E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Kolagen jako elixír mládí: Opravdu funguje, nebo jde jen o další módní vlnu?

01. září 2023
35 316

Kolagenová kúra se v poslední době stává populární součástí péče o pleť. Kdo nepije drinky nebo neužívá tablety, jako by nedělal proti stárnutí dost. Neřešme teď otázku, že k vyššímu věku vrásky patří. To je sice pravda a nikdo nemá povinnost vypadat mladě, na druhou stranu ne každý si vrásky musí užívat. Je ale kolagen ten zázračný prostředek, díky kterému jako kouzlem zmizí, jak přísahá mnoho influencerů na sociálních sítích?

Kolagen je základní stavební bílkovina těla, tedy i pleti, vlasů a nehtů. Funguje ale v kosmetice? Odpovídá Zdenka Tomis.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Čtěte v nové Heroine

  • Jak se školy vypořádají s nástupem AI?
  • Blýská se na lepší časy u přijímaček na střední školy?
  • Medicína přehlíží ženské zdraví. Pojďme o něm mluvit
Chci novou Heroine

Kolagen je základní stavební bílkovina lidského těla, odpovídá za pevnost šlach a chrupavek, nachází se také ve vlasech, nehtech a tvoří asi 75 % pokožky. „Úkolem kolagenu je udržování pevnosti a odolnosti těchto struktur, čímž přímo ovlivňuje zdraví, ale i vzhled. Po pětadvacátém roce života však jeho přirozená tvorba v těle začíná klesat,“ popisuje dermatoložka Vanda Martišková důležitost kolagenu, který se v těle přirozeně nachází. Existuje asi 28 typů kolagenu, pro stav naší kůže je nejdůležitější kolagen typu I.

K jeho ztrátě přispívá nejen věk, ale také hormony nebo zrychlený způsob života, kterému v pětadvaceti obvykle přivykáme. Vliv má samozřejmě i kouření, špatné stravovací návyky nebo přílišný pobyt na slunci. K výraznému poklesu, až o 30 procent, pak dochází zhruba ve 40 letech. Oslabuje se svalstvo, objevují se výraznější vrásky, trpí chrupavky, bolí kosti, lámou se vlasy a vysušuje se pokožka.

V poslední době se staly hitem přípravky, které tvrdí, že když budete jejich prostřednictvím kolagen tělu pravidelně doplňovat, budete dobře vypadat. Co na to říkají studie?

Funguje to. Ale možná ne díky kolagenu

V dubnu letošního roku vydal International Journal of Dermatology analýzu 19 různých studií, kterou cituje Harvard Health Publishing. Otázka zněla, zda kolagen z doplňků stravy skutečně může zlepšit kvalitu pleti, nehtů i vlasů, a zahrnovala zkušenosti téměř 1200 lidí.

„Ti, kdo používali kolagenové doplňky, zaznamenali zlepšení pevnosti, pružnosti i hydratace pleti, přičemž vrásky se zdály méně viditelné,“ píše se ve zprávě, ovšem vzápětí se upozorňuje na důležitý fakt: „Zní to sice slibně, ale není jasné, zda tato zlepšení pleti byla skutečně způsobena kolagenem. Většina testů totiž zkoumala komerčně dostupné doplňky, které obsahovaly také vitaminy, minerály, antioxidanty, koenzym Q10, kyselinu hyaluronovou či chondroitin sulfát.“

Jiné studie, které došly k podobným závěrům, poukazují na další fakt, a sice ten, že se zatím žádný výzkum nezabýval tím, zda jsou produkty bezpečné pro dlouhodobé užívání a v jaké formě.

A co vlasy?

Jak je to u nehtů a vlasů? Podle stejného zdroje neexistuje žádná vědecká studie, která by i tento pozitivní efekt dokazovala. Mohou se objevit výzkumy, jako například jeden z roku 2017, podle nějž mělo užívání 2,5 gramu kolagenu denně po dobu 24 týdnů zmenšit lámavost a zrychlit růst nehtů. Tato studie však neměla žádnou kontrolní skupinu užívající placebo, která by se dala porovnat se skupinou užívající kolagenové doplňky. Podobně je to i s efektem na vlasy. Nemusí to znamenat, že přípravky nefungují, jen zatím nebyly provedeny žádné výzkumy, které by důkladně prozkoumaly tvrzení, že kolagenové doplňky nebo nápoje mohou zlepšit růst vlasů, jejich lesk, objem a tloušťku.

Podívejte se na populární produkty

Kdo potřebuje studie?

Jsou lidé, kteří mají po užívání preparátů s kolagenem lepší pocit i lepší stav vlasů, pleti i nehtů, důkazem jim je vlastní tělo a nepotřebují studie. Může to být dáno účinky kolagenu, ale i například tím, že někomu chybí víc minerálů než jinému, a proto na něj pak koktejl plný kolagenu, minerálů a vitaminů má efekt.

„Efekt se liší člověk od člověka. Máme zákazníky, kteří tvrdí, že si všimnou prvních změn již po dvou až třech týdnech, zatímco jiní nám říkají, že museli čekat čtyři až pět měsíců, aby zaznamenali první rozdíly. Nejvíce se jim užívání kolagenu projeví na pleti. Je pevnější a pružnější,“ sdílí zkušenosti Renata Kroupová z Oslo Skin Lab, což je jedna z nejznámějších značek nabízející kolagenový přípravek.

Existují teorie, které říkají, že kolagenové nápoje jsou lepší než tabletky, z nichž tělo nedokáže zpracovat tak velké množství účinné látky, i tady však studie chybějí. Pro maximální efekt na pleť je lepší rybí kolagen, ten je tvořen kolagenovými peptidy, které tělo snadněji vstřebává. Jinak vybírejte takový výživový doplněk, v němž je kolagen již na kolagenové peptidy rozložen. Sledujte také další složení (hledejte aminokyseliny, minerály či vitaminy) a vyhněte se přípravkům s příliš mnoha dalšími přísadami nebo plnidly. Nezapomeňte ale na jednu důležitou věc: samotný kolagen vás nespasí. Své pokožce nejvíce prospějete vyváženou stravou, dostatkem tekutin a spánku, pravidelnou péčí a ochranou před slunečním zářením.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s