E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Když všechno děláte špatně. Jak si poradit s manipulacemi babiček s narcistickou poruchou

24. květen 2024
25 651

Některé babičky jsou náročné trochu, jiné víc, ty s poruchou osobnosti nejvíc. Kdo má v rodině matku nebo tchyni se sklony k narcismu, ten to dobře ví. Nechcete připravit vnoučata o babičku, ale zároveň vás každé setkání stojí spoustu sil a energie. Jak si nastavit pravidla a jak s babičkami narcistkami komunikovat?

Narcistická babička udělá všechno pro to, aby vy jste se cítili bídně a ona oproti vám zářila. Foto: Unsplash - Annie Spratt

„Manžel se tuhle divil,“ vyprávěla psycholožce Pavle Koucké její klientka, „proč mu moje matka začala zničehonic vyčítat, že vydělává málo peněz. Ale ono to nebylo zničehonic. Chvíli předtím totiž poznamenal, že sousedka má hezká rajčata — což si matka přebrala jako výčitku, že ona tak hezká rajčata nemá. Ona ale chodí do práce a nemůže skákat kolem zahrádky jako sousedka! Navíc nemá chlapa, který by ji zajistil, a vůbec, chlapi jsou k ničemu! Takže to schytal.“ Žena se už kolem svojí matky naučila našlapovat po špičkách. Ví, že jakoukoliv nevinnou poznámku si může vysvětlit jako ponížení nebo znehodnocení sebe samé a svých schopností. A za to následuje trest: agresivní útok nebo slzavé zhroucení.

Narcistická babička udělá všechno pro to, aby vy jste se cítili bídně a ona oproti vám zářila. Podsouvá vám pocit, že se neumíte postarat o své dítě a všechno děláte špatně. Její rady si leckdy navzájem protiřečí, ale to nevadí; cílem není vám pomoct. Cílem je být ve středu všeho dění a získat vliv. Takové ženy nezaváhají a klidně budou manipulovat vaše dítě proti vám. Zakázali jste přecpávat dítě sladkým? Zahrne ho bonbony. Nechcete, aby mělo volný přístup k mobilu? Hádejte, co mu babička nachystá na příští návštěvu.

Jak s takovou osobou v rodině vyjít? Psycholožka Pavla Koucká radí, abyste se zkusili rozpomenout na pár rad z kurzů a učebnic asertivity, které byly populární zhruba před dvaceti lety: „Pamatujte, že máte právo říci ne, například odmítnout radu, aniž byste museli vysvětlovat své důvody. Nenechte se zatlačit, či se dokonce sami nezatlačujte do defenzivního postavení. Máte právo dělat si věci po svém, máte právo mít své hodnoty, postoje a ideály, aniž byste je museli někomu vysvětlovat.“ O tom, jak narcistické osoby lépe pochopit a jak se jim bránit v každodenních interakcích, si můžete přečíst více v textu od Pavly Koucké.

Popup se zavře za 8s