konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Dostat se z traumatu a začít tvořit svůj život. Dámský klub pomáhá uprchlicím nalézt sílu

Rok a čtvrt po začátku ruské invaze na Ukrajinu začíná mnoha uprchlíkům docházet, že jejich přechodný domov možná není tak přechodný, jak doufali. Válka zatím nekončí, nejistota zůstává, pomoci naopak ubývá. Jak se dnes daří ženám, které přišly hledat bezpečí do Česka? A jak těm, které mají vytrvalost jim ještě dnes pomáhat? V rámci projektu Heroine Jak pomáhat a nepadnout přinášíme příběh pražského dobrovolnického spolku Café Žinka a jeho zakladatelky Jany Hradilkové.

Disidentka a psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová (vpravo) pracuje s uprchlíky řadu let. „Ta otevřenost české společnosti vloni v únoru byla neuvěřitelná,“ vzpomíná na začátky pomoci Ukrajině. Na fotce je s psycholožkou Taniou.Foto: Radek Vébr

Na evangelické faře na pražských Vinohradech je dnes rušno. Postarší vznešená budova na Korunní ulici se každé čtvrteční odpoledne stává útočištěm pro Café Žinku, sdružení dobrovolnic, které už více než rok pomáhají Ukrajinkám a jejich rodinám, aby se v Praze cítily bezpečně. Žinka znamená v ukrajinštině žena a skutečně jde převážně o dámský klub.

Usměvavá Olja má tentokrát službu v kuchyňce a vaří pro všechny soljanku - polévku, která je typická pro ruskou, ale třeba i finskou kuchyni. „Jsou tam různé druhy masa: uzená klobása a kuřecí maso, ale také kyselé okurky, olivy, celer, mrkev, kus citronu a majonéza. A samozřejmě sůl,“ vysvětluje mi ochotně lámanou češtinou.

Fotogalerie: Domácí jídlo a terapie kresbou. Café Žinka je pro Ukrajinky útočištěm

+
Příběh pražského dobrovolnického spolku Café Žinka a jeho zakladatelky Jany HradilkovéFoto: Radek Vébr

Podávají se také chleby s pomazánkou a jablečný koláč, který na rozdíl od tradičního českého neobsahuje skořici, ale je v něm hodně másla a smetany. Polévky a dezerty tu ke čtvrtkům patří, protože řada ukrajinských žen nemá na ubytovně možnost si uvařit či upéct. Tady se u trouby a sporáku střídají a vyměňují si svá kuchařská tajemství a zvyky. Společně se dokonce chystají vydat kuchařku. Nejde ale zdaleka jen o jídlo.

Rok jako důležitý milník

V hlavní hale je několik stolů. Psycholožka Tania právě u jednoho z nich dokončuje sezení se zhruba desítkou Ukrajinek různého věku. Dnešním tématem je strach a to, jak se s ním vyrovnat. Tania vede psychologické kruhy v ukrajinštině, sama utekla loni v únoru do Česka z rodné Oděsy. Dosud prý neměla čas o sobě víc přemýšlet a ještě se „nedoplakala“, jak říká. Bylo potřeba nejdřív zařídit praktické věci. Přesně tak to popisují i ostatní ženy, které do Žinky docházejí. Sezení s Taniou jim pomáhá se vypovídat, aby šel jejich bol ven. „Tyhle krásné ženy nás nakrmily a pohladily,“ dodává s vděkem postarší žena a pohlédne při tom na dobrovolnici Věru, která sedí vedle mě.

Věra Roubalová Kostlánová je mezi lidmi pracujícími s uprchlíky legendou. Lidem, kteří utekli před válkou, se věnuje více než dvě desítky let především jako psychoterapeutka. Hned po vzniku Café Žinka se pokoušela ženám z Ukrajiny nabídnout i psychologickou pomoc, ale zpočátku prý nebyl čas si povídat, bylo potřeba rodinám spíše pomoci s  ubytováním, školou pro děti, prací, učením základů češtiny. Pak teprve přišel čas na terapii.

