„Vyrostli jsme s mobilem v ruce.“ Proč sledovat Moji Heroine Johanu Bázlerovou

InfluencerkaMoje Heroine 2022
Zpravodajství
Eva Dragulová
| 5. 5. 2022 | 6 komentářů | 3 280
„Vyrostli jsme s mobilem v ruce.“ Proč sledovat Moji Heroine Johanu Bázlerovou
Foto: Tomáš Beran

Chtěla si povídat o společenských a politických událostech se svými vrstevníky, a tak založila instagramový profil @jsemvobraze. Dnes platformu dvacetileté Johany Bázlerové sledují desetitisíce lidí různého věku a její metodu práce s informacemi uznávají i renomovaní novináři a novinářky. Čím si její profil získal tolik pozornosti? A jak vlastně generace Z přistupuje k médiím?

V rámci projektu Moje Heroine představujeme influencerku, která ukazuje mladým lidem, že politika se týká nás všech. Tady je pět důvodů, proč Johanin účet @jsemvobraze sledovat.

1. Budete v obraze

Johana dokáže i složité politické téma vysvětlit srozumitelně. Dokáže vypíchnout nejdůležitější informace a přehledně je utřídit. A to jejím sledujícím, zvláště těm mladým, určitě vyhovuje. Nemusíte tak pročítat množství zpráv a analýz, abyste pochopili, proč třeba USA odmítaly v březnu vyhlásit nad Ukrajinou bezletovou zónu. Johana informace posbírá a pak v několika větách napíše, že kdyby NATO prosadilo zákaz ruských letadel nad Ukrajinou, bylo by také odpovědné za dodržování tohoto zákazu. A pak by stačila jedna sestřelená stíhačka, aby vypukla válka mezi Ruskem a NATO a celý konflikt eskaloval na jaderné úrovni. A hned ocituje představitele Severoatlantické aliance, a ještě přidá rychlý přehled, kde byla v posledních třiceti letech bezletová zóna vyhlášena (Sýrie, Bosna, Irák). Vše z několika zdrojů a pečlivě ověřeno.

2. Poznáte další ženy, které dělají svět lepším místem

Johana na svém profilu pravidelně mluví o ženách, které ji inspirují a které obdivuje pro jejich práci: „Obdivuji slovenskou reportérku Sáru Činčurovou. Zabývá se právy žen na útěku. Reportuje z uprchlických táborů všude po Evropě. Mluví o své práci také vždy se zápalem, je empatická. Píše pro zahraniční média, jako je Guardian, a přitom i reálně těm ženám, které se ocitly v krajní nouzi, pomáhá.“

Pravé hrdinky jsou podle Johany ženy, které se nebojí mluvit, dokážou upozornit na to, co je špatně, a mají silný hlas

A pak je tady Julija Navalná, ruská ekonomka a aktivistka. Kauzu jejího muže sleduje od samého počátku. „Obdivuji Juliju, že se po uvěznění manžela sama rozhodla postavit do čela opozice a bojuje proti režimu Vladimira Putina,“ říká. Pravé hrdinky jsou podle Johany ženy, které se nebojí mluvit, dokážou upozornit na to, co je špatně, a mají silný hlas.

3. Dozvíte se, jak generace Z pečuje o duševní zdraví

„Vyrostli jsme s mobilem v ruce, jsme 24 hodin po 7 dnů v týdnu bombardováni záplavou informací. Neumíme odpočívat, ale více se soustředit? Těžké. Naše generace je vzdělaná a naše síla je v empatii. Potýkáme se s úzkostmi, protože nám na věcech hodně záleží,“ vysvětluje a nepřímo potvrzuje, že každodenním „issue“ její generace je také péče o psychiku. „V našem podcastu jsme měly speciální epizodu o duševním zdraví, kde jsme se s Terkou Povolnou svěřily s tím, že bereme antidepresiva. Nestydíme se za to. Je to normální. Prostě se snažíme své problémy řešit. A tak nám nevadí si o tom povídat.“ To, s čím se naše generace takřka nesvěřovala, je pro Johanu běžná věc. Zároveň přiznává, že neumí vypnout. 

Foto: Tomáš Beran

Johana má na sobě: Rolák, Calvin Klein, 1399 Kč; kalhoty, Elisabetta Franchi, 7899 Kč, obojí Answear.cz

4. Zažijete nový zpravodajský žánr

Práci @jsemvobraze sledují i známí čeští novináři a novinářky. Velmi dobře si uvědomují, že Instagram přináší do virtuálního prostoru nový způsob pojetí zpravodajství.

Moje Heroine 2022 v časopise

Lukáš HoudekFoto: Eliška Sky

Příběh úžasné osobnosti z výzvy Moje Heroine 2022 přinášíme také v každém čísle tištěného magazínu Heroine. Více o Johaně a jejích aktivitách se dočtete v tištěné Heroine s Lukášem Houdkem na obálce. 

