Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Zpocená a trochu zapomnětlivá. Problémy stárnoucích žen společnost přehlíží. Menopauza není slabost

10. listopad 2022
95 486

Západní společnost vnímá menopauzu negativně, jako krutý vtip, nebo dokonce nemoc. Vychází to ze zvráceného přesvědčení, že jakmile žena přestane být schopna reprodukce, ztrácí hodnotu. Takto zostra začíná Manifest menopauzy. Nová kniha Jen Gunterové, kanadsko-americké gynekoložky a autorky slavné Bible vaginy. Nutí nás zamyslet se nad tím, kolik toho o menopauze vlastně víme.

Ženské tělo se po přechodu mění, ale aktivní život nekončí.Foto: Shutterstock

Menopauza je často nazývána pubertou naruby. Jenže zatímco první měsíčky jsou radostně očekávanou událostí, která potvrzuje vytoužený status ženy (ach, sladká nevědomosti mládí), poslední menstruace nám bere pevnou půdu pod nohama. A to dlouho předtím a dlouho po tom, co tampony definitivně vyškrtneme ze svého nákupního seznamu. Život před a po menopauze je skutečně trochu jiný. Jako by se do počítače nahrával nový program a systém dočasně běžel o něco pomaleji. Občas se může něco zadrhnout, ale jak nový program převezme kontrolu, všechno se vrátí do běžného stavu.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!