Když se nepodařilo vyřešit krizi manželství a na řadě je rozvod, často se nedaří s chladnou hlavou dohodnout ani podmínky rozchodu, rozdělení majetku či péči o děti. Alternativou vyhrocených soudních sporů je mediace. Mediátorka Eva Barešová věří, že je vhodná pro lidi, kteří dokážou přijmout zodpovědnost za svůj život.
Přicházejí k vám lidé spíš s konkrétním zadáním, nebo chtějí celkově pomoci s dohodou?
Jsou lidé uvědomělí, kteří nechtějí dát věc do rukou právníkům a přijdou s celým balíčkem: Co všechno potřebujeme vyřešit, aby nás soud rozvedl? Jiní přicházejí s konkrétní zakázkou: vesměs jsme se dohodli, ale vždycky se kousneme na tom, co bude s bytem. A to je pak těžké.
Proč je to těžké?
Protože mají jasno v tom, co už nechtějí otvírat, a pevně se toho drží. Pak máme malý manévrovací prostor. Navíc si lidé často myslí, že jde o byt, ale pod tím může jít o něco jiného. Třeba o to, čeho jsem se v minulosti musela vzdát, a teď se mám ještě vzdát bytu. Většinou je to širší problém. A když zůstaneme jen u bytu, už s tím jako mediátorka moc nenadělám.
Je běžné, že se na mediaci otvírají citlivé věci?
Není to cílem, ale na pozadí manželského konfliktu jsou vždy citlivé věci a musí se s nimi pracovat, aby se dospělo k věcné debatě. Když zjistíme, že nejde o byt, ale o to, že žena ve skutečnosti potřebuje mít nějakou jistotu, snažíme se přijít na to, co jiného kromě bytu jí tu jistotu může dát. Tím se otevírá prostor pro dohodu.
Kdy je dobré mediátora vyhledat? Na začátku rozchodu, nebo až když zjistím, že jsme se zasekli?
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.