Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Wollner odchází z televize a děti už si nekoupí nikotinové sáčky. Pět důležitých událostí tohoto týdne

Aktuality
Austrálie
Bossing
DezinformaceLGBT+
Mobbing
Sexuální obtěžování
Šikana
Umělá inteligence
Univerzity
Zlaté glóby
Redakce Heroine
| 13. 1. 2023 | 18 komentářů | 2 330
Wollner odchází z televize a děti už si nekoupí nikotinové sáčky. Pět důležitých událostí tohoto týdne
Jaké události v tomto týdnu rezonovaly v redakci Heroine? Vybíráme pro vás pět z nich. Foto: Shutterstock

Uplynulých pět dní zaměstnávaly tuzemskou veřejnost zejména blížící se prezidentské volby. V Česku i zahraničí se přesto objevily zprávy, které by podle webu Heroine.cz neměly zapadnout. Důvod k oslavě získala poslankyně Olga Richterová i lidé, kteří nemohou přijít na jméno influencerovi Andrew Tateovi. Jak se vyvíjí kauza novináře Marka Wollnera a proč musejí australští studenti znovu psát eseje na papír? Redakce Heroine pro vás vybrala pět zajímavostí tohoto týdne.

Nela Lisková zaplatí pokutu za šíření dezinformací o Olze Richterové

Poslankyně Olga Richterová. Foto: Wikimedia Commons

Šíření dezinformací se nevyplácí. Vzkaz, který ve čtvrtek pravomocným rozhodnutím vyslal odvolací pražský městský soud. Rozhodl, že dezinformátorka Nela Lisková, která na svých sociálních sítích opakovaně šíří nepravdy, musí zaplatit padesátitisícovou pokutu místopředsedkyni Sněmovny Olze Richterové (Piráti). V roce 2019 Lisková napsala na Facebook, že podle Richterové Česko může v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim startovní byty pro mladé, připomíná iROZHLAS.cz. Připojila také fotku političky. Richterová kvůli tvrzením čelila řadě útoků včetně výhrůžek smrtí. V rámci online světa, kde se dlouhodobě rozostřují hranice mezi pravdou a lží, tak jde o důležitou připomínku skutečných dopadů dezinformací, a to jak pro jejich oběti, tak konečně také pro jejich šiřitele. 

Australské školy se kvůli umělé inteligenci vracejí k tužkám a papírům

Počítačové technologie skýtají řadu výhod, které dokážou významně ulehčit život. Někdy až příliš. Osm předních australských univerzit teď vyrazilo do boje proti aplikacím, které s pomocí umělé inteligence dokážou generovat texty, zejména eseje nebo seminární práce, čímž studentům do značné míry pomáhají s jejich zpracováním.

Jak píše britský deník The Guardian, studenti by podle tamních pedagogů mohli začít přicházet o schopnost kritického myšlení a úkoly jednoduše plagiovat. Mezi zakázanými aplikacemi je například ChatGPT od společnosti OpenAI, která byla spuštěna loni v listopadu. Australské školy se vyjma zákazů vracejí také ke klasickému psaní v ruce tak, aby bylo pro učitele jednodušší materiály ověřit. Umělá inteligence tedy ve školách ukazuje svůj překvapivý efekt: univerzity po celém světě se možná za pár let navrátí alespoň zčásti zpět do analogové éry. 

Novinář Marek Wollner odchází z ČT kvůli kauze bossingu a obtěžování

Novinář Marek Wollner. Zdroj: Wikimedia Commons

Novinář Marek Wollner, šéf reportážní publicistiky a moderátor pořadu Reportéři ČT, odchází po 23 letech z České televize. Dohodl se na tom s vedením, uvádí server Seznam Zprávy. Loni v prosinci se komise ČT začala zabývat podnětem, podle něhož se Wollner na svých zaměstnancích měl údajně dopouštět šikany, ale i sexuálního obtěžování: ve středu nicméně ředitel televize Petr Dvořák informoval o tom, že ze závěrů šetření nevyplývá, že by Wollner spáchal trestný čin. V už tak vypjaté situaci se navíc objevila stížnost na údajnou šikanu také proti moderátorce pořadu 168 hodin Noře Fridrichové.

