E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Prostě se ptejme!“ Šéfredaktorka tištěné Heroine představuje speciál o životě s hendikepem

Hlavním tématem nového čísla je život s postižením, viditelným i neviditelným. Kdy už se zbavíme pocitu, že co je jiné, to je divné? A co se musí změnit, aby se tu lidem z hendikepem žilo líp? Šéfredaktorka printu Michaela Kramárová představuje jedno z hlavních témat nového čísla časopisu Heroine.

Velký dík za spolupráci na tomto čísle patří Zuzaně Kašparové (vpravo). Ta vybrala a vyzpovídala respondenty a respondentky našich článků včetně Jakuba Strouhala (na snímku) a průběžně nás upozorňovala na stereotypy, kterých se média při psaní o životě s postižením dopouštějí. Foto: Linda Majerová

Prší a k tomu mrzne. Chodníky jsou pokryté ledovou krustou. Dívám se z okna studia, kde má probíhat naše focení, a čekám na zprávy od Jakuba Strouhala. Dojede? Nestalo se po cestě něco? Nepotřebuje nějak pomoct?

Dorazí na čas, má zamlžené brýle, čepice mu sklouzla až na obočí a usmívá se. Jsem nervózní. Chtěl by Kuba, abych mu otřela brýle? Mám mu pomoct posunout čepici, sundat bundu? Nebo ne? Všechno to chápu jako věci, které zasahují do jeho intimní zóny - a svým způsobem vlastně i do té mojí. A tak nejistotu řeším tím, že se na každou jednotlivou věc zeptám, a zároveň si představuju, jak bych já chtěla, aby někdo sahal na moje brýle nebo můj obličej.

Nové vydání Heroine

Nejen o životě s hendikepem

Foto: Eliška Sky a Midjourney

Obálku Heroine s modelkou na vozíčku vytvořila umělá inteligence. Právě život s postižením a současnost i budoucnost AI jsou hlavními tématy nového čísla časopisu. Jak je možné, že se umělá inteligence chová sexisticky nebo rasisticky? Jednoduše se to naučila od nás. V naší AI příloze se dočtete, jak ji naučit dobrým způsobům. V dubnovém čísle časopisu se ale dozvíte například i to, jak se rodí ve válce, nebo co je to ta grácie, s níž máme údajně stárnout. Tištěnou Heroine seženete na našich stránkách i ve všech dobrých trafikách.

Co o konceptu obálky říká Zuzana Kašparová:

„Obálka pro mě osobně nese silné sdělení, že přítomnost zdravotně postižených identit je důležitou a krásnou součástí budoucnosti. Přemýšlím nad ní jako nad symbolickým nabouráváním zažrané a eugenické představy, že cílem je se zdravotního postižení zbavit. Přitom je žádoucí odstranit ableismus na všech úrovních, tedy fyzické i mentální bariéry. Chci, aby byla budoucnost roztodivně crippled! 

Těším se na obálky s lidmi na vozíku nebo třeba s Crohnem a věřím, že citlivost vůči obálce znamená naději nejen na další obálky s reálnými lidmi se zdravotním postižením, ale také na méně stereotypní zobrazování disabled lidí.“

Seznamuju Kubu s týmem. Chvíli pojíždí po podlaze studia, aby usušil kolečka vozíku, o kterém říká, že vypadá jako skládací gril. Všechno ostatní už probíhá jako obvykle: make-up, styling, kafíčko, připravíme světla, nahráváme rozhovory, točíme videa na sítě. Někdo je na vozíku, někdo nevidí, někdo vypadá nezvykle. 

Fotíme dnes lidi, kteří žijí své životy s postižením. Někteří se tak narodili, jiní si na něj museli zvykat až v průběhu života. U někoho je postižení viditelné na první pohled, u někoho vůbec - což ale neznamená, že by to jeho život ovlivňovalo méně. A vlastně mě zaráží, jaké rozpaky ve mně celá ta situace na začátku vzbudila. Proč? Teď si chci koupit svíčky, které Jakub vyrábí, a těším se na film, o němž mi vyprávěla Zuzka. K tomu, abych o nich přestala přemýšlet jako o „lidech s hendikepem“, stačilo tak málo - chvíli s nimi být a mluvit. 

Doufám, že tohle číslo přispěje k rozpouštění stereotypů, o kterých ani nevíme, že nás ovlivňují. Jsme různí a máme různé potřeby a možnosti. Ptejme se, co můžeme udělat pro to, aby se tu cítil každý dobře. Protože kde není překážka, není hendikep. 

Prolistujte si dubnové číslo Heroine a podívejte se také, jak vznikalo:

Další témata nového čísla Heroine:

Foto: Eliška Sky a Midjourney

Příliš lidská umělá inteligence

Jak je možné, že se umělá inteligence chová sexisticky nebo rasisticky? Jednoduše se to naučila od nás. V naší AI příloze se dočtete, jak ji naučit dobrým způsobům. Kdyby náhodou ovládla svět, aspoň z ní bude osvícená diktátorka. 

Feel good: Čas pro sebe

O lidech, kterým se poštěstilo opustit stereotyp všedních dní. Na několik týdnů či měsíců se rozhodli dát si pauzu a nepracovat. Být offline. Na co při tom přišli? A jaká inspirace se v tom skrývá pro nás?

Nové vydání Heroine rovnou do schránky

Chci vědět víc

Jak se rodí ve válce

Přinášíme příběh dvou žen z Ukrajiny, které zastihla ruská invaze v posledních měsících těhotenství. „Pak za oknem silně zadunělo a já porodila. Jenže bylo ticho, v ten okamžik je ticho strašné,“ líčí svůj porod Anna z Černihivské oblasti. Věčný příběh o naději uprostřed válečných hrůz doprovázejí silné ilustrace ukrajinské umělkyně Oksany Drachkovské.

Anti-aging je past

V našem beauty speciálu zkoumáme, co je to ta grácie, se kterou prý máme stárnout. A když se chceme zbavit vrásek a vzít krásu do svých rukou, je to marnivost, nebo emancipace?

Foto: Standa Merhaut

Fotogalerie: návrhy coveru dubnového čísla Heroine, které vytvořila umělá inteligence:

Poslechněte si nové číslo Heroine v audioverzi s Marií Štípkovou

Toto vydání Heroine jsme připravili také v audioverzi, vybrané články si můžete pohodlně poslechnout z vašeho mobilu i počítače. Heroine si tak může užít i kdokoli, kdo preferuje poslech. Dubnovým číslem vás provede herečka Marie Štípková. Audioverzi je možné zakoupit na našem e-shopu nebo obdržet zdarma v rámci předplatného Heroine.

Aktuální číslo

  • O tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s