E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Jehličkami proti jizvám a vráskám. Nebolí, ale na slunce s nimi raději opatrně

07. květen 2021
14 971

Baví vás extra péče s masážními válečky, gua-sha kameny a jinými domácími pomocníky, ale máte dojem, že nevidíte výsledky? Mikrojehličkování je další procedura, která si našla cestu ze salonů do naší koupelny. Není vůbec tak bolestivá, jak zní, a extra účinná je na vrásky, jizvy a pigmentové skvrny.

Foto: Notino

Nejrůznější přístroje pro domácí péči o pleť zažívaly boom už před pandemií. S jejím příchodem se na dlouhou dobu zavřely kosmetické salony, takže oblibě přístrojů, které alespoň zčásti nahrazují profesionální péči v domácím prostředí, to napomohlo. Cestu k pečujícím pomocníkům si ale začali nacházet i ti, kdo předtím do žádného salonu nechodili. Je fajn mít důvod zavřít se v koupelně a vědět, že zde potřebujete strávit aspoň deset klidných minut jen pro sebe (ať už s masážním válečkem, derma rollerem, nebo face jógou, to je jedno).

Celkově totiž ubylo rituálů, na které jsme byli zvyklí a které k životu potřebujeme. Žádná snídaně v kavárně, večerní jóga ve studiu, páteční drink a víkendové kino. Pokud si i vy hledáte nové zvyky, díky nimž se budete cítit lépe, mikrojehličkování, nebo chcete-li microneedling, je rozhodně skvělou volbou, jakkoli děsivě to možná zní. Představte si to jako lehce pichlavou, ale bezbolestnou masáž obličeje, která pozvedne účinnost vašeho krému či séra na vyšší úroveň, a vy z něj tak dostanete maximální účinek. 

Proti vráskám i jizvičkám

Mikrojehličkování je metoda, která díky maličkým vpichům jemně naruší pleť, což následně stimuluje produkci kolagenu a elastinu, tedy látek, které jsou zodpovědné za pevnou a pružnou pokožku. Kromě toho se díky droboučkým vpichům účinné látky z kosmetických přípravků do kůže snadněji dostanou a mohou působit intenzivněji. Výsledkem je tedy zpevnění pleti i energetická vzpruha. Kromě toho, že pokožka vstřebá důležité látky ze sér a krémů, regeneruje se, vyhlazují se vrásky, zjemňují se také jizvičky, pigmentové skvrny, ale i rozšířené póry, a sjednocuje se celkový barevný tón pleti.

Na trhu je teď poměrně velký výběr přístrojů, které si lze domů pořídit. Není třeba mít z nich strach, prakticky nelze se s nimi jakkoliv zranit - snad jen pokud byste je používala výrazně častěji, než doporučuje výrobce. Přístroje pro domácí použití mají kratší jehly, které zároveň nejsou tak ostré jako ty profesionální. Na přístroj však raději nikdy příliš netlačte.

Nejoblíbenějším strojkem na mikrojehličkování je takzvaný derma roller, rolovací váleček obalený miniaturními jehličkami. Ty pokročilejší mívají zabudované LED světlo, které účinky látek ještě umocňuje. Mrkněte například na značku âme pure, která má široký výběr těchto pomocníků, a najdete mezi nimi dokonce i roller určený na rty a okolí očí, jimž se jinak musíte vyhýbat.

O něco jemnější variantou než váleček může být takzvané razítko od značky Envy, které na první pohled vypadá jako žiletka, ale místo čepelí jsou na konci rovněž jehličky, které jemně a bezbolestně propichují nejvrchnější vrstvu kůže, a výrazně tak zvyšují průnik účinných látek z produktů do pokožky. Stejná značka prodává i rozjasňující sérum v ampulkách s aplikátorem, na jehož konci je jehla.

Účinné látky na míru

Profesionálním elektrickým přístrojem, který si pořizují i odborníci do salonů, je W&O Microneedle Pen. Speciální pero pracuje s velmi tenkými jehlami z chirurgické oceli, přičemž si lze nastavit délku jehel a pět rychlostních stupňů jejich kmitání, což ovlivňuje intenzitu a hloubku působení na kůži.

U většiny takových přístrojů jde tedy vyloženě jen o jehličkovou metodu a je jen na vás, jaký produkt k ní doplníte. Díky tomu si můžete přesně vybrat účinné látky, které si právě žádá vaše pleť. Rovněž si můžete vybrat, zda krém či sérum nanesete před jehličkováním nebo po něm. Obecně se však doporučuje použít spíše sérum, protože je koncentrovanější, a tak bude efekt ještě viditelnější.

Před samotným použitím samozřejmě vždy důkladně vyčistěte a opláchněte pleť. Ujistěte se, že dokonale čistý je i váš přístroj. Během samotné aplikace je dobré tvář pomyslně rozdělit na čtyři části, z nichž každou budete masírovat po dobu 15 vteřin, a to v různých směrech,  nahoru a dolů, zleva i zprava, diagonálně. Doporučuje se používat ho jednou, maximálně dvakrát týdně. Vždy si ale přečtěte návod k vašemu konkrétnímu nástroji: jejich jehličky, a tím pádem použití se mohou mírně lišit.

Kdy se jehličkám úplně vyhnout?

Ať už si pořídíte jakýkoli jehličkový přístroj, nikdy by je neměl používat ten, kdo má nějaké akutní onemocnění nebo krvácení, trpí alergií a hemofilií, má melanózu na obličeji. Procedura se nedoporučuje ani při zvýšené teplotě. Pozor si dejte taky při rozjetém akné - jehličky by totiž zánět mohly roznést po celém obličeji.

Používání přístrojů s mikrojehličkami je obecně posuzováno jako bezpečné, ale je dobré mít na paměti několik pravidel. Tím nejdůležitějším je pravidelné čištění přístroje; nedokonale očištěné jehličky můžou způsobit neustupující zarudnutí nebo dokonce infekci. Po ošetření pleti se také důrazně nedoporučuje se opalovat, rizikem je vznik pigmentových skvrn. A utlumte svou nedočkavost: nepoužívejte mikrojehličky častěji než jednou dvakrát týdně a buďte trpěliví, co se týče výsledků. Viditelná změna způsobená větší produkcí kolagenu přijde až po měsíci až šesti týdnech. 

Článek byl napsán ve spolupráci s našimi partnery v Notino.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s