🖤 Roční předplatné Heroine – 6 tištěných čísel, digitální verze a plný přístup na web za 1 199 Kč.

Kupčení s hlasy, kardinál s dělohou a papež v plavkách. Jaké filmy a seriály si pustit před začátkem konkláve

Přípravy na pohřeb zesnulého pepeže Františka a na následné konkláve, během kterého kardinálové vyberou jeho nástupce, jsou v plném proudu. Jak volba probíhá? Jak uchazeči sbírají podporu ostatních? Odpovědi nabízí i filmy a seriály, které se papežství a někdy i samotné volbě věnují. Přinášíme výběr těch nejlepších z nich.

Jude Law v seriálu Mladý papež z roku 2016. Foto: HBO

Konkláve

(2024, r. Edward Berger)

Foto: Vertical Entertainment

Oscarem oceněný politický thriller Konkláve, který měl premiéru loni v létě, je po smrti papeže Františka jedním z vůbec nejvyhledávánějších filmů. Vyniká uměleckým zpracováním, hereckými výkony v čele s Ralphem Fiennesem a Stanleym Tuccim a také tím, jak přesně popisuje samotný proces volby nového papeže. I experti uznávají, že mnoho detailů je v něm zobrazeno až překvapivě realisticky. „Film velmi dobře zachycuje jak lidský element - ambiciózní muže, kteří mají jasnou představu o tom, co církev potřebuje -, tak Svatého Ducha,“ řekla o filmu Konkláve historička specializující se na katolictví a papeže Františka především Kathleen Sprows Cummings.

Poutavé jsou ve snímku především rozhovory kardinálů, které probíhají před volbou nového papeže. Kdo podporuje koho? Formuje se většina? A je tu nějaký horký favorit? A jaké tajemství skrývá kardinál, kterého dosud nikdo nepotkal? To vše jsou otázky, které podle všeho padají nejen ve filmu, ale i v realitě. A to už nyní. 

Trailer k filmu Konkláve

Dva papežové

(2019, r. Fernando Meirelles)

Foto: Netflix
Zatímco Konkláve diváky ve stínu úmrtí papeže připravuje na to, co přijde a co se bude dít, film Dva papežové spíše ukazuje, o koho svět přišel. Pravdivým příběhem inspirovaný snímek s Anthonym Hopkinsem a Jonathanem Prycem zachycuje vztah mezi papežem Františkem a papežem Benediktem XVI., kterého po jeho rezignaci nahradil. Jeden z nich je německý profesor a konzervativní teolog, druhý je argentinský jezuita a milovník fotbalu. Ve svém pohledu na svět se shodnou jen málokdy, dvě věci ale přece mají společné: lásku k Bohu a fakt, že oba zakusí, jaké je stát v čele katolické církve.
Zesnulého papeže Františka snímek ukazuje jako přátelského reformátora, který se s respektem chová ke své služebné, ke svému řidiči a který trval třeba i na tom, že si sám ponese svůj kufr. Dva papežové nejsou jen příběhem dvou Svatých otců, ale především rozpravou dvou mužů, jejich životních pravd, cest a omylů. „Jaký chvalozpěv si to pískáte?“ „To je ABBA.“
Trailer k filmu Dva papežové

Máme papeže!

(2011, r. Nanni Moretti)

Foto: 01 Distribution

Komediální drama Nanniho Morettiho (Mše skončila, Pokoj mého syna) se věnuje situaci, která nastává ve Vatikánu po nečekaném úmrtí papeže. Kardinál, kterého konkláve nakonec zvolí, je poměrně nevýrazný církevní úředník (Michel Piccoli), který má rád svůj klid. Zvolen je především proto, že žádná z vatikánských klik si nedokáže prosadit svého kandidáta a vítěz je proto ten, kdo nevadí žádnému z táborů vatikánské politiky. (Což je situace, která může nastat také v těchto dnech.) Nový papež nečekal, že by mohl být papežem, nijak zvlášť jím být nechce. Když má poprvé vystoupit před veřejností na balkóně před Svatopetrským náměstím, propadne panice. Vatikán přistoupí k výjimečnému opatření: povolá psychoterapeuta (Moretti). Při společných sezeních a cestě do římských ulic se nový papež snaží smířit s životní dráhou, kterou zvolil, a se svou novou úlohou. Vlídný film byl na festivalu v Cannes v roce 2012 nominovaný na Zlatou palmu.

Trailer k filmu Máme papeže

Amen.

(2002, r. Costa-Gavras)

Foto: Le Studio Canal+

Řecko-francouzský filmař Costa-Gavras se věnuje převážně historickým tématům; točil například o věznění a vynuceních přiznáních v komunistickém Československu 50. let (Doznání), atentátech a nástupu vojenské junty v Řecku (Z) nebo  odstraňování politických oponentů po Pinochetově převratu v Chile (Nezvěstný). V roce 2002 zfilmoval kontroverzní divadelní hru Rolfa Hochhutha Náměstek (1963). Hra i film zdůrazňují problematickou roli papeže Pia XII. (papežem byl v letech 1939-1958) a Vatikánu za druhé světové války, kdy Svatý stolec byl informován o nacistických zločinech, ale veřejně se proti nim nepostavil. Podle kritiků hry i filmu tehdejší církev nicméně neformálně pomáhala pronásledovaným. Sám papež František nechal v roce 2020 odtajnit vatikánské archivy a vyjádřil naději, že následující bádání očistí jméno jeho předchůdce.

