Nejsou to „ženské potíže“. Pokud máte bolestivou menstruaci, může to být endometrióza

23. říjen 2020
21 209

„Odpočítávala jsem minuty, kdy si budu moct vzít léky na bolest,“ říká šestatřicetiletá Lenka. „Pak přestaly zabírat a já se jen plazila po čtyřech na toaletu a volala jsem do práce, že tam nejsem schopná ani dojít,“ popisuje. Trápila ji bolestivá menstruace, která se stupňovala. Trvalo dva roky, než se dozvěděla svoji diagnózu: endometrióza.

Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku a jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. Trpí jí každá desátá, přesto se o ní málo ví a ještě míň mluví. Přináší s sebou bolest a nepohodlí, neplodnost a obrovskou zátěž na psychiku. A často se taky stává, že si žena, která její příznaky pociťuje, vůbec neuvědomuje, že je nemocná, a všechno přičítá „ženským potížím“.

Při endometrióze se části děložní sliznice – endometrie – nacházejí i mimo dělohu. Mohou být prakticky kdekoli, nejčastěji ale v pobřišnici, vaječnících, v oblasti tlustého střeva nebo na močovém měchýři. Tady vyvolávají chronický zánět, krvácejí a bolí. „Na potíže, které ženy při endometrióze mají, se dlouho pohlíželo jako na normální,“ říká lékař Jan Kümmel, který se na léčbu endometriózy specializuje v ostravské Fakultní nemocnici. „Bolestivá menstruace, občas bolestivý pohlavní styk nebo pobolívání břicha je bráno tak, že to tak nějak patří k dospělému ženství. To není pravda, většinou to patří k té diagnóze. Pacientky ty potíže ignorují nebo se je snaží řešit po svém, třeba silnými analgetiky,“ dodává.

Hodně naloženo

„Moje potíže spočívaly v urputných bolestech při menstruaci. Měla jsem problémy i na toaletě při vyprazdňování. Poslední rok jsem každou menstruaci přežila jenom díky analgetikům. Zkráceně řečeno týden menstruace rovnal se týden v bolestech a s léky na bolest. Celý další týden jsem se z toho dostávala,“ popisuje Lenka.

Co ohlašuje endometriózu?

Bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, chronické bolesti břicha a pánve, které vystřelují do zad, kyčlí nebo konečníku. „Tyhle věci je třeba lékaři říct. Ne vzít si prášek a říct si, že to zase bude dobré, nemoc se pak zbytečně rozvine,“ varuje Jan Kümmel, specialista na endometriózu z Fakultní nemocnice Ostrava.

Neplodnost. Pokud nemůžete otěhotnět, hledejte pomoc. Jan Kümmel doporučuje nečekat déle než rok.

O endometrióze se nedá jednoznačně říct, že je to těžká diagnóza. Škála onemocnění je velmi široká, může mít mírný průběh. Nebo se taky může stát nemocí, která ženě doslova ničí život. „Pacientka má za sebou neúspěšnou hormonální léčbu, neúspěšné operace, má tak bolestivou menstruaci, že nemůže chodit do práce, má bolestivý pohlavní styk a bolesti dalších částí těla. To ji neurotizuje, kvůli častým absencím má problémy v zaměstnání, kvůli bolesti má problémy v partnerském vztahu, do toho nemůže otěhotnět, což značí další eskalaci problému,“ popisuje Jan Kümmel závažnou formu endometriózy. „To už má docela hodně naloženo. Cyklicky se vrací bolest fyzická i psychická, ženě totiž často nikdo nevěří, že tak hrozné obtíže opravdu zažívá,“ varuje specialista.

Lékaři upozorňují, že pokud má žena chronicky silně bolavou menstruaci, na kterou postupem času nezabírají běžná analgetika, není to normální. Bolestivý by neměl být ani pohlavní styk, zejména pokud se bolest zhoršuje a žena ji pozoruje, když je partner hodně hluboko. Tohle všechno je podle Kümmela dobrý důvod k návštěvě gynekologa

Je to endometrióza!

