumět.

-1

Milan | 17. 1. 2022 22:23 | reakce na go and go - 17. 1. 2022 22:09

Vy jste o ironii ale mluvil OBECNĚ jako o nástroji k ponižování oběti, resp. k ukončení diskuze s lidmi, z nichž prý nikdo nebude riskovat, že bude zesměšňován. Proto jsem považoval za nutné upozornit na to, že v té samé obecné rovině je ironie považována za legitimní, protože jejím cílem není nikoho ani ponižovat, ani zesměšňovat.

O tom, že při posuzování vhodnosti každého prostředku rozhoduje kontext situace, se tu nikdo nikdy nepřel. A právě v kontextu svého příspěvku umfa užívá ironii nikoliv proti osobě či situaci, ve které se nalézá, ale proti obecným názorům diskutující, u nichž chce ironií vyjádřit, že se míjí s realitou. Tento konkrétní případ užití ironie v tomto kontextu je tedy v naprostém pořádku, i když se tu už dlouho snažíte vyvolávat falešný dojem, že v pořádku není. Nutno dodat, že Vaše snažení je až příliš dlouhé.

P.S.: vzhledem k tomu, že nepoužíváte možnosti Reagovat/Citovat, je čas od času náročné chápat a odpovídat, na co ve svých velice akademických a často navzájem velice podobných příspěvcích vlastně reagujete. Proto občas neodpovídám na všechny Vaše příspěvky, nepřehlédl jsem ale žádný z nich.

0

go and go | 17. 1. 2022 22:09

reakce na příspěvek z 17. 1. 2022 20:27, Autor: Milan
To, o čem chcete přesvědčit , že bylo míněno jako ironie , a dobře tak i v případě , že se nechám přesvědčit o ironii té poznámky, bylo zcela nevhodné a nemístné. Legitimitu prostředků nelze odtrhnout od situací, do kterých je zasazována. A ta situace do, které byla ta poznámka zasazena, je v osvětlena v mém předchozím příspěvku, i důvod proč jste ji patrně nezaznamenal a přehlédl.

-1

Milan | 17. 1. 2022 21:06 | reakce na go and go - 17. 1. 2022 19:35

Konečně kousek pravdy. To, jaké hranice a vztahy chce UČITEL budovat, závisí skutečně jen na UČITELI. Ovšem stejně tak záleží jen na STUDENTCE, jaké vztahy a hranice chce STUDENTKA udržovat směrem ke svým učitelům.

0

Milan | 17. 1. 2022 21:00 | reakce na go and go - 17. 1. 2022 19:27

Bavíme se tu o minimálně osmnáctileté slečně, která
1) je nadaná schopností číst a alespoň základní literární gramotností, tudíž bez ohledu na vlastní zkušenosti je schopná vstředávat a chápat informace o tomto typu vztahů, které jí předkládá okolí
2) ve svých minimálně osmnácti letech má první vztahy už za sebou a získává první zkušenosti , z nichž nejdůležitější je samozřejmě to, co se dozví sama o sobě - důsledkem čehož roste její schopnost odmítat vztahy, které považuje za neatraktivní, a nezamilovávat se na potkání

O kom se tu nebavíme, jsou čtrnáctileté dívenky, které po letech platonicky zamilovaného koukání na plakáty s kluky z Boyzone začínají poprvé přemýšlet nad tím, k čemu jsou kluci. Vy však z nějakého důvodů stále trváte na tom, že osmnáctileté dívky mají schopnosti třináctiletých, a ještě se čertíte, když mám za to, že je podceňujete.

+5

Milan | 17. 1. 2022 20:27 | reakce na go and go - 17. 1. 2022 18:37

Ironie je zcela běžný a legitimní prostředek mluvy, a Vaše přirovnávání pseudooběti ironického úšklebku ke skutečné oběti skutečně problematického jednání, jakým ponižování bezesporu je, jen abyste z tohoto legitimního prostředku mluvy udělal něco, čím není, je ubohé.

0

go and go | 17. 1. 2022 19:38

reakce 16. 1. 2022 23:25, Autor: Milan
Vy mluvíte o vztahu, já mluvím o zneužívání.

0

go and go | 17. 1. 2022 19:35

A že ta 18-letá studentka se s touto situací setkává poprvé, a snadno podlehne dojmu, je také všem zřejmé, i učiteli. Že učitel, se oproti sutdentce setkává , setkal a bude setkávat s mnoha studenty a studentkami i podobnými situacemi dívkami dnes a denně ( a moc dobře ví s čím se potýká ) a je mu také zcela zřejmé, stejně jako důvod s jakým do případných kontaktů vstupuje což těm dívkám zřejmé není. Tady leží na učiteli jaké hranice chce vybudovat, a jakým chce být učitelem.

