E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

O nástřihu nebo císaři někdy rozhodne jen zvyk nemocnice, říká žena, která vybojovala data z porodnic

„Jak se rodíme, je důležité i pro další generace,“ říká porodní asistentka Anna Škvorová, které dal Ústavní soud za pravdu v boji o data o kvalitě péče v českých porodnicích. „Je to příklad toho, čeho může dosáhnout člověk, i když je z laické veřejnosti. Je potřeba vytrvalost, ale i pokora a trpělivost na správná načasování.“ Anna Škvorová nám ukázala, že se vyplatí stát si za svými postoji. A že práva je potřeba nejen chránit, ale také aktivně prosazovat. Její příběh přinášíme v souvislosti s Mezinárodním dnem porodních asistentek.

V porodnictví jde přitom o to, že ti lidé nejsou nemocní a bohužel stále zažívají porušování svých práv.Foto: Amit Gaur - Unsplash

Anna Škvorová má před dovolenou a vypadá unaveně, protože předchozí noc doprovázela klientku v porodnici. Byl to poslední porod před jejím volnem. „Byla jsem v noci u porodu. Šlo o porod koncem pánevním, v zásadě to byl krásný porod a spustil se sám těsně před dobou, na kdy už byl naplánovaný císařský řez. To je vždy pozitivní, porod se sám spustí v době, kdy je dítě zralé a donošené,“ vypráví.

Zdá se mi, že se v posledních letech lidé častěji domáhají svých práv ve zdravotnictví. Přibývá stížností matek na kvalitu péče v porodnicích, za pandemie jsme viděli stížnosti otců, kteří nemohli být u porodů svých dětí. Je to tak?

Podat zpětnou vazbu – tu pozitivní i tu negativní – by mělo být podle mě běžnější. Je toho pořád strašně málo. V porodnictví jde přitom o to, že ti lidé nejsou nemocní a bohužel stále zažívají porušování svých práv. Málo jich má ale kapacitu se ozvat a v období šestinedělí nebo péče o malé dítě psát zpětnou vazbu, i když člověk ví, že pro něj osobně už to nemá smysl, ale dělá to pro ostatní. Většina lidí z okolí jim řekne: Buď ráda, že máš zdravé dítě a žiješ.

Anna Škvorová nám ukázala, že se vyplatí stát si za svými postoji. A že práva je potřeba nejen chránit, ale také aktivně prosazovat.
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!