„Johana dovede udělat stručný výtah z toho, co by veřejnost mohlo zajímat a co je dobré vědět. Nastíní problematiku, shrne základní fakta. Po přečtení několika slidů může být jednodušší orientovat se v rozsáhlejších mediálních sděleních. Obvykle jsem taky zvědavá, co Johanu jako autorku na konkrétních tématech zajímá a co jí připadá důležité vytáhnout,“ říká například Hana Řičicová z Respektu.

Také televizní moderátorka Linda Bartošová si Johaniny práce váží: „Dokázala na sítích svébytně a na zelené louce vytvořit unikátní platformu a získat skupinu lidí, kterou v Česku nedokázala oslovit tradiční média. Vizuálně přehledné, ale zároveň informacemi nabité posty sledují i ti, kteří na zavedených médiích vyrostli, včetně mě.“

Někdy nemáme prostor načítat desítky zdrojů a uchylujeme se ke konzumaci zpráv z ověřených účtů na sítích. Chceme informace rychle a potřebujeme se v nich rychle zorientovat. A to právě Johanin účet nabízí. Než v redakcích naťukají do klávesnice relevantní články, lidé jako Johana mají na sítích danou informaci dávno zveřejněnou. 

5. Zjistíte, že politika a angažovaná témata můžou být cool

Ukrajinští uprchlíci, ženy se zbraněmi v rukou, rodiny ve sklepeních, v troskách domů… Johana Bázlerová na svém Instagramu přibližuje příběhy konkrétních lidí, jimž Putin změnil život. Jednoduše, srozumitelně a sugestivně. Popsala, jak se chystala cesta tří premiérů do Kyjeva, co se stalo třeba v Mariupolu a proč globální společnosti opouštějí Rusko. Toto „válečné zpravodajství“, lze-li to tak nazvat, připravuje na základě důvěryhodných informací z českých i zahraničních médií. A je to důležité. Nejen mladí lidé je hltají a dávají ve svém životě prostor tématům, která by je jinak mohla minout. Díky Johaně se jim to nestane. A tak se závažné věci dostávají mezi mainstream.


Foto: Tomáš Beran, make-up: Lucie Janků, styling: Jan Pokorný, produkce: Linda Majerová

Od princezny přes prezidentku a astronautku až po zooložku. Partnerem projektu Moje Heroine je Barbie

barbie logoFoto: Shutterstock

„Filozofií Barbie je, že díky panence mohou být malé dívky, kým chtějí. Panenka Barbie vždy reprezentovala skutečnost, že každá žena má možnost volby.“ – Ruth Handler.

Již od roku 1959 panenky Barbie inspirují dívky na jejich cestě za poznáním a vedou je k uvědomění, že mohou být, kým chtějí. Od princezny přes prezidentku a astronautku až po zooložku. Neexistuje povolání, které by Barbie nezvládla, během svého dlouhého života si vyzkoušela více než 200 profesí a nepolevuje ani nyní. Stále se také snaží podporovat potenciál, který se ukrývá v každé dívce. Cílem Barbie je představit příštím generacím společnost v celé její rozmanitosti, také upozorňovat na povolání, ve kterých je dosud zastoupeno jen malé procento žen. A přitom vyzdvihnout významné ženy, které se nezalekly překážek a dosáhly velkých úspěchů. 

Speciál: Moje Heroine 2022

Foto: Heroine

S dalšími hrdinkami se můžete seznámit ve speciálu Moje Heroine 2022, kde najdete i další články o velkém i malém hrdinství.

Kdo je podle vás Moje Heroine 2022? Znáte výjimečnou ženu ze svého okolí? Dejte nám o ní vědět a nominujte ji!

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Lucie90 | 6. 5. 2022 7:23

Zajímavé, jak jste všichni vypíchli tu jednu jedinou větu... Ono duševní zdraví je dost komplikované téma. Pokud jim ta antidepresiva pomohou třeba začít docházet na terapii, přestat se řezat a podobně, tak je to dobrá volba. Ale nesmí to být to jediné, co se ohledně duševního zdraví dotyčné/ho dělá.

+1
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Mastodont | 5. 5. 2022 11:45

... bereme antidepresiva. Nestydíme se za to. Je to normální ...

Ne, to není normální. Normální je nemít deprese. Ale mladí jsou opravdu duševně tak nějak ****, zrovna včera měl k tomu přednášku jeden chytrý pán v Kongresu (je na straně Demokratů, nikoli fuj konzervativců, aby bylo jasno).

A je to smutné čtení. 25% dívek v depresi (obrázek č. 2), to je hodně špatné.

https://www.judiciary.senate.gov/imo/media/doc/Haidt%20Testimony.pdf

... vyrostli jsme s mobilem v ruce ...

Ano, a podle toho pána se to na vás hodně podepisuje.

-2
Reagovat