Při úřední změně pohlaví už se trans* lidé v Česku nebudou muset nechat povinně kastrovat. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud s tím, že norma je v rozporu s lidskou důstojností. Od poloviny příštího roku tak má skončit praxe silně kritizovaná aktivisty za práva trans* osob a odborníky u nás i v zahraničí.
„Podmínka kastrace pro úřední změnu pohlaví je protiústavní. Už je to oficiální,“ okomentovala zprávu na svém facebookovém profilu Moje Heroine Lenka Králová: stejně jako řada dalších trans* lidí kontroverzní tuzemskou praxi dlouhodobě kritizovala. Český občanský zákoník jako jeden z posledních v Evropě dosud sterilizaci a přeměnu pohlavních orgánů vyžadoval jako podmínku pro to, aby si mohli trans* lidé změnit pohlaví a jméno uvedené v dokladech.
„Jsou snad poslední dvě země v Evropě, které to pořád mají,“ řekla Králová loni v podcastu Hlas Heroine. Těm, kteří zásah do těla podstoupit nechtějí, tak rozdíl mezi jejich zevnějškem a informacemi uvedenými v občance nebo pasu například výrazně komplikoval cesty do zahraničí. Kromě Česka nařízení dosud platí například v Lotyšsku, Rumunsku a Srbsku.
Soud nařízení projednával v souvislosti s případem trans* muže, jemuž matrika zamítla jeho žádost na úřední změnu pohlaví právě proto, že odmítl podstoupit chirurgický zákrok spojený se sterilizací. Muž kvůli tomu podal správní žalobu.
„Věříme, že tento požadavek je neústavní, neodpovídá mezinárodním lidskoprávním standardům ani neodráží současné vědecké a lékařské trendy v otázce zdravotní péče trans lidí,“ napsala podle serveru iROZHLAS.cz ve vyjádření adresované Ústavnímu soudu za organizaci Trans*parent koordinátorka advokačních činností Tereza Žuffová-Kunčová.
Velkou spojenkyni dříve našla LGBTQ+ komunita ve vládní zmocněnkyni pro lidská práva Kláře Laurenčíkové, která je oceněnou Mojí Heroine z roku 2021. I díky její pomoci se povedlo přenést debatu o narovnání práv trans* osob přímo na ministerstvo spravedlnosti a mohl vzniknout vládní návrh na zrušení kastrací, který však dlouhodobě naráží na politické neshody. Nově by díky soudu mělo stačit osobní prohlášení a doporučení od lékaře: jeho rozhodnutí budou zákonodárci muset zohlednit.