Podle Roubalové Kostlánové je to nyní, po více než roce války na Ukrajině, pro ženy žijící u nás psychicky ještě náročnější než na začátku. „Dosud tyhle ženy čekaly, že se něco stane, ale najednou uplynul rok a nic se nezměnilo. Ony nevědí, jakou mají perspektivu, co bude s jejich dětmi, navíc se třeba dlouho neviděly se svými rodiči, kteří často zůstali na Ukrajině,“ vypráví Roubalová Kostlánová pro Heroine.cz. Přiznává, že je rozdíl, když se některé z nich rozhodnou, že v Česku zůstanou. Mají aspoň nějakou jistotu.

Psycholožka Tania chodí do Žinky vést terapeutická sezení. Utekla vloni v únoru z Oděsy do Prahy a sama dochází na terapie. Foto: Radek Vébr

Ani jejich situace se ale podle ní příliš nezlepšila, stále tady dělají převážně nekvalifikované práce, přestože doma byly třeba špičkami ve svém oboru. I ukrajinské psycholožky jako Tania, které bezplatně nabízejí pomoc svým krajankám a jimž Věra dělá supervizi, by se prý potřebovaly zapojit do zdejších stáží a získat kvalifikovaná místa i u nás. „Víte, my Češi se dokážeme nadchnout, ale moc dlouho nám to obvykle nevydrží. Vzpomeňme si na rok 1968 a na nadšení, které bylo do roka pryč, a nastalo dvacet let normalizace,“ uzavírá Roubalová Kostlánová.

Kresbou vyjádřit svůj strach

Po psychologickém sezení následuje neurografika, kterou vede šamanka a astroložka Julia. Zjednodušeně řečeno jde o překonávání traumatu za pomoci kresby. Ženy u stolu se snaží umělecky vyjádřit svůj strach, tedy emoci, kterou zpracovávaly na předešlém sezení s Taniou.

Neurografika v Café Žinka je mezi Ukrajinkami oblíbená. Pomáhá řadě z nich vyrovnat se s traumatem.Foto: Radek Vébr

Obě terapeutická sezení na sebe záměrně navazují, dodává Julia. Tím, že ženy dávají pocitům barvy a tvary a spojují je, tak podle ní i v mozku vytvářejí pozitivní spoje, budují mosty a vytvářejí cestu ven z nějaké situace. „Všimněte si, že v přírodě neexistují zcela rovné čáry a hrany, ale zaoblení. To je podstatné i pro neurografiku,“ dodává žena s ruskými a španělskými kořeny a já sleduji, jak jejím svěřenkyním pod rukama vznikají barevné obrázky plné vlnovek a kruhů. Čtrnáctiletá Violeta dorazila do farního sboru přímo na tohle sezení. Chodí sem pravidelně. „Pomáhá mi to se odreagovat od stresu, který teď třeba zažívám s přijímačkami,“ usmívá se, zatímco pomalu všichni přecházíme ke stolům s jídlem.

Rok předtím a rok poté

Žinka vznikla loni počátkem března, v horečnatých dnech krátce po invazi Ruska na Ukrajinu, a to z iniciativy Jany Hradilkové a jejích kamarádek, kolegyň a přítelkyň. Své prostory poskytla zdarma spolumajitelka vinohradské kavárny Javánka, Juanita Kansil. Ta se sice chystala oblíbený podnik už zavřít, protože jí ubývaly na jeho chod síly, ale snaha pomáhat ukrajinským uprchlíkům ji přiměla k tomu, aby na čas ještě poskytla tento prostor jako zázemí. Postupně zde začala vznikat dobrovolnická komunita, v níž působila třeba spisovatelka Petra Hůlová nebo dokumentaristka Eva Lammelová.

„Poprvé jsme se sešly loni 7. března, bylo nás tak patnáct, dvacet. Rozhodly jsme se uskutečnit model kavárny, která znamená především dárek odpočinku a možnosti sdílet a zorientovat se v nové situaci,“ vzpomíná pro Heroine.cz zakladatelka Café Žinky Jana Hradilková.

Reportáž z Ukrajiny v tištěné Heroine

Tématu války na Ukrajině se věnujeme i v červnovém čísle tištěného časopisu Heroine. Přečíst si v něm můžete reportáž Reného Kočíka a fotografky Jany Plavec, kteří společně podnikli cestu do střediska psychosociální rehabilitace v Karpatech. Sjíždějí se tam psychologové a dobrovolníci zaznamenávající válečné zločiny, jichž se Rusko na Ukrajině dopouští.

