Diskuze k článku:

Štěstí a sebepoznání nepřijde samo, říká historička jógy z Oxfordu

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Radim | 15. 7. 2021 8:56

Já zase nejsem rád, když indičtí duchovní jako Šrí Činmoj a Šríla Prabhupáda mluví k úctě ke všem bytostem (doufám, že jejich jména píšu správně, za případné chyby se předem omlouvám), a přitom se ve svých knihách resp. přednáškách naprosto nevybíravě navážejí do evropského humanismu a ateismu. Být jako oni, také bych v tom mohl vidět urážku evropských tradic, historie a kultury.

Podle mě to, co těmto pokrytcům, kteří popírají sami sebe, doopravdy vadí, je fakt, že jim z této "komercializace" nikdo nedává ani korunu. Mít z toho nějaké peníze, tak by se na všechnu filosofii a tradice zvysoka vykašlali.

Čímž samozřejmě nechci říct, že západní pojetí jógy se neodklonilo od původního historického a filosofického pojetí. Jen je mi úplně putna, jestli někomu, kdo nerespektuje mou kulturu, vadí, že jedinci z mé kultury nerespektují tu jeho.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

JŽŠMRJ | 15. 7. 2021 6:17

To je super, dávám si do sbírky. Historička jógy. :D :D :D

-1

Diskuze k článku:

babajaga | 15. 7. 2021 15:41 | reakce na Michal Macek - 15. 7. 2021 9:44

Možná je to náhoda, ale knizkek od "krisnaku" jsem taky pár četl. Nemám z nich tak negativní pocity, jako Radim, ale musím uznat, že z projevů Prabhupády je opravdu vidět pravěké uvažování stylem: "jakékoliv náboženství je lepší, než ateismus". To opravdu není smířlivé jednání, které my na západě tak nějak kulturně podmíněně od východních náboženství čekáme.

Ne každý hinduista je druhý Gándhí a ne každý buddhista je nový dalajláma. Nemají žádné právo soudit, když nejsou o nic lepší.

0

Radim | 15. 7. 2021 13:00 | reakce na Michal Macek - 15. 7. 2021 9:44

I Evropa má za sebou tisíce let historie. Humanismus se masové rozšířil s osvícenstvím, jeho kořeny, stejně jako kořeny demokracie, věd, i prvních ateistických myšlenek, ale sahají dva a půl tisíce let do minulosti k antickému Řecku. Nejrozšířenější náboženství v Evropě jsou přes dva tisíce let stará. Společenské tradice a ritualy sahají ještě dále do minulosti.

Jestli Indové nechtějí naši kulturu ani uznat, natož respektovat, tak je načase tu jejich jógu komerčně a filosoficky zničit ještě důkladněji, ať klidně puknou vzteky, šašci jedni. ??

-1

Michal Macek | 15. 7. 2021 9:44 | reakce na Radim - 15. 7. 2021 8:56

Radim:

Chinmoy a Praphupada :D jo myslim ze to mate dobre :) od Praphupady sem kdysi cetl nejakou bichli co sem dostal od Krisnaku :) a chudak neboztik Chinmoy - kamos byl kdysi na jeho "koncertu" (protoze byl vstup zdarma) a kdyz mi to vypravel, malem sem se pocural smichy :))

ale zbytek Vaseho prispevku moc nechapu - evropsky humanismus a ateismus? to jako Kant a Nietzsche? to je nejakych 200 let cca? no sorry ale oproti tisicum let tradice ved a sanskrtu to je jako by to bylo "vcera"...to pro Indy neni zadna tradice....

jinak ze by z toho radi prachy, to souhlasim :) neco podobneho bylo kdyz nejaky cinsky profesor protestoval proti Kungfu Pandovi...ze to je urazka cinskych tradic a kultury :)

0

Radim | 15. 7. 2021 8:56 | reakce na Michal Macek - 15. 7. 2021 7:57

Já zase nejsem rád, když indičtí duchovní jako Šrí Činmoj a Šríla Prabhupáda mluví k úctě ke všem bytostem (doufám, že jejich jména píšu správně, za případné chyby se předem omlouvám), a přitom se ve svých knihách resp. přednáškách naprosto nevybíravě navážejí do evropského humanismu a ateismu. Být jako oni, také bych v tom mohl vidět urážku evropských tradic, historie a kultury.

Podle mě to, co těmto pokrytcům, kteří popírají sami sebe, doopravdy vadí, je fakt, že jim z této "komercializace" nikdo nedává ani korunu. Mít z toho nějaké peníze, tak by se na všechnu filosofii a tradice zvysoka vykašlali.

Čímž samozřejmě nechci říct, že západní pojetí jógy se neodklonilo od původního historického a filosofického pojetí. Jen je mi úplně putna, jestli někomu, kdo nerespektuje mou kulturu, vadí, že jedinci z mé kultury nerespektují tu jeho.

+7

Michal Macek | 15. 7. 2021 7:57

cetl sem, ze v Indii nejsou moc radi za "Zapadni" pojeti jogy...pry je to devastace tradice jogy a jeji "komercializace" a proste urazka Indicke filozofie a historie - to co se casto na Zapade vydava za "jogu" ...

0

JŽŠMRJ | 15. 7. 2021 6:17

To je super, dávám si do sbírky. Historička jógy. :D :D :D

-1