Diskuze k článku:

Chcete mít psychicky odolné děti? Smiřte se s rizikem a zapomeňte na výkonnost

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel | 15. 11. 2021 9:02

Mám takovou teorii. V minulosti byl běžný věk prvorodiče dejme tomu 18-21 let. Takto mladý rodič je víc ochotný nechat své děti hrát "riskantně", napůl podvědomě, protože je sám mladý a ochotný riskovat, a napůl biologicky, protože mladí rodiče mohli mít děti třeba čtyři nebo pět. Oproti tomu v dnešní době se věk prvorodiče posouvá někde ke čtyřicítce, protože mladí lidé chtějí cestovat, užívat si, dělat kariéru a to vše bez závazků, protože jim to jejich svět, na rozdíl od toho starého světa, umožňuje. A v momentě, kdy někde mezi třicátým a čtyřicátým rokem mají první dítě, už jsou sami vybouření, a nastupuje u nich opatrnost. Dítě mají zpravidla jenom jedno a to hlídají jako oko v hlavě, aby si náhodou neodřelo kolínko, nebo aby si na něj nějaké cizí dítě nevyskakovalo, čímž ho ochuzují o ty tolik potřebné interakce a rizika, díky kterým může vyrůst v odolné jedince. A takto z něj vyroste bojínek a jájínek, kterých je už dneska plný stát, jak se ukázalo.

+30
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Matka | 16. 11. 2021 0:27

Ty jsi ale kretén. Nejsi ty umfa?

-10
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

paní Marianová | 26. 11. 2021 7:29

Jak můžeš zastavit svého manžela v rozchodu nebo rozvodu a přimět ho, aby tě miloval víc než kdy předtím, já a můj manžel jsme byli na dlouhou dobu odloučeni, opustil mě kvůli jiné ženě, ale miluji ho z celého srdce, měla jsem asi Dr Sacre, jak dokáže napravit vztah a vrátit milence dohromady, kontaktuji ho a vysvětlím mu vše, co se stane, řekl mi, že můj manžel se ke mně vrátí po modlitbách Dostal jsem materiál potřebný pro modlitby, do 24 hodin můj manžel se ke mně vrátil, jsme spolu šťastní, má jednu velkou šťastnou rodinu moje 2 děti jsou šťastné, že je zpět otec, informace o tom, jak můžete kontaktovat Dr Sacre, jsou níže
Kontaktujte doktora Sacre
WhatsApp číslo: +2349076034359
Emailová adresa:
sacretempleofpower@gmail.com

paní Marianová

0

Diana | 20. 11. 2021 14:35

Paní doktorko, zapomněla jste na zásadní skutečnost a to NEDOSTATEK BEZPEČNÉHO PROSTORU pro dětské hry! Nevšimla jste si, že zejména v Praze se každičký centimetr místa proměňuje v dojnou krávu a příležitost k peněžnímu zisku a nějaký prostor pro děti je takovým lidem u zádele? Kdo může, koupí dětem zahradu, ale mnoho lidí nemůže a už vůbec při dnešních cenách! Házet to na rodiče není od Vás fér, prosím Vás, abyste zohlednila tento důležitý faktor a spíše rodiče podpořila, když už to místo nemají. Uf.

+1

Karol Marks | 18. 11. 2021 22:20

to je nesmysl dekuji

0

Davina Claire | 17. 11. 2021 21:29

NABÍDKA PŮJČKY OD NOVELTY FINANCE"
Ahoj!!! Potřebujete půjčku? Pokud ano, doporučuji vám požádat o půjčku u Novelty Finance.

Jmenuji se Davina Claire, jsem finanční ředitel Novelty Finance a můžete požádat o půjčku u mé společnosti a mít půjčku na svém účtu do 24 až 48 hodin. Všiml jsem si, že pro mnoho lidí je tak obtížné získat půjčku od svých místních bank nebo jiných finančních institucí kvůli vysoké úrokové sazbě, nedostatečnému zajištění, poměru dluhu k příjmu, nízkému kreditnímu skóre nebo z jakýchkoli jiných důvodů.

V NOVELTY FINANCE poskytujeme řešení financování. Nabízíme všechny druhy úvěrů (Osobní úvěr, Podnikatelský úvěr a mnoho dalších). Nabízíme flexibilní a více možností půjček, včetně zajištěných a nezajištěných půjček, dlouhodobých a krátkodobých půjček, které jsou přizpůsobeny vašim finančním potřebám.

