E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Líčení zralé pleti: tyhle tipy make-up artistky by se vám mohly hodit

22. září 2023
46 272

Ať chceme, nebo ne, přibývající roky se odrážejí i na naší tváři. A stejně, jako je v pořádku přijmout své změny a nijak je neřešit, je v pořádku přemýšlet o tom, proč vypadáme unaveněji, přísněji a jestli není dobré trochu změnit líčení, aby se obličej celkově rozzářil. Jaké tipy a triky používá při líčení zralé pleti make-up artistka Asya Meytuv?

Jak na zralou pleť? Poradí vám vizážistka Asya Meytuv.Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Čtete-li tuto rubriku pravidelně, možná z mých předchozích textů víte, že takzvaná zralá pleť není žádná diagnóza či jiný kožní problém, který vyžaduje léčbu. Je to přirozený proces, jemuž se nikdo z nás nevyhne a který naopak může přinést nové vhledy, nejen do našich beauty rutin. Život je holt pro krásu a zdraví riskantním podnikem. Životní fáze po čtyřicítce s sebou nicméně přináší změny a je dobré je v péči reflektovat. A je dost možné, že právě teď řadě z nás vzniká větší prostor pro péči o sebe. Pojďme ho tedy naplno využít.

Začínáme péčí

Alfou a omegou krásného make-upu, a pro zralejší pleť obzvlášť, je dokonale opečovaná a vyživená pokožka. Pokud jste to nedělaly dříve, nyní je ten pravý čas začít pravidelně a důsledně používat sluneční ochranu (celoročně), vyzkoušet plátýnkové masky, obličejové masáže, studovat aktivní látky v sérech a myslet na pitný režim. Zní to sice jako dlouhý seznam činností, ale nelekejte se ho, vše se dá zařazovat postupně a tak, aby vás to bavilo. Důležitá je jako vždy pravidelnost.

U  pleťové rutiny bych především vypíchla péči o oční okolí. Právě tam máme nejtenčí a nejjemnější kůži a tam také vidíme první změny, proto se nebojte využívat krémy a balzámy na oční okolí a opravdu pravidelně používat hydratační polštářky ve tvaru půlměsíce. Klidně i každý den. V  každodenní péči nezapomínejte také na rty, ty je dobré neustále hydratovat. Osobně pak velice doporučuji noční masky na rty a všelijaké plumping balzámy.

Důležité – péče o pleť by vás především měla těšit, zkuste si své chvilky v koupelně tedy maximálně zpříjemnit a vybírejte produkty a  postupy, které vás budou bavit.

Tvrdé linie

Jak už jsem zmínila, na očním okolí vidíme změny nejdříve, tam také začneme se změnami postupu líčení. Osobně nejsem velkým fanouškem grafických linek či hustě tužkou obkroužených očí, ale obzvlášť nepreferuji tvrdé ostré kontury u zralých víček.

Čtěte v nové Heroine

  • Jak se školy vypořádají s nástupem AI?
  • Blýská se na lepší časy u přijímaček na střední školy?
  • Medicína přehlíží ženské zdraví. Pojďme o něm mluvit
Chci novou Heroine

Naše rysy se zjemňují a měknou a to by měl odrážet i přístup k líčení. Mnohem vkusněji a  příjemněji tedy budou vypadat soft smokey eyes v zemitých odstínech. Pozor na umístění stínů – tmavší odstín by neměl jít pod vnější koutek oka, abychom jej opticky nestahovali dolů, řídíme se tedy linií spodního víčka, která směřuje nahoru směrem ke konci obočí.

A teď supertajný tip od make-up artistky: obočí se snažte vyčesat spíše nahoru a při vykreslování si dejte pozor na poslední dva tři chloupky, které se začínají svažovat dolů. Můžete je zkