Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Co nás Volodymyr Zelenskyj naučil o mužnosti. Vzor maskulinity pro 21. století přichází z Ukrajiny

11. duben 2022
23 093

Západní svět se posledních několik desítek let potýká s vážným problémem: zatímco ženám se veskrze daří se od patriarchátu emancipovat, mužům to leckdy moc nejde. A přitom je to v jejich vlastním zájmu – patriarchát jako model, který předurčuje jejich budoucnost a životy bez ohledu na jejich vlastní představy, je pro ně stejně škodlivý jako pro ženy. Možná i škodlivější: jsou to muži, kdo jde v krizové situaci v patriarchální společnosti jako první „na porážku“.

Foto: Opravdový muž pro dnešní dobu se nebojí emocí. Profimedia

Válka na Ukrajině nám přinesla kromě všeho ostatního i jeden důležitý souboj, který reprezentuje kontrast mezi Vladimirem a Volodymyrem: kontrast mezi někým, kdo se z obavy, aby nevypadal slabě, už dlouho stylizuje do role drsného macha mafiánského střihu, který s odhalenou hrudí krotí tygry a medvědy, porazí sám celý ruský hokejový tým a objevuje amfory na dně moře, a někým, kdo inspiruje muže po celém světě právě tím, jaký je chlap, přestože si ze sebe umí dělat srandu, obhajuje gaye, tančí v televizi na jehlách – a v rozhodujícím okamžiku nechce odvoz, ale munici.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!