konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Proč se těšit na letošní Pride a je stále potřeba? Zeptali jsme se známých osobností

Týden duhy se vrací! V pondělí odstartoval další ročník festivalu LGBTQ+ hrdosti Prague Pride. Jeho program se skládá z více než 180 akcí: kromě duhového průvodu tak tradičně nebude chybět ani hudba nebo filmy. Právě tradice jsou letos hlavním tématem festivalu. Pro samozvané obhájce „tradičních hodnot“ ale festival představuje učiněné zlo. Na webu Heroine.cz jsme oslovili několik osobností s následující otázkou: „Proč je stále důležité mít Pride a co podle vás letos v programu stojí obzvlášť za pozornost?“ Tady jsou jejich odpovědi.

Tento týden Prahu čeká duhový festival Prague Pride. Proč je stále důležitý a co nejlepšího program nabídne? Zeptali jsme se českých osobností.Foto: Shutterstock

Kryštof Stupka

Právník a aktivista za práva LGBTQ+ komunity

Foto: Eliška Sky

Pride oslavuje rozmanitost a připomíná, že každý bez ohledu na jeho identitu si zaslouží rovná práva. Pride je ale i protest. Já budu pochodovat za ty, kteří kvůli queerfobii už na Pride nemohou, Juraje a Matúše, a za queer lidi v jiných zemích, jejichž identita je stále kriminalizovaná. Pride je naším vyjádřením za lásku a manželství pro všechny, proti rostoucí nenávisti a proti zákonům, které popírají naše práva. Dokud každý LGBTQ+ člověk nebude moci být sám sebou beze strachu, budeme potřebovat Pride. Během Pride Weeku doporučuji úterní diskuzi Amnesty International x Transparent, čtvrteční přednášku Spolku Charlie o českém právním řádu, Absolut Rainbow Zone pro nejlepší chill na Střelečáku a naši mural art vernisáž „Queer All Year“ v neděli od 17.00 na Fügnerově náměstí!


Foto: Eliška Sky

Šimon Holý

Filmový režisér

Pride je podstatný z jednoduchého důvodu: queer lidi nemají rovná práva a žijeme v zemi, kde se kastrují trans lidi. Letos má Pride největší hudební program v historii. Doporučuji především středeční poslechový večer, kde zahraje skupina Joska & Kiki společně se slovenským hudebním objevem nejen jazzové scény, který si říká Erø. Sobotní program na Letné ale také nabídne šest hudebních stagí v čele s vystoupením rakouského transhudebníka Mavi Phoenixe, který je u sousedů velmi ceněný.


Lenka Bártová

Ředitelka firemního fundraisingu Prague Pride

Foto: Lenka Bártová

Pride je tradičnější, než si možná myslíte! Proto jsme tradice zvolili jako téma letošního ročníku. Spousta těch, které působí, že tu byly vždycky, vznikly před nedávnem. Na rozdíl od LGBT+ lidí – my jsme tu od počátku věků. A také tu budeme stále, není to móda ani životní styl. Vy si teď možná říkáte, proč nám to říká, to je jasný, ale bohužel ještě dost lidem není. Je to vzkaz všem, že máme stejná práva, je to podpora mladým LGBT+ lidem, že na to nejsou sami a že se budeme snažit, aby mohli žít šťastný život jako majoritní společnost. Věřím, že čtenáři Heroine vědí, že Pride není jen průvod, ale týdenní akce v několika venues. Já osobně mám moc ráda Pride Voices, které budou ve čtvrtek 10. 8. v Divadle Na Prádle, je to takový TEDx s naší tematikou. Také téměř jakákoliv akce na Střeleckém ostrově, kde máme Pride Village i Pride House, třeba zahajovací koncert, je toho tolik, že ani nevím, co upřednostnit. A Letná, kde máme šest pódií se skvělou queer muzikou, doprovodný program a jarmark s kostelem i traktorem, a to všechno zdarma, to je úplná bomba.


Foto: Eliška Sky

Filip Titlbach

Novinář

Mrzí mě, že Pride festivaly neustále musejí obhajovat svou existenci. I kdyby šlo jen o oslavu rozmanitosti a svobodného života – jako u jiných festivalů –, mají přece na světě místo a nevidím důvod, proč pátrat po jejich smyslu. Děje se to ale bohužel i v době, kdy takovou výsadu nemají, protože pořád ještě plní důležitou úlohu společenské iniciativy, která upozorňuje na překážky, právní nerovnost, násilí a stigmatizaci. Na problémy, se kterými se doposud musejí queer lidé po celém světě, včetně Česka, potýkat. Festival i letos nabízí desítky akcí, na kterých se lidé můžou v otázkách života LGBTQ+ lidí vzdělat. Třeba se potkáme ve středu od 17 hodin v Divadle Na Prádle, kde budu moderovat panel s nastupující generací queer lidí a následně s jejich názory a připomínkami konfrontovat politiky a političky.


