E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Návod na záchranu planety se nekoná. Snadná past příruček na ekologický život

Žít udržitelně, neplýtvat, tzv. myslet na planetu se stalo jakýmsi imperativem, kterým se sice v běžném životě neřídíme neustále, ale aspoň k němu směřujeme. Čas od času propadneme panice – děláme dost? Děláme to vůbec správně? Pro takové chvíle jsou tu desítky knižních příruček a návodů, které slibují, že vám to všechno vysvětlí. Často jsou to ale nerealistické proklamace podobných knih, které vás od udržitelného žití spíš zdrží.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o témata zero waste nebo slow living, jistě se k vám v posledních letech dostala minimálně jedna knižní „bible“, která slibuje zaručené rady a fígle k udržitelnějšímu způsobu života. Přiznám se, že i já jsem svého času propadla těmhle lifestylovým příručkám. Co je s nimi špatně? Pohledné grafické zpracování často převyšuje výpovědní hodnotu knihy. Dekorují náš interiér podobně jako vázičky, a přitom vyvolávají dojem, že se při jejich čtení zabýváme něčím hodnotným.

V roce 2018 vydala Australanka Natalie Isaacs příručku s odvážným názvem Návod na záchranu planety (Alpha Book, 2020). Knížka je vyústěním mnohaleté práce pro celosvětové hnutí bojující za odvrácení klimatické změny 1 Million Women, jehož je zakladatelkou a hlavní představitelkou. Sdružení (a mobilní aplikace) propojuje ženy, které se rozhodly bojovat proti globálním klimatickým změnám vlastními silami. Natalie působí v roli lídra hnutí dost přesvědčivě a autenticky, má za sebou hmatatelný kus práce po dobu celé dekády.

Kniha na první pohled není onen zmiňovaný estetický fetiš, ale trpí jinými nedostatky, které můžeme vidět u tolika návodů na lepší život. Textu je na jednotlivých stranách pomálu a je přerušován vloženými infoboxy, citacemi, seznamy kompostovatelných předmětů atd. Zhruba na straně padesát vám dojde, že máte před sebou ještě násobné množství obsahu, který by se ale dal zhustit na desetinu původního vydání. Mohla by z něj být pěkná brožurka. Nemám ráda, když se lidem konajícím dobro předhazuje každý drobný prohřešek, ale od ženy, která nám radí zamrazovat slupky od brambor, protože se budou hodit k přípravě lahodných chipsů, bych čekala šetrnější zacházení s papírem.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!