Rodič je osamělý lovec

19 324 | Zuzana Fuksová | 14. 5. 2019 | 8 komentářů | Fejeton

V předporodním kurzu se dozvíte, co je děložní zátka a jak masírovat dítě s kolikou. Nikdo vás ale jako nastávajícího rodiče nepřipraví na to, jak silnou zažijete sociální izolaci.

Rodičovství je hlavně ve své rané fázi osamělé hobby, aspoň pro ty, kteří nežijí v prvobytně pospolné společnosti nebo v kibucu. Matky a otcové na mateřské, vůbec ne dovolené, kromě snížení příjmu, tělesných změn (pohříchu jen u žen) a spánkové deprivace pocítí najednou to, že jejich blízcí mají jiný denní režim.

Když potřebují společnost během dětské šichty, budují jejich fellaz pozdní kapitalismus. Kojící matky navíc k děcku poutá potřeba napojit dítě v pravidelných intervalech, což vylučuje možnost odskočit si do kina na Favoritku (1 h 59 min plus cesta), natož účastnit se nějakého larpu nebo orgie.

Je to komplikované

Muž dle amerických vědců řekne denně průměrně 15 669 slov, žena jen o něco málo více – 16 215. To všechno jsou slova, která na nemluvně patrně nevybalíte. V Maslowově pyramidě potřeb je touha po sounáležitosti zařazena jako třetí nejdůležitější – hned po fyziologických potřebách a potřebě bezpečí a jistoty. A vztah k této touze, jejíž naplnění je v rozporu se sociální izolací, se dá během „rodičáku“ označit za facebookové „it is complicated“.

Studie americké zdravotní pojišťovny Cigna došla k závěru, že osamělost a izolace jsou podobně nebezpečné jako kouření cigaret. Články na „mateřských“ portálech doporučují bojovat s osamělostí sdružováním se na online tematických fórech, venkovními aktivitami s ostatními rodiči, pobytem na vzduchu a zaměstnáním pokud možno neatraktivní hlídačky, která umožní trávení kvalitního času s manželem.

Po první fázi posedlosti, kdy jsem ve volných chvílích mezi odsáváním a manickým nakupováním ponožtiček sledovala webinář Nevýchovy (modří vědí), mně osobně pomáhá toto: jít naprosto na jakýkoli koncert, pokud to není Kašpárek v rohlíku, nesledovat žádné trendy ve výchově, pokud nemám akutní problém, nosit aspoň chvíli kabelku, sama se projít do večerky, pomlouvat chvíli vlastní děti a hýbat se někde, kde nejsou žádné děti ani explicitně viditelné matky.

Království hovínek

Pokud pominu předchozí ironii, tak mě v časech, kdy si připadám izolovaná, utěšuje vědomí toho, že jde o dočasnou etapu, která jednou skončí. Budu se nad ní nostalgicky rozplývat jako paní, které na sociálních sítích peskují maminky s tím, že rané rodičovství je „nejkrásnější doba života, ňuňuňu, nikdo vám to nevrátí“.

Podle mě se v případě těchto zasloužilých matek jedná o retrospektivní zkreslení jistě krásného, ale i těžkého mateřství, které vede k dalšímu šíření mýtu o nirváně v království hovínek a příkrmů.

Tabuizace stinných stránek rodičovství na druhé straně umožňuje nebát se páření, což je důležité pro generaci možných rodičů, kteří, slovy mé mamky, „už nejsou zvyklí trpět“.

 

Fejeton byl publikován v aktuálním čísle časopisu Finmag.

Zuzana Fuksová

Zuzana Fuksová

Vystudovala sociální práci. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko. V současné době žije v Praze. Další články.

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jana H. | 14. 5. 2019 | 21:45

Amen sestro. Některé si to utrpení prodlouží pořízením dalšího uzlíčku a stráví v izolaci až šest let. Byly chvíle, kdy jsem s radostí vítala řidiče ppl a výběrčí na tři krále mi zvedli náladu na celý den. Obzvlášť v době dětských nemocí, kdy jsem samozřejmě taky byla nemocná, jsem si z celého srdce přála být součástí skutečného blázince. Nicméně to celé smaže večerní přitulení a slůvka: Mám tě rád mami.

+38
Reagovat

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Karl Egon | 3. 6. 2019 | 12:32

To jsou zase žvásty. Sociální život máte takovej jakej si ho udělat. Není problém jezdit na návštěvy, zvát si navštevy a nebo nechat otce s dítětem a někam si vyrazit... Většina žen takhle normálně funguje, jen hrstka brečí, že je dítě izolovalo...

-12
Reagovat

Nakoukněte do časopisu Heroine

Naše další projekty

Peníze

Jak koronavirus nakazí ekonomiku? Česko má silnou imunitu

I přes COVID-19 lze letos očekávat růst české ekonomiky. Ta světová může v případě pandemie zpomalit o 1,2 procentního bodu. Na dovozu z...

Peníze

Ochráníme tě, až zčernáš. Nahrávání hovorů s poradci očima expertů

Měli by investiční poradci a zprostředkovatelé nahrávat všechny hovory se svými klienty?

Finmag

Překvapivé stavby Adama Gebriana: Prokletý parlament

Kameramanovi Mall.tv se podařil husarský kousek. Zachytil na kameru živoucí paradox, něco, co z principu nemůže existovat: distingovanou...

Finmag

Wu-chan, Novotný, Maláčová. Proč neskákat na virální videa

Videem můžete manipulovat, aniž jste manipulovali samotné video: stačí vynechat kontext nebo zabrnkat na emoce popiskem.