Chci tištěnou Heroine

„První nabídka spočívala v poskytnutí občerstvení zdarma a dárku v podobě kusu pěkného oblečení. Zakoupily jsme štendry a rozhodily sítě mezi kamarádky, které začaly nosit kousky ze svých šatníků. Další skupina žen doma pekla a přinášela dezerty, moučníky a jiné dobroty, které jsme pak podávaly k čaji. Při posezení ženy samy začaly říkat, co potřebují. Nejdříve to byla poptávka po práci, bydlení, kurzech češtiny,“ říká Hradílková. Od počátku šlo podle ní o dobrovolnickou aktivitu, kdy se vše pořádalo zdarma, případně za přispění dárců. Především s živelnou poptávkou po kurzech češtiny podpora strmě stoupala a hlásily se další a další dobrovolnické lektorky, z darů se dařilo nakupovat učebnice. Chvílemi to vypadalo jako jazyková škola v tísni, vzpomíná Hradilková.

Ženy z Ukrajiny si zvykly přicházet pravidelně a přiváděly své další známé a přítelkyně. Rozšířila se také nabídka aktivit – anglické konverzace, již zmíněná neurografika a psychologické konzultace. Dobrovolnické nadšení nezastavilo ani to, když původní kavárna Javánka definitivně ukončila loni v srpnu provoz. Café Žinka našla nové prostory na evangelické faře na Vinohradech a časem také v pražské kavárně Citadela v Klimentské ulici. Tam probíhá po dohodě s provozovateli, tedy Bohnickou divadelní společností, psychosociální program. Dámy z Ukrajiny zde mají možnost každé úterý protahovat svaly s baletkou Luizou z Kyjeva a poté trénovat nervové spoje a společně meditovat s psycholožkou Janinou, která se jim věnuje díky podpoře a spolupráci s pražským spolkem Amiga.

„Důvěra opravdu vychází z mezilidské komunikace,“ domnívá se Jana Hradilková, duše a iniciátorka Café Žinka.Foto: Radek Vébr

Začít svůj život tvořit

Pro Hradilkovu rozhodně nejde o první projekt pomoci. Zásadní zkušenost s válkou a uprchlíky získala zakladatelka Žinky na konci minulého století, kdy zuřila válka na Balkáně a vypukla ta v Čečensku. V témže roce Hradilková málem přišla o své nejstarší dítě. „Nikdy na ten den nezapomenu – zrovna jsme v gender studies připravovaly v součinnosti s ženami na Balkáně debatu o tom, co se stalo v Kosovu a Bělehradu, když mi volala dcera a řekla mi, co se stalo. Syn byl dvacet minut pod vodou. Naštěstí se posléze stal zázrak a nehodu přežil. Tato extrémní situace, kdy se spojily absolutní úzkost, dar zázraku a kontakt s válečnou situací, mi přeskupila priority. A ovlivnila moje následné aktivity,“ vzpomíná.

Tetiana Jermojaleva za vojáky do terénu osobně dojíždí. V armádních stanech vídá muže, kteří se vlivem bojů potýkají s následky těžkého traumatu. Ty se ještě znásobují ve chvíli, kdy si v sobě nesou nevyřešenou újmu z dětství.
Foto: Se svolením Tetiany Jermolajevy

Léčí vojáky a téměř vyhořela. Nemohla bych to dělat, kdybych cítila každou bolest, říká psycholožka

Ukrajina rok poté

V té době se seznámila s Petrou Procházkovou a vzniklo sdružení Berkat, které funguje dodnes. Snažily se v něm organizovat různé akce, například vybírat peníze na sirotčinec v Grozném. „Poskytovaly jsme službu těm našim spoluobčanům, kteří nejsou schopni se na hrůzy války jen dívat, ale potřebují svůj soucit proměnit v činy. Člověku se hodně uleví, když může něco udělat,“ vysvětluje. „Zlo vyrůstá z pasivity, člověk je zvyklý vše konzumovat, i tragédii a válku. V televizi, v novinách. Ale když lidi přivedete k tomu, že to nemusí konzumovat, ale že se k tomu můžou sami nějak vztáhnout, tak dochází k posunu v lidské mysli,“ uvažuje Hradilková.