Lenka Králová

Moderátorka V Tranzu a Moje Heroine 2023

Foto: Eliška Sky

Je to důležité, protože LGBT+ lidé jsou stále bráni jako lidé druhé kategorie. Sice se u nás nekamenuje a nezavírá, ale nad duhovými rodinami neustále visí hrozba, že když se s někým z páru něco stane, ten druhý nebo ta druhá přijde o děti. To je šílené. Žijeme taky v zemi, kde abych si mohla oficiálně změnit jméno na Lenka Králová, musela bych si nechat v narkóze odřezat živou a zdravou část svého těla: bez zdravotní indikace, jen kvůli razítku. Dokud si nás někteří politici budou brát do úst a šířit lži o zmanipulovaných dětech, jsou takové akce potřeba. Z programu bych doporučila představení výzkumu organizace Queer Geography s názvem Jak se žije LGBT+ lidem v Česku. Jsou to data na velkém vzorku, žádné dohady. Realita života menšiny v zemi, kde je více než třicet let po pádu komunismu autoritářská mentalita stále aktivně přítomna. A pak samozřejmě průvod jako takový. Média se z toho snaží pokaždé dělat zvrhlou exhibici, ale ve skutečnosti je to barevná oslava života, pestrosti, rozmanitosti a obyčejné lidské radosti.


Foto: Adéla Šípová

Adéla Šípová

Senátorka

Jsem velmi ráda, že se tradice Prague Pridu udržuje a bude se konat i letos. Vím, jak moc je tato akce pro mnoho lidí důležitá. Díky této akci je možné ukázat i jiné podoby lásky mezi lidmi. Bohužel ne všechny tyto vztahy jsou státem uznávány jako rovnocenné. Proto ani dnes nemají všichni lidé v těchto vztazích stejná práva. Přitom náš stát by neměl rozdělovat lásku na tu správnou a tu méně správnou, byť tolerovanou. Stát by měl podporovat dobré podmínky pro šťastný život všech a nechat nás štěstí realizovat podle našich představ. Je tedy na čase posunout Česku republiku do 21. století a uznat manželství pro všechny. Potřeba je také poukázat na zhoršující se situaci pro lidi z LGBT+ v Rusku, Maďarsku, Slovensku a Polsku.


Lukáš Houdek

Aktivista a romista

Foto: Eliška Sky

Stál jsem u zrodu Prague Pride coby člen realizačního týmu a po celá léta se, v různých podobách, podílím také na programu festivalu. To mi umožňuje vnímat jeho vývoj a také proměny jeho úlohy. Zatímco Pride vznikala v době, kdy se na její adresu tehdejší prezident Klaus vyjádřil velmi negativně, a její účastníky nazval devianty, vnímal jsem festival krom zábavy a řady vzdělávacích a kulturních akcí především jako boj o vlastní důstojnost. Když jsem vloni trávil několik dní v Pride Village, tedy ve vesničce, která rok co rok na týden rozsvítí pražský Střelecký ostrov, dojímal jsem se nad tím, kam se posunul. Došlo mi, že jsem už starou generací, kterou střídá ta nejmladší. A chová se jinak, než jsme se tehdy chovali my. Vesnička totiž byla vloni místem setkávání velmi mladých queer lidí a jejich přátel, kde dávali průchod své osobnosti a identitě. Byli tam tím, kým být chtějí. Zcela přirozeně, bez sledování reakcí okolí, bez obav o svou bezpečnost. Bez studu. Přestože jsem se ve svých sedmatřiceti cítil trochu out, bylo mi tam moc dobře. A chodíval jsem tam oproti plánu téměř každý den. Letos můžeme čekat asi deštivější, a pro open air akce ne příliš příznivé, počasí než vloni. Přesto bych rád na Prague Pride vyzdvihl právě toto místo. Krom zajímavých stánků různých neziskovek a iniciativ je připraven celodenní kulturní i vzdělávací program – od radikálního vyšívání, přes drag show, hudbu nebo aktivity pro děti, po stand-up comedy show HateFree Stage, kterou na Střelečáku každoročně s HateFree Culture pořádáme. Je ještě jedna věc, které jsem si vloni všiml. Krom spousty teenagerů jsem nemohl nezaregistrovat, že do Village chodí také spousta heterosexuálních párů i jednotlivců. Prostě proto, že je tam krásně a i oni se tam cítí dobře. Ta přirozená symbióza a prolínání většinové společnosti s mladými lidmi v make-upu, maskách nebo ruku v ruce se svými partnery stejného pohlaví, mi přijde všeříkající.


Foto: Jana Patočková

Jana Patočková

Publicistka a copywriterka

Prague Pride a Pride obecně jsou pořád nesmírně důležité. Připomínají nám, že je pořád za co bojovat, za co se postavit, ale zároveň jde o oslavu pestrosti světa ve kterém žijeme, nebo chceme žít. Svět není černobílý, ale obsahuje všechny barvy duhy. A to nám nikdo nikdy nesmí vzít a musíme si to připomínat dokud každý jeden z nás nebude mít stejná práva. Na programu se spolu s Šimonem Holým už pár let podílím jako hudební dramaturgyně, takže letos bych určitě ráda doporučila nový prostor přímo na Střeleckém ostrově - Pride Club se otevře každý den od pnadeli do pátku ve 22.00 a nabídne to nejlepší z queer klubové scény a hlavně párty až do rána aniž by se návštěvníci Pride Village museli přesouvat daleko po Praze! V pondělí klub otevře britský hudebník a skladatel Tom Aspaul nebo české hyperpopové duo Terra a Kewu.


Adéla Horáková

Právnička, aktivistka a Moje Heroine 2021

Foto: Eliška Sky

Festivaly a pochody spojené s životy a postavením LGBT+ lidí (Pride) mám moc ráda. Protože mi přináší pospolitost (sdílení životních zkušeností a vizí), protest (třeba proto, že nemáme stejná práva jako ostatní občané téhle země), zviditelnění (protože kdo je vidět, hůř se ignoruje a zároveň se míň bojí), vzdělávání (informace jsou základ pokroku) a zábavu (já jsem teda spíš na ty pikniky než party do ranních hodin, každý si tam najde svoje). Zajděte na debatu o tom, co pro LGBT+ lidi dělá Evropská Unie (středa 9. srpna od 17 hodin), stavte se s dětmi na rodinné odpoledne iniciativy Jsme fér (čtvrtek 10. srpna od 15 hodin na Střeláku) a přidejte se v hlavním průvodu v sobotu k naší iniciativě Jsme fér.


Foto: Kamila Fröhlichová

Kamila Fröhlichová

Ředitelka festivalu Prague Pride

LGBT+ lidé v České republice stále čekají na rovná práva, ať už jde o zrovnoprávnění manželství, adopce dětí pro stejnopohlavní páry, nebo zrušení stále povinných kastrací trans lidí. Pride průvody proto vysílají silný signál společnosti i politickým představitelům, že je třeba aktivně bojovat proti diskriminaci a právně zajistit rovné příležitosti pro všechny. Festival Prague Pride, ale i další pridy na světě, kulturním a vzdělávacím osvětovým programem zviditelňují LGBT+ komunitu, s cílem odstranit stigma a předsudky, které ve společnosti rezonují. Pro některé z LGBT+ lidí přijít na pride znamená možnost alespoň na chvíli se zastavit, zaradovat a oslavovat to, kým jsme. Pro mnoho LGBTQ+ lidí, zejména pak mladých lidí z regionů, je Pride až klíčovou příležitostí pro vyjádření své identity bez strachu. Pride může být osobně obohacující a posilující zážitek pro všechny, kteří mohou být ve svém každodenním životě nuceni kvůli reakci okolí skrývat svou identitu. Tématem letošního, 13. ročníku Prague Pride, jsou tradice. Festival letos upozorňuje, že řada zdánlivě zažitých tradic ve skutečnosti ve společnosti existuje jen krátkou dobu, naopak LGBT+ lidé byli součástí společnosti vždycky. Například podle stude doktora Flegra je v České republice více LGBT+ lidí než Moraváků. A teď - co je tradiční? Co se týče programu, naprosto unikátní je soubor portrétů LGBT+ veteránstva války na Donbase, který pod názvem Byli jsme tu představí ukrajinský fotograf Anthon Shebetko. Otevírací doba výstavy: PRIDE GALLERY, Vodičkova 37, Langhans, 7. - 11. srpna 2023 11 - 21h, 12. - 13. srpna 2023 13 - 19 h.


Popup se zavře za 8s