Trailer k filmu Amen.

Borgiové

(2011–2013)

Foto: HBO

Temnějším stránkám dějin Svatého stolce se věnoval také seriál Neila Jordana (Interview s upírem, Snídaně na Plutu), kterého platforma Showtime produkovala tři série. Soustředil se především na pontifikát Alexandra VI. z rodu Borgiů, který se přímo zapojoval do politiky, válek, protežoval zájmy vlastního rodu, zbavoval se odpůrců a navzdory svému postavení v čele katolické církve byl údajně otcem nemanželských dětí. Papeže, který je v seriálu líčen jako hédonistický tyran s darem pro politické řemeslo, si s chutí zahrál Jeremy Irons. (Podobnému tématu se věnoval také seriál Borgia, který se ve stejné době natáčel v České republice.)

Trailer k seriálu Borgiové

Mladý papež

(2016, r. Paolo Sorrentino)

Foto: HBO

Konkláve volí nového papeže. Podobně jako v Morettiho filmu se žádnému ze silných kandidátů nedaří získat většinu, zvolen je tedy kompromisní kandidát. První Američan a relativně mladý kardinál (v hlavní roli Jude Law) přijme jméno Pius XIII. a pustí se do radikálních reforem římskokatolické církve a vatikánské politiky. Ač by papežovo mládí mohlo vést k představě, že reformy budou liberální, opak je pravdou. Pius XIII. se v seriálu sice promenáduje v bílých plavkách, holduje cole a doutníkům, ale církev se snaží vrátit spíše do minulosti.  Do dob, kdy papež byl mocnou a obávanou figurou světové politiky, tak trochu jako zmíněný Rodrigo Borgia alias Alexandr VI. Sorrentino (Il divo, Velká Nádhera) původně plánoval minisérii, v roce 2018 nicméně vznikla navazující řada pod názvem Nový papež.

Trailer k seriálu Mladý papež

Legenda o Janě

(2009, r. Sönke Wortmann)

Foto: Summit Entertainment

Ačkoli již v roce 1972 vznikl britský film na stejné téma, za úspěšnější je považováno německé zpracování příběhu údajné papežky, Johanny von Ingelheim, která měla v devátém století v převlečení za muže krátce působit v čele římskokatolické církve. Dlouho tradovaný příběh, který v 13. století zaznamenal například kronikář Martin z Opavy, se nyní většinou považuje za fiktivní. Za legendu je označován rovněž rituál Testiculos habet, kdy měl nový papež při intronizaci usednout na speciální stoličku a jiný z přítomných kardinálů hmatem ověřil, že má varlata. Film z roku 2009 je adaptací historického románu Donny Woolfolk Cross z roku 1996. Původně ji měl točit slavný představitel tzv. nového německého filmu Volker Schlöndorff (Ztracená čest Kateřiny Blumové – spolu z Margarethe von Trotta, Plechový bubínek), ale poté, co veřejně kritizoval odklady natáčení a obecně jednání studia, byl nahrazen.

Trailer k filmu Legenda o Janě

Ve službách papeže

(1965, r. Carol Reed)

Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Britský režisér Carol Reed (Třetí muž, Oliver!) se v jednom ze svých posledních filmů inspiroval biografickým románem Irvinga Stonea Agonie a extáze z roku 1961. Na rozdíl od románového životopisu Michelangela Bunarrotiho se film soustředí na napjatý pracovní vztah Michelangela a papeže Julia II. v letech 1508–1512, kdy umělec zdobil strop Sixtinské kaple. Film nebyl přijat s nadšením a dnes je mnohdy považován za dramaticky strnulý, nicméně historicky poměrně přesný.

Kdy bude pohřeb papeže Františka?

Pohřeb papeže Františka proběhne v sobotu 26. dubna od 10 hodin. Tělo bude uloženo v Bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Sněžné).

Kdy se bude konat konkláve, tedy výběr nového papeže?

Konkláve musí proběhnout 15 až 20 dnů po úmrtí papeže, nejspíš je bude jednat o 5. až 10. května. Scházet se bude až 252 kardinálů, z nichž 135 může volit nového papeže. Volit mohou do 80 let věku, český kardinál Dominik Duka se tudíž volby účastnit nebude. Rozhodovat se o volbě budou v Sixtinské kapli a tradičně bez účasti veřejnosti nebo médií. Na závěr každé volby se sečtené volební lístky pálí v kamnech, do kterých je přidána chemikálie, aby měl kouř vycházející z komína černou, nebo bílou barvu. (Černá znamená, že papež nebyl zvolen.)

Popup se zavře za 8s