Bossing a mobbing, tedy šikana na pracovišti, pro oběti v praxi často znamená nesmyslně vysoké požadavky oproti jiným lidem v týmu, urážky, nerespektování volného času a často až absurdní míru kontroly. Nejlepším způsobem, jak mobbing a bossing na pracovišti řešit, je předcházet mu: snaha musí vycházet zejména z vnitřních struktur firmy, například zavedením institutu firemního ombudsmana a vytvořením pracovního prostředí, v němž se podřízení nebudou bát své problémy řešit otevřeně. Pokud mobbing a bossing zažíváte na vlastní kůži, nenechte se zastrašit. Pokud máte možnost se obrátit například na odborovou organizaci, neváhejte. Podnět můžete podat také na Státní úřad inspekce práce nebo úřad Veřejného ochránce práv. Žádná práce totiž nestojí za vleklé psychické problémy, které vám zasednutí od šéfa nebo kolegů může způsobit. 

Influencer a král internetové misogynie Andrew Tate zůstává ve vazbě

Britský influencer Andrew Tate, který se proslavil nenávistnými videi proti ženám a veřejným chlubením se vlastní misogynií, zůstává ve vazbě. Soud v Rumunsku, kde byl Tate koncem loňského roku zadržen, zamítnul jeho odvolání proti (zatím) třicetidennímu pobytu ve vězení. V Tateově sídle policie v prosinci objevila vyjma zbraní a peněz také šest žen údajně nucených natáčet pornografický obsah proti jejich vůli. Tate je společně se svým bratrem Tristanem vyšetřován z vedení kriminální skupiny, znásilnění a obchodu s lidmi, uvádí britská zpravodajská stanice BBCNad strategií Tatea a nad tím, proč jeho názory v určité části společnosti rezonují, se pro web Heroine.cz vloni v srpnu zamýšlel Jan Jindřich Karásek

Tateovo bohatství vyplývá především z jeho online univerzity, která ve skutečnosti funguje jako pyramidové schéma. Množství generovaných sdílení, které je součástí podmínek Tateova kurzu, pak v minulosti influencerovi značně pomáhalo s dosahem. Tate navíc dokázal dobře využít současné krize mužské identity: řada jeho postojů neskýtá nic nového, spíše reflektuje klišé tradiční maskulinity jako to, že muži nebrečí a ženy v jejich životě mají především fungovat jako trofeje upevňující jejich společenský status. Tate je tak spíše symptomem většího problému než jeho původcem: dokud jako společnost nezvládneme redefinovat mužskou roli pro moderní dobu a nepodpoříme muže v tom, aby zdravě projevovali své emoce, budou se Tateové objevovat i dávno poté, co influencerova hvězda definitivně vyhasne.

Nikotinové sáčky už si děti a mladiství pravděpodobně nekoupí

Nikotinové sáčky. Zdroj: Shutterstock

Děti do osmnácti let si nebudou moci koupit nikotinové sáčky, píše Deník N. Zákaz ve čtvrtek jednoznačně prošel Sněmovnou a novelu nyní musí projednat Senát. Pro nikotinové sáčky by nově měla platit stejná pravidla, jako pro prodej klasických či elektronických cigaret a dalších tabákových výrobků, jejichž prodej je podmíněn dosažením plnoletosti. Sáčky se vkládají do úst mezi tvář a dáseň nebo pod ret, kde okamžitě začínají do těla uvolňovat nikotin. Autoři novely uvedli, že mezi nejčastější uživatele patří lidé ve věku od 15 do 24 let. U některých typů sáčků, které se vyrábějí také s různými příchutěmi, hrozí kvůli vysoké hladině obsaženého nikotinu riziko předávkování. Zákazy čehokoliv ale neřeší příčinu: s vysokou hladinou stresu se totiž v současné době nepotýkají jen dospělí, ale také děti ze základních škol a středoškoláci, pro něž může být užívání návykových látek únikem z reality. O tom, jak řešit závislost dětí a mladistvých na nikotinu, napsala pro web Heroine.cz psycholožka Monika Čuhelová.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 18 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

antifeminista | 14. 1. 2023 0:03

Kurz s testem by měl úplně stejný efekt, jako ta pokuta, která je pro jednoho likvidační a pro druhého směšná. Máš-li IQ na to, abys poznala, že šíříš neověřené informace či přímo dezinformace, tak je šíříš, protože tím sleduješ nějaký osobní prospěch, a na to, co se můžeš naučit kurzem, se zvysoka vybodneš. Pokud potřebné IQ nemáš, tak ti žádný kurz s testem nepomůže a ty je budeš šířit dál, protože to není zrovna úkon, pro který by byla třeba právní způsobilost, takže ti v tom odebrání občanky nezabrání.

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu