Senioři, lidé s postižením, uprchlíci, a především děti – to je jen částečný výčet marginalizovaných skupin, o jejichž zájmy se v uplynulých třech letech zasazovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Pomohla spoluprosadit změny, na které se čekalo roky. Co plánuje dál?
Když v roce 2022 nastupovala Klára Šimáčková Laurenčíková do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva, radili jí lidé v okolí, aby se nesnažila řešit problémy všech skupin obyvatel a jednotlivců, kteří se na ni obrátí. „Nepřišlo mi správné ani možné říci, že se některým důležitým tématům nebudu věnovat vůbec. Že nezohledním potřeby cizinců, seniorů nebo lidí se zdravotním handicapem,“ míní Klára Šimáčková Laurenčíková.
Její srdeční záležitostí jsou ale dlouhodobě problémy dětí. O některých se dozvídala zprostředkovaně, další se na ni obrátily samy, jako dvanáctiletý kluk, který jí poslal dopis ze zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc: „Po rozchodu rodičů byl proti své vůli nucený do střídavé péče. Chtěl žít s mámou, s níž měl silný vztah, ale soud k jeho přání opakovaně nepřihlížel. Mluvil o tom, že se otce bojí. Když k němu měl jít, utíkal, schovával se. Policie ho vodila zpátky. Když požádal o pomoc OSPOD, dostal informaci, že pokud nechce k otci, může jít do Klokánku. Kývnul na to. Soud ho však do zařízení umístil permanentně, a tak přišel i o čas se svojí mámou.“ Tento chlapec ji několikrát navštívil na Úřadě vlády. Trápilo ho totiž, že soudy a další instituce neberou v potaz přání dětí. I jeho případ pomohl k tomu, aby byla ustavena funkce takzvaného dětského ombudsmana.
Klára Šimáčková Laurenčíková se podílela i na nově schváleném zákoně o domácím násilí, jehož formulace a prosazení zabraly tři roky – mimo jiné i proto, že se různé instituce nemohly shodnout na tom, co budou už považovat za násilí a co za pouhou domácí rozepři: „Při přípravě zákona jsme naráželi třeba na to, že za násilí se bude považovat jen to, co se děje opakovaně a dlouhodobě. To jsme tvrdě odmítali. V civilizované společnosti nelze měřit, kolik facek je ještě v pořádku,“ vysvětluje svoje stanovisko.
Jak její intenzivní veřejná činnost přispěla k rozpadu jejího manželství? A co bude jako nominantka vlády Petra Fialy dělat po volbách? Přečtěte si rozhovor Barbory Postránecké na webu Heroine.cz.