Pro dotazy / dotazy? - (Pošlete e-mail na noveltyfinances@gmail.com nebo zavolejte / WhatsApp přes: +447915601531)

Snažíme se, aby půjčování bylo snadné, pohodlné a cenově dostupné.

Naše služba je velmi rychlá, důvěryhodná a spolehlivá a můžete si půjčit až 15 milionů EUR se zvýhodněnou úrokovou sazbou 3 % ročně. Jsme tou správnou společností, na kterou se můžete obrátit, když naléhavě potřebujete půjčku.

Už žádné čekací doby nebo stresující návštěvy bank, naše služba je k dispozici 24/7. O půjčku můžete požádat kdykoli a kdekoli na svém vlastním vhodném místě pomocí telefonu nebo notebooku, vše, co musíte udělat, je kontaktovat nás prostřednictvím
E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) NEBO
zavolejte a napište nám na WhatsApp přes: +447915601531

Vždy rádi poskytneme finanční podporu.

-1

Davina Claire | 17. 11. 2021 20:49

NABÍDKA PŮJČKY OD NOVINKY FINANCE"
Ahoj!!! Potřebujete půjčku? Pokud ano, doporučuji vám požádat o půjčku u Novelty Finance.

Jmenuji se Davina Claire, jsem finanční ředitel Novelty Finance a můžete požádat o půjčku u mé společnosti a mít půjčku na svém účtu do 24 až 48 hodin. Všiml jsem si, že pro mnoho lidí je tak obtížné získat půjčku od svých místních bank nebo jiných finančních institucí kvůli vysoké úrokové sazbě, nedostatečnému zajištění, poměru dluhu k příjmu, nízkému kreditnímu skóre nebo z jakýchkoli jiných důvodů.

V NOVELTY FINANCE poskytujeme řešení financování. Nabízíme všechny druhy úvěrů (Osobní úvěr, Podnikatelský úvěr a mnoho dalších). Nabízíme flexibilní a více možností půjček, včetně zajištěných a nezajištěných půjček, dlouhodobých a krátkodobých půjček, které jsou přizpůsobeny vašim finančním potřebám.

Pro dotazy / dotazy? - (Pošlete e-mail na noveltyfinances@gmail.com nebo zavolejte / WhatsApp přes: +447915601531)

Snažíme se, aby půjčování bylo snadné, pohodlné a cenově dostupné.

Naše služba je velmi rychlá, důvěryhodná a spolehlivá a můžete si půjčit až 15 milionů EUR se zvýhodněnou úrokovou sazbou 3 % ročně. Jsme tou správnou společností, na kterou se můžete obrátit, když naléhavě potřebujete půjčku.

Už žádné čekací doby nebo stresující návštěvy bank, naše služba je k dispozici 24/7. O půjčku můžete požádat kdykoli a kdekoli na svém vlastním vhodném místě pomocí telefonu nebo notebooku, vše, co musíte udělat, je kontaktovat nás prostřednictvím
E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) NEBO
zavolejte a napište nám na WhatsApp přes: +447915601531

Vždy rádi poskytneme finanční podporu.

-1

Pavel | 17. 11. 2021 16:42

@Nora - myslím, že změna přístupu k rodičovství je stejně, jako vyšší věk prvorodičů, přímým důsledkem téže změny ve světě kolem nás.

V politicky a ekonomicky relativně stabilním světě bez ozbrojených konfliktů, zato s pokroky v technologiích a v medicíně, mají mladí jednak více možností seberealizace, kterých využívají a společnost si tak zvyká, že už není standard mít první dítě v osmnácti, a jednak už nepotřebují mít šest sedm potomků, aby si zajistili, že aspoň jeden dva přežijí, budou mít vlastní rodiny a vlastní životy a postarají se o ně na stáří, takže si hýčkají to svoje jedno dvě děti a jsou spokojení.

