Francouzská kosmetická značka Yves Rocher si od svého vzniku v roce 1959 zakládá na respektu k přírodě. Na ekologických polích pěstuje rostliny bez pesticidů a chrání biodiverzitu. S vášní pro udržitelnost minimalizuje svůj dopad na životní prostředí také etickým obchodováním a inovativními výrobními procesy.
Rmen římský, heřmánek pravý, chrpa, měsíček lékařský, kosmatec krystalový… To jsou jen některé z rostlin, které společnost Yves Rocher pěstuje na 60 hektarech ekologických polí v La Gacilly ve francouzské Bretani. Nazývá je ikonickými rostlinami a dlouhodobě vylepšuje technologie jejich šetrného pěstování, aby z nich následně extrahovala nejúčinnější aktivní složky rostlinného původu do svých produktů. Jde o molekuly získávané z rostlin, které zajišťují vědecky prokázanou účinnost produktů.
„Pěstování našich ikonických rostlinných druhů v La Gacilly je od roku 2021 certifikováno UEBT (Unie pro etický BIO obchod). Jsme první francouzskou kosmetickou značkou, která získala tuto certifikaci vyžadující splnění velmi přísných požadavků. Pro zákazníky je dokladem, že své kroky myslíme vážně,“ říká Miroslav Kubricht, jednatel Yves Rocher CEE.
Důraz je kladen na respekt k životnímu prostředí – zdravé rostliny vyrostou jen ze zdravé půdy. Pole jsou obhospodařována na základě ekologických principů, samozřejmostí je pěstování bez pesticidů a GMO. Rostliny jsou pěstovány a sklízeny podle přirozených cyklů ročních období, což zajišťuje jejich zdraví a odolnost.
Tím to ale nekončí. Výrobce rostlinné kosmetiky si zakládá na místní biodiverzitě a pečuje také o okolní přírodu – mokřady, živé ploty. A nezapomíná ani na živočichy. V okolí polí staví ptačí budky, přístřešky pro motýly či berušky, vytváří útočiště pro netopýry.
V obci La Gacilly se na rozloze dvou hektarů rozkládá také botanická zahrada, kterou sám Yves Rocher, tedy tvůrce kosmetické značky nesoucí jeho jméno, založil v roce 1975. Vědci v této rozsáhlé „živé laboratoři“ zkoumají a vybírají rostliny s nejvyšším potenciálem, experimentují s novátorskými pěstebními postupy a pomáhají chránit živé organismy. Zahrada je součástí mezinárodní sítě pro sdílení znalostí a je otevřená pro veřejnost. Plní tak vědeckou, ekologickou i vzdělávací funkci.
Francouzská kosmetická značka, založená v roce 1959 Yvesem Rocherem ve městě La Gacilly. Od počátku se zaměřila na přírodní ingredience, čímž se stala průkopníkem v oblasti rostlinné kosmetiky. Filozofie společnosti spočívá v respektu k přírodě a udržitelnosti. Yves Rocher klade důraz na ekologické pěstování rostlin, biodiverzitu a etické obchodní praktiky. Značka má ve svém portfoliu přibližně 1 000 různých produktů, které zahrnují kosmetiku, péči o pleť, vlasy, tělo a další specializované řady, které jsou založeny na přírodních složkách a botanických extraktech.
„V první části zahrady jsou rostliny rozděleny podle využití, máme zde ty používané pro výrobu kosmetiky a parfémů, ale také rostliny vhodné do jídla, nápojů, pro výrobu textilií a byliny s léčivým účinkem. Ve druhé části zahrady, sloužící jako testovací místo pro všechna naše další výrobní zařízení, necháváme přírodu přírodě a podporujeme spontánní biodiverzitu,“ vysvětluje zemědělská inženýrka Cécile L'Haridon.
V roce 2021 získala botanická zahrada La Gacilly díky ekologickému způsobu hospodaření podporujícímu biodiverzitu označení EcoJardin. Má také akreditaci „Jardin Botanique de France et des pays francophones“ a jako jediná firemní zahrada je členem BGCI (Botanical Gardens Conservation International), největší mezinárodní sítě sdružující botanické zahrady. S dalšími dvěma stovkami botanických zahrad si vyměňuje semena a genetický materiál a spolupracuje tak na šíření znalostí o rostlinách a jejich ochraně.
Přímo v této botanické zahradě tedy mimo jiné probíhá i výzkum a vývoj produktů značky Yves Rocher, proslulých vysoce přírodním složením. Ty v současné době obsahují v průměru 89 % složek přírodního původu, k čemuž je využíváno 450 různých aktivních rostlinných složek.
Co si značka Yves Rocher nevypěstuje sama, získává v rámci dodavatelských řetězců po celém světě, a i ty se snaží neustále zkvalitňovat. V tuto chvíli je více než 150 z jejích dodavatelských řetězců certifikováno některou z nezávislých organizací, přičemž Yves Rocher si zakládá na tom, aby rostlinné složky získávala fair trade způsobem.
Tím, že ve svých produktech používá v maximální možné míře suroviny přírodního a rostlinného původu získávané prostřednictvím udržitelnějších zemědělských postupů, omezuje tato kosmetická firma využívání neobnovitelných zdrojů, a snižuje tak svůj dopad na životní prostředí.
A protože chce stejný přístup používat i při zpracování surovin, vyvinuli fytochemici společnosti Yves Rocher proces umožňující jejich extrakci bez využití rozpouštědel. Pomocí této patentované technologie získává to nejlepší z rostlin v pěti energeticky úsporných fázích: drcení, lisování, dekantování, čištění a stabilizace. Následně může tyto látky využít pro přípravu produktů.
Výroba účinné kosmetiky se zatím sice zcela neobejde bez používán syntetických složek, například želírujících či konzervačních látek, Yves Rocher ale vždy vyžaduje záruku zdravotní nezávadnosti pro uživatele a opět i minimálního dopadu na životní prostředí. Seznam látek, které nesmí být při výrobě jejích produktů používány jde nad rámec předpisů EU. „Nad rámec toho, co zakazují evropské předpisy, je na našem seznamu dalších 450 zakázaných látek, “ přibližuje Miroslav Kubricht a dodává, že díky jedinečnému know-how zahrnujícímu šetrné metody jak pěstování, tak i zpracování rostlin, může společnost vyvíjet vysoce účinnou rostlinnou péči o pleť, tělo i vlasy.