Kromě Berkatu a Café Žinka je klíčovou osobností spolku Babiček bez hranic, u jehož zrodu stála také Věra Roubalová Kostlánová či spisovatelka Eda Kriseová. Podle Hradilkové jde o komunikační a akční platformu, která píše dopisy a snaží se vyjádřit svůj názor na situace, které se podle nich týkají nebo mohou týkat všech, bez hranic. V posledním dopise například „babičky“ píšou ruskému ministrovi obrany, aby propustil politické vězně v Rusku.

„Práce s lidmi a vytváření společného prostoru není zase tolik vidět, ale lidé v něm mají možnost si věci uvědomit a začít svůj život tvořit. A v momentě, kdy začnete svůj život tvořit, dostanete se z traumatu. Když pomáháte lidem, aby tu tvořivou sílu v sobě objevili, dáte jim důvěru, že to dokážou. Jakmile se u nich objeví vůle k činorodosti a aktivitě, rozvíjíte ji. V momentě, kdy člověk nastartuje vlastní aktivitu, tak se vrací k sobě a ke své vlastní důstojnosti. A to je to nejpodstatnější,“ uvažuje hlubším způsobem Jana Hradilková o tom, co je podstatou její práce nejen v Café Žinka.

Dobrovolnictví jako zrcadlo

Stejně jako prošly proměnou ženy, které před více než rokem utekly do Česka z Ukrajiny, proměnila se i jejich role v Café Žinka a svým způsobem i spolek samotný. Zatímco českým dobrovolnicím pozvolna docházejí síly, aktivitu přebírají samotné Ukrajinky. „Žinku chceme zase posunout dál a víc do ní zapojit právě ženy z Ukrajiny a jejich rodiny – spontánně o tom mluvím jako o dámském ukrajinsko-českém klubu,“ usmívá se Hradilková. „Já se snažím vkládat sem různé inspirace, o kterých vím, že je baví a zajímají – například zpívání písniček ze zapomenutých sborníků s naším dívčím sborem nebo oslovuji kamarádky, které se věnují různým rukodělným činnostem. Paralelně a propojeně taky fungují v součinnosti s komunitou aktivních Ukrajinek různé solidární sbírky a aktivity – v zimě například šití zateplovacích bederních pásů a výroba zákopových svíček, teď sbírky léků a triček do polních nemocnic. Poznala jsem spoustu velmi schopných a silných žen, což je motivující.“

Hradilková, přiznává, že i ona sama musela s pomocí ubrat. Letos v dubnu si ze strachu z vyhoření naordinovala vlastní „karanténu“, protože si potřebovala odpočinout. „Dělá mi radost, že vytvářím prostor pro ostatní, kde se věci dějí, ale už moc nezbývá kapacita na hospodaření s prostorem osobním. Ale vyvažuje to radost nad tím, že Žinka je proces, který neleží jen na mých bedrech, a nastala už doba, kdy komunita sama vytváří to, co potřebuje. My jim jen daly prostor, kde si mohou vyzkoušet to, co v nich je,“ uzavírá s úsměvem vyprávění o příběhu jedné pomoci, která zdaleka nekončí.


Magazín Heroine v rámci projektu Jak pomáhat a nepadnout přináší sérii článků a reportáží o válečném traumatu a nutné péči o duševní zdraví. Skrze konkrétní příběhy (nejen) Ukrajinek a Ukrajinců představujeme pozitivní příklady, které mapují situaci rok po začátku válečného konfliktu. Válka na Ukrajině, stejně jako jakákoliv jiná válka, je zdrojem traumat, úzkostí a dalších psychických potíží na mnoha úrovních. Péči o duševní zdraví sledujeme ve třech rovinách: Jak se pečuje o psychické zdraví lidí, kteří pomáhají přímo na Ukrajině? Jak ošetřit psychiku těch, kteří před válkou utekli do Česka? A jak jsou na tom s psychickým zdravím dobrovolnice a dobrovolníci, kteří se s velkým nadšením vrhli do pomáhání traumatizovaným obětem?

Tento text vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Popup se zavře za 8s