+3

Nora | 16. 11. 2021 13:45 | reakce na Nora - 16. 11. 2021 13:42

Systém mi to ukousl, chtěla jsem napsat:

Celkem s ní mohu souhlasit v tom, že obecně "svět není o nic nebezpečnější než svět před 30 lety". Co je však nebezpečnější rozhodně, a to o miliony světelných let, je automobilový provoz. Auta jsou úplně všude, jednak ta v provozu, jednak ta zaparkovaná, přes která malé dítě nevidí. Co kdyby se paní autorka mrkla na statistiky, jak se za těch 30 let změnil automobilismus a jeho dostupnost pro široké vrstvy?

+4

Nora | 16. 11. 2021 13:42

Přijde mi, že paní autorka upadla na hlavu. Anebo žije v nějaké paralelní realitě, nikoliv v současné Praze jako naše rodina.

Celkem s ní mohu souhlasit v tom, že obecně

+2

Nora | 16. 11. 2021 13:20

Vaše teorie je nejspíš do určité míry pravdivá, ale není úplná. Měl byste k ní přidat celkovou změnu poměrů ve společnosti - ještě na začátku 20. století totiž byla smrt malého dítěte pro rodiče úplně běžnou zkušeností. Každé čtvrté dítě zemřelo už před prvními narozeninami, ještě v roce 1946 to bylo každé desáté. Dospělosti se třetina lidí vůbec nedožila. Tomu ovšem odpovídala i porodnost, ženy se stávaly matkami obvykle chvíli po dvacítce (zvlášť na venkově klidně i před ní) a pokračovaly v reprodukci až do menopauzy, protože neexistovala spolehlivá antikoncepce.

Dnes je to přesně naopak. Věděcky se tomu říká nahrazení r-strategie K-strategií: namísto hodně potomků vychovávaných s minimálními náklady rodiče volí jen několik dětí, do kterých ale hodně investují. Čas, peníze i city. Proto se o ně také výrazně více bojí. Úmrtí dítěte dnes není běžná zkušenost, ale životní tragédie, se kterou se rodiče vyrovnávají za pomoci odborníků.

Neboli opatrnost dnešních rodičů nepramení pouze z vyššího věku při narození prvního dítěte, ale je logickým důsledkem posunu v přístupu k rodičovství. Kdysi bylo dětí jako máku a rodiče byli zvyklí, že tuhle nějaké zemře na záškrt, tamhle spadne do potoka a utopí se, popř. nepřežije podávání odvaru z makovic. Pámbu dal, pámbu vzal, máme ještě šest dalších. Kdežto dneska rodiče počítají s tím, že se jejich potomci dožijí dospělosti a cítí se za to dokonce být zodpovědní.

+7

Matka | 16. 11. 2021 0:27 | reakce na Pavel - 15. 11. 2021 9:02

Ty jsi ale kretén. Nejsi ty umfa?

-10

Ulka | 15. 11. 2021 20:19

Díváte se optikou dneška. V minulých dobách byly zase jiné nástrahy, o nichž nejspíš my nemáme ponětí. Za tu největší nástrahu dneška považuji tendenci mít vše kontrolou.

+3

Multiverse | 15. 11. 2021 14:30

Zase dřív se o každé kravině nepsalo v novinách a nebylo to ve zprávách. Dnes se něco stane dítěti a donekonečna se rozebírá, jak bylo místo zajištěné, kdo za to může, co rodiče měli a neměli dělat. Každý diskutér je expert a byl u toho. Rodičům opravdu nezávidím. Jak se to na nás valí ze všech médií, tak to vypadá, že jakákoli aktivita je pro dítě šíleně nebezpečná.

+5

Pavel | 15. 11. 2021 10:20

@Jouda - já myslím, že tohle téma je dost ovlivněné takovým tím klasickým mezigeneračním nadáváním. Akorát, že v tomto si nestěžují staří na to, kam ten svět spěje, ale mladí na to, jak to maj těžký. Neříkám, že nemají, jen říkám, že každá doba s sebou nese specifická rizika. Vězměte si třeba svět první roky po WWII. Z hromady baráků jsou životu nebezpečné ruiny, spousta lidí jsou bezdomovci, lidi se perou o skývu a rabují, všude je spousta nevybuchlé munice, šíří se nemoci, nemocnice a školy nefungujou, do toho pořád ještě probíhají organizované přesuny uprchlíků a válečných zajatců zpět do jejich zemí, což nahrává kriminalitě atd. Když si moc uzmuli komunisti, z velké části postupně zmizela okamžitá existenciální rizika, ale přišla jiná, snad ještě horší. A tak bychom mohli pokračovat. Prostě každá doba má svoje.