Podle Lenky bylo na nemoci asi nejtěžší zjistit její příčinu. „Při poslední menstruaci, když jsem se bolestí skoro nemohla hýbat, mi lékařka po telefonu řekla, ať si zavolám sanitku. To jsem neudělala, nechtěla jsem obtěžovat záchranáře jenom kvůli injekci. S odstupem času si říkám, že jsem si ji možná zavolat měla, že by se všechno pohnulo rychleji. Diagnózu jsem se dozvěděla až po dvou letech,“ vzpomíná na období, které trávila na opakovaných kontrolách u své gynekoložky. Ta Lenku uklidňovala, že její problém jsou malé cysty, které samy prasknou. „Až náhodou našla větší cystu na močovém měchýři. Poslala mě na urologii, kde se vyloučil zhoubný nádor. Vše se opět přesunulo na gynekologii a začalo půlroční běhání po CT, magnetických rezonancích a veškerých vyšetřeních. Konečně jsem věděla diagnózu, je to endometrióza! Endometriózní cysty jsem měla na močovém měchýři, močovodu, na levém vaječníku, na tlustém střevě a konečníku,“ říká Lenka.

Antikoncepce příznaky tlumí, nemoc ale neléčí. Možná i proto je tolik žen poddiagnostikováno nebo zjištění nemoci trvá delší dobu.

Je těžké endometriózu odhalit? Jan Kümmel říká, že když se na diagnózu předem myslí, složité to není. „Je potřeba mít nějakou zkušenost u gynekologického vyšetření a je třeba pacientku dobře poslouchat. Pak tu jsou nástroje jako expertní ultrazvukové vyšetření a laparoskopie,“ vyjmenovává odborník.

Co můžou udělat samy ženy? Nepřijmout silnou bolest ve svém životě jako svůj úděl. Potlačit něco, co nám vštípila máma. Co říkají kamarádky. „Když mladá žena dostane první menstruaci, tak to bolí a je to nepříjemné. Maminky na to reagují slovy „to víš, to je normální“ a doporučí dívce analgetika,“ popisuje Kümmel naše obvyklé nastavení. „Jenže pokud žena nemá endometriózu, bolest ustává, nemá tam v nějaké silnější podobě co dělat,“ dodává. Upozorňuje taky na to, že příznaky endometriózy poměrně spolehlivě tlumí včasné nasazení antikoncepce, kterou gynekologové mladým ženám často předepisují „na srovnání“. „Jenže antikoncepce příznaky tlumí, nemoc ale neléčí. Možná i proto je tolik žen poddiagnostikováno nebo zjištění nemoci trvá delší dobu. Není totiž neobvyklá situace, kdy antikoncepce dvacet let projevy endometriózy prostě překrývá.“

Největší mezery

Příčina endometriózy není známá a zatím ani neexistuje způsob jak ji úplně vyléčit. Lenka je teď po náročné operaci, kdy jí v pražské nemocnici lékaři odstranili všechny cysty, při zákroku musel spolupracovat gynekolog, urolog a chirurg. Teď svoji nemoc krotí hormonální léčbou, kterou si chválí. „Díky ní se každý měsíc vyhnu menstruaci, je to podle lékařů jediná možnost, jak se dalších endometriózních cyst na delší dobu zbavit. Nemoc se totiž ráda vrací. Teď ale žiju život podle svých představ a hlavně bez bolestí a analgetik. Každý den si užívám,“ zdůrazňuje spokojeně.

Jan Kümmel doplňuje, že pacientky s endometriózou je potřeba opečovat ve všech úrovních – ve zdravotní rovině ulevit od bolesti léčbou analgetiky, hormony nebo operací, v následné léčbě by ženy měly podle něj dostat taky psychosociální podporu. Pak přichází na řadu případná asistovaná reprodukce a taky léčba dlouhodobé bolesti – endometrióza totiž způsobuje ženám třeba změny v pánvi, a ty samy neustoupí. „To je zase pole pro gynekologickou rehabilitaci. A doplnit je určitě třeba i psychoterapii – tam si, myslím, máme největší mezery,“ říká lékař.

Aktuální číslo

  • Swap - nový životní styl, pro který je podstatné nacházet radost jinde než v nezřízené spotřebě.
  • Co by ženy měly dělat, pokud by chtěly mít v důchodu stejně peněz jako muži?
  • Ani umělá inteligence není objektivní a nestranná. Proč má AI předsudky?
  • Náš feel good speciál jsme tentokrát věnovali chůzi. Jak to udělat, aby nás po dlouhém výšlapu nebolely nohy ani duše?
  • K ročnímu předplatnému balíček pečujících krémů od L'Occitane zdarma
Popup se zavře za 8s