PMS není výmysl, každá desátá žena potřebuje léčbu. Ženy nemají trpět jen proto, že jsou, říká gynekoložka

Premenstruační syndrom je souhrnné označení pro celou řadu tělesných a psychických příznaků. Gynekoložka Zuzana Briešková líčí, v čem PMS spočítá a jak snižovat závažnost jeho projevů.

Gynekoložka Zuzana BrieškováFoto: Tomáš Hrivňák (Denník N)

Zažívá je mnoho žen, přesto je mnozí zlehčují a dosud o nich panuje velmi slabé povědomí. Řeč je o potížích spojených s premenstruačním syndromem. Řadí se mezi ně desítky různorodých symptomů od těch mírně nepříjemných až po onemocnění vyžadující okamžitou léčbu. 

„PMS je pro vědce a lékaře stále do značné míry záhadou. Tato zkratka v sobě skrývá více než stovku různých příznaků – mezi nejčastější patří bolesti hlavy, závratě, bolesti v podbřišku, zhoršené trávení, ale i psychické problémy od zvýšené nervozity až po úzkost a deprese," říká v rozhovoru na webu Heroine.cz gynekoložka Zuzana Briešková.

„Asi 10 procent žen dokonce trpí tzv. dysforickou poruchou, těžkou formou premenstruačního syndromu, kdy je odborná pomoc a léčba již nutností. PMS se však také stává častým předmětem vtipů ze strany mužů, přičemž je běžné, že ani nevědí, co to znamená a co se se ženou v této fázi menstruačního cyklu děje," dodává.

Jedním z problémů je přitom časté podceňování. To se týká už samotné menstruace – vzpomeňme na výjimečně hloupé reklamy o tom, že i muži mají „své dny“ (kdy se jdou opít). Hlubší povědomí je tudíž podle gynekoložky zcela zásadní.
„Obecně to muži často vůbec nechápou. PMS je dokonce předmětem různých vtipů typu: Už tě zase bolí hlava, zase máš své dny a nálady? Povědomí o PMS by mělo být opravdu větší, aby se dostalo k mužům, že nejde jen o nějaký ženský výmysl, ale o skutečnou nemoc, dodává gynekoložka.

Celý rozhovor si přečtete na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s