Stříkačky na dětských hřištích nejsou problémem urbanistiky. Problém s feťáky se nemá řešit tak, že mu budeme přizpůsobovat rozvoj města. Má se řešit tak, že místo vstřícného přístupu a čistých jehel dáme feťákům mříže, nucenou odvykačku, a náklady ať jdou, pokud jsou fetky ještě použitelní, za nimi, nebo za rodinou, třeba ve formě veřejně prospěšných prací - napadá mě třeba uklízení bordelu po feťácích na hřištích a ve squatech.

+5

MuzinistaCZ | 15. 11. 2021 10:20

Autorko, ono je to pěkná teorie, ale tvrdá data mluví jasně. Zatímco v třeba v 60 letech byla dětská úrazová úmrtnost cca 1500 dětí ročně, dnes je to do stovky( kdysi jsem si to hledal v reakci na takový to "neměli jsme helmy na kolo, pásy v autě a lezli jsme po stromech").

+3

Jouda | 15. 11. 2021 9:55

To jsou hrozny kecy.

Ono je riziko a riziko, ze.

Decko balancujici na prolezacce riskuje, ze si odre loket a nabije hubu.
Decko balancujici na obrubniku chodniku rikuje, ze ho rozsmelcuje projizdejici tatrovka na kasi.

Dneska opravdu nemuzu pustit petilete dite na ulici, proto jsem ostatne poridil dum s velkou zahradou v obytne zone, kde si decka muzou hrat bez dozoru. A odrenin je z toho dost, ted si nejmladsi utrhl cely nehet na prste, kdyz stavel komin z betonovych kostek zamkove dlazby, co byly slozene u novostavby vedle, a spadlo mu to
A taky chapu, ze kazdy na dum se zahradou nema a hlidat deti na hristi u panelaku je sakra narocna cinnost.

Prave toto je nejvetsi problem ceske urbanistiky, neexistuji, nebo jsou velice vzacne mista, kde si muze decko bezpecne hrat, kde ho potka max odrenina nebo psi hovno. Treba do parku Jezerka, kde pod nohama krupou strikacky a jehly zasranych fetaku, bych decko nepustil ani omylem.

+13

Lucie | 15. 11. 2021 9:25

Mno, nevim, u vety, ze svet neni nebezpecnejsi nez pred 30 lety, se mi chtelo prestat cist. Takze aut a provozu asi bylo stejne, v krovich se valelo stejne injekcnich strikacek (kez by to byl urban hoax, a ne realita naseho hriste ve vnitrobloku) atd. atd. Jako chapu zamer autorky, ale trosku by to chtelo reflektovat realnou situaci, to, ze se rodice vic boji, ma duvodu rozhodne vic nez jen jejich pokrocily vek a snahu o vykonnost deti ve skole a v krouzku...

+10

Šárka | 15. 11. 2021 9:05

Výborný článek, díky.

+2

Pavel | 15. 11. 2021 9:02

Mám takovou teorii. V minulosti byl běžný věk prvorodiče dejme tomu 18-21 let. Takto mladý rodič je víc ochotný nechat své děti hrát "riskantně", napůl podvědomě, protože je sám mladý a ochotný riskovat, a napůl biologicky, protože mladí rodiče mohli mít děti třeba čtyři nebo pět. Oproti tomu v dnešní době se věk prvorodiče posouvá někde ke čtyřicítce, protože mladí lidé chtějí cestovat, užívat si, dělat kariéru a to vše bez závazků, protože jim to jejich svět, na rozdíl od toho starého světa, umožňuje. A v momentě, kdy někde mezi třicátým a čtyřicátým rokem mají první dítě, už jsou sami vybouření, a nastupuje u nich opatrnost. Dítě mají zpravidla jenom jedno a to hlídají jako oko v hlavě, aby si náhodou neodřelo kolínko, nebo aby si na něj nějaké cizí dítě nevyskakovalo, čímž ho ochuzují o ty tolik potřebné interakce a rizika, díky kterým může vyrůst v odolné jedince. A takto z něj vyroste bojínek a jájínek, kterých je už dneska plný stát, jak se ukázalo.

+30