Když o smrti nemluvíme, je těžké říct si o pomoc, říká Silvie Stretti v podcastu Heroine O životě

Duševní zdravíPodcastPsychologieRozhovor
Ilona Kleníková
| 17. 2. 2022 | 5 komentářů | 3 107
Když o smrti nemluvíme, je těžké říct si o pomoc, říká Silvie Stretti v podcastu Heroine O životě
Foto: Tomáš Cetkovský

Proč neradi mluvíme o smrti? Jak pomoci dětem, kterým někdo umřel? Psycholožka Silvie Stretti založila a vede Poradnu Vigvam, která pomáhá vyrovnat se se smrtí někoho blízkého. V podcastu Heroine O životě mluví s Ilonou Kleníkovou o tom, jestli existuje správný a špatný způsob truchlení, co neříkat pozůstalým a proč dětem nelhat o smrti.

„Smrt je nedílná součást života. Potká úplně každého,“ připomíná Silvie Stretti, psycholožka, terapeutka a ředitelka Poradny Vigvam, která pomáhá dětem a rodinám vyrovnat se se ztrátou někoho blízkého. „Ne každá smrt je ale ta očekávaná, se kterou jsme od přírody uzpůsobení se vyrovnat. Je spousta úmrtí, která nám to přijetí komplikují. A když se o smrti nemluví, tak je těžké si říct o pomoc v okamžiku, kdy mě něco takového potká,“ vysvětluje Silvie Stretti v dalším díle podcastu Heroine O životě, který je tentokrát věnován smrti a tomu, jak o ní (ne)mluvíme.

Poslechněte si další díl podcastu Heroine O životě:

„Ve dvacátém století docházelo k velké institucionalizaci péče o člověka. I smrt byla oddělená do instituce,“ uvažuje Silvie, proč smrt vymizela z našeho prostoru. „My jsme si smrt trochu schovali i do slov.  Říkáme, že ten člověk ‚odešel‘, ‚navždy usnul‘… Ta smrt je jakoby za záclonou.“ Schovat smrt ale v důsledku znamená, že když o ní nemluvíme, hůř ji dokážeme přijmout.

podcast heroineFoto: Heroine

Podcast Heroine O životě. Rozhovory o životě, smrti a krizích mezi tím. Ilona Kleníková si s hosty podcastu povídá o porodech nebo o předsudcích kolem domácího násilí. Podcast o vážných věcech, které patří k životu, poslouchejte na Heroine.cz, na Spotify nebo Apple Podcast

Když truchlí děti

Silvie Stretti upozorňuje i na úskalí, která číhají v používání milosrdných lží a eufemismů, když o smrti mluvíme s dětmi. „Dítě tomu může porozumět doslova. Když řekneme, že někdo ‚usnul‘, tak se přece probudí. Když někdo ‚odejde‘, tak se přece rozhodl odejít. To jsem mu jako dcera asi nestála za to, aby tady se mnou zůstal? Už nás nemá rád? To, že člověk zemřel, neznamená, že nás neměl rád. Jedním z procesů vyrovnání je, že hledám nové místo pro toho zemřelého. Hledám, jak se ten vztah proměnil. Když mi člověk ‚odejde‘, tak se ten vztah promění jinak, než když zemře.“

V podcastu Silvie mluví i o tom, proč se po zkušenostech s působením na Lince důvěry rozhodla založit Poradnu Vigvam a soustředit se právě na téma smrti. „Na Lince jsou dva náročné balíky dotazů – týrání dětí a téma smrti. Všimla jsem si, že i pro spoustu mých kolegů je to téma smrti náročnější. Není to hovor, kdy to dítě odchází s úlevou v tom smyslu, že můžu něco udělat a ono bude líp.“ Nebylo, kam tyto děti odkázat, a dětských psychologů byl a je nedostatek, napadlo ji tedy takové místo, kde by děti dostaly podporu, založit.

Existují nějaké správné a nesprávné způsoby truchlení? Jaké životní situace můžeme využít k tomu, abychom děti připravili na přijetí velké ztráty? A patří k tématu smrti humor? Poslechněte si překvapivě veselý rozhovor o smrti a truchlení s psychoterapeutkou Silvií Stretti.

Podcast Heroine O životě je dostupný také na Spotify a Apple Podcast.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 5 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Dagmar Brožková | 20. 2. 2022 12:44

Jako dítě jsem byla v šoku, když zemřel můj milovaný dědeček. Věděla jsem že je v nemocnici, ale že se z ní už nevrátí, to už ne. Pak se jednoho dne shromáždila rodina u nás doma a po zazvonění telefonu všichni propukli v pláč, protože to byl telefonát z nemocnice, který oznamoval, že děda zemřel. Dodnes nezapomenu na to, jak hrozně mi tenkrát bylo. Něco takového jsem nečekala, nikdo mi neřekl, když děda onemocněl, že je jeho nemoc natolik zlá, že umře. Byl to otřes, který mám dodnes v živé paměti. Nikdy bych si netroufla dítě nepřipravit na smrt v rodině, byla to pro mně velká lekce.

+1
Reagovat