E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Jógy netřeba, stačí umět říct ne. Šéfredaktorka Heroine představuje nové číslo o sebepéči i drogách

06. červen 2024
14 061

Konečně je tady letní číslo časopisu Heroine! Dovolte mi představit vám ho. Na obálce je nová Moje Heroine – Nina Špitálníková. Koreanistka, spisovatelka, podcasterka a také svobodná máma. „V tom, co ji baví, je nadprůměrně dobrá a dělá to naplno. To, co ji nebaví, nedělá vůbec,“ napsala jí do posudku profesorka na vysoké škole. Nina je prostě svá, nezávislá, svobodná až do morku kostí.

Hvězdou obálky červnové Heroine je Nina Špitálníková – koreanistka, úspěšná autorka a žena, která hraje podle vlastních pravidel.Foto: Alžběta Jungrová

Nina Špitálníková vypadá, že si dělá, co chce, i když – jak nám řekla v rozhovoru – to nejsou žádné lehkovážné kroky, ale předem důkladně promyšlené akce. Její touha po svobodě a neochota přizpůsobovat se jakýmkoli škatulkám je nesmírně inspirativní. Buďte jako Nina!

Aktuální číslo Heroine se hodně věnuje osobnímu rozvoji a wellbeingu. Při pohledu na naši na výkon orientovanou společnost se čím dál častěji vkrádá otázka, je-li z toho kolečka (práce, práce, práce, druhá směna, třetí směna) vůbec úniku. Zajímavý pohled nabízí Lucie Kotvalová v článku nazvaném Skutečnou sebepéči si nekoupíš. Zabývá se v něm knihou americké psychiatričky Pooji Lakshmin Real Self-care: A Transformative Program for Redefining Wellness. Vysvětluje, že skutečnou péči si nedáváme na hodinách jógy a při pití celerové šťávy, ale spíše skrze pravdivé prozkoumání vlastních potřeb, tužeb a hodnot. 

A až budeme vědět, co opravdu chceme, můžeme svůj život začít měnit. Postupně a skrze desítky miniaturních každodenních rozhodnutí. A jako obvykle, jednou z hlavních dovedností, které je třeba si osvojit, je rázné NE. A to i za cenu toho, že nás někteří nebudou mít rádi, nebudou s námi souhlasit nebo nás třeba i odsoudí. Proč je taková sebepéče dobrá nejen na individuální úrovni, ale i na té společenské, se dočtete v článku.

Autorkou obálky je Alžběta Jungrová, která si přála fotit ve Volmanově vile.

Zkoumali jsme ale také sex, drogy a alkohol. Jak mít hluboce intimní spojení s partnerem i v dlouhodobém vztahu? Pro Heroine to vysvětlila psycholožka Eliška Kodyšová (dlouholetá ředitelka organizace Aperio a ne náhodou i Moje Heroine 2021). O kratomu, který šlo donedávna koupit jako housku na krámě, a lidech, kteří na něm velice rychle získali závislost, píše ve své reportáži Lukáš Houdek. „Teď ho musím brát každé tři hodiny, jinak nedokážu fungovat,“ přiznává respondentka Magda, která s návykem bojuje už několik let.

Nové vydání Heroine rovnou do schránky

Alkohol hraje hlavní roli v textu Naděje pro ty, kteří už ji ztratili. Bára Vajsejtlová vás zavede na setkání Anonymních alkoholiků. Věděli jste, že „áčka“ fungují i v České republice a že na jejich setkání může zajít kdokoli? Jak to tam vypadá a komu to pomůže, se dozvíte v článku. Ketaminem asistovaná psychoterapie aneb Trip do hlubin zraněné duše. Psychedelika stále víc ukazují svůj potenciál v léčbě duševních onemocnění. Jak to funguje? Kdo se na takovou terapii může přihlásit? Opravdu jsou výsledky tak rychlé a slibné? Popisuje terapeutka Michaela Plevková.

A stále pokračuje nás seriál: Rodit svobodně – lze to i Česku? Fotografka Jana Plavec přivezla z Ostravské fakultní nemocnice reportáž ze dvou šťastných a dle přání rodiček vedených porodů. A my máme v redakci radost, že do našeho seriálu patří i příklady dobré praxe!

Prolistujte si nové číslo Heroine:

Příloha Sustainable vás přivítá náručí plnou květin. Jaký je příběh těch, které kupujete? Víte, kde rostly růže, které se v obchodech dají koupit po celý rok? Květinový průmysl má stejně jako ten módní svou temnou stránku. Po přečtení přílohy se budete ptát po původu květin – a abyste lokální, ekologické produkce, které respektují roční období a pomáhají krajině, nemuseli hledat, našly jsme je pro vás. Zamilujte si jiřiny, mečíky, pivoňky či krásenky. S čistým svědomím.

Ať žije léto. Ať žije svoboda.

P. S. A pozor! Do konce června můžete do redakce posílat své tipy na ženy, které si podle vás zaslouží ocenění Moje Heroine. Využijte toho a seznamte nás se ženou, která mění svět kolem sebe a je inspirací!

P. S. Zvažujete předplatné tištěné Heroine? Právě teď nabízíme roční předplatné s dárkem od značky L’Occitane. Ikonický sprchový olej Mandle a „nekonečná“ láhev k tomu.

Popup se zavře za 8s