+1

go and go | 17. 1. 2022 19:27

reakce 16. 1. 2022 23:28, Autor: Milan
Je jasné, že to co je snadné pro Vás nebude stejně snadné pro druhého. S tím jistě souhlasíte. Že je pro učitele odmítnout snazší, je každému učiteli, který nechce nebo nehodlá využít své vědomé pozice u dívek, jako "bonus" nebo " dýško" ke svému učitelskému platu také jasné. Že pro mladičkou dívku je snadné zamilovat se do svého obdivovaného učitele je také jasné. A jasné je to i učiteli. Nezneužije toho.

+1

go and go | 17. 1. 2022 18:40

Vlastně to nemá s VŠ nic společného ? Zneužívání a v situaci situace profesor – student, má s VŠ hodně společného, a rozhodně k takové situaci nedochází kdekoliv. Autorka upozorňuje na specifikum u VŠ, a je to od ní dobrý postřeh, a nikoliv jak chcete podotknout : Vlastně se VŠ netýká, o nic nejde, ať si každý dělá co chce a umí.

0

go and go | 17. 1. 2022 18:37

To, ironické ušklíbnutí, vede jedině k umlčení těch co mají podobný názor jako paní Zuzana, a jiných opačného názoru než je ten Váš. Nikdo takový nebude riskovat, že bude zesměšněn, nebo se o něm bude mluvit ironicky, když už tak je na tom dost mizerně. Ostatně na ten samý efekt, upozorňuje i autorka ve svém článku. Zneužití lidé raději mlčí, protože se cítí být ponížení méněcenní, nehodnotí – místo, aby tohle své mínění přenesli na predátora..Tímto svým ironickým vyjádřením uzavíráte prostor k diskuzi pro ty, kterým měl být otevřen.

0

Milan | 16. 1. 2022 23:28 | reakce na Milan - 16. 1. 2022 23:25

Doplním - kdyby to bylo snadné, bylo by to snadné i pro studentku, a není-li to snadné, pak není důvod předpokládat, že pro učitele to bude snazší.

0

Milan | 16. 1. 2022 23:27 | reakce na go and go - 16. 1. 2022 21:12

Očividně nerozlišujete, co Umfa řekl jako svůj názor, a co řekl jako ironické "ušklíbnutí" nad důsledky Zuzaniných úvah. Vysvětluji tedy to, co skutečně nechápete.

0

Milan | 16. 1. 2022 23:25 | reakce na go and go - 16. 1. 2022 22:04

Kdyby bylo snadné odmítnout vztah ještě předtím, než se rozvine, pak by to zcela bez debat bylo snadné i pro studentku. Není-li studentka tupou ovcí ve vleku svých pudů, pak není důvod, proč by v takovém případě "eliminace problému u jeho zdroje" neměla být její zodpovědností. Tato Vaše argumentace nedává absolutně žádný smysl. A jsme zase na začátku.

0

umfa | 16. 1. 2022 22:04

Ale to přeci není žádná "tikající bomba na vysokých školách", ale situace které dochází dnes a denně kdekoliv, kdykoliv a mezi kýmkoliv :-) Vlastně to nemá s vysokými školami nic společného, maximálně tak omezený rozhled autorky.

Co se týká toho, jestli bych kámošku varoval: zkusil jste to někdy? Je to marné, je to marné, je to marné a ještě se do toho zapletete a budete osočen, že je to vaše vina, když se vztah rozpadne, že jste se do ní navážel :-)

+1

go and go | 16. 1. 2022 22:04

Pokud jde o prevenci ( která je ekonomičtější než řešení následků ), pak je přece lepší eliminovat zdroj, než čekat na to kdo se nakazí a kdo ne, a předem spoléhat na vybudovanou imunitu , viz citace umfa : " ta studentka může přece velmi snadno odmítnout."
Na 100% může velmi snadno odmítnout vyučující. Už jen z pozice nadřízeného, své autority a moci.

0

go and go | 16. 1. 2022 21:32

16. 1. 2022 20:36, Autor: umfa
Je to jednoduché: ta studentka může velmi snadno odmítnout.
Jenže v případech zneužívání velmi snadno odmítnou nelze.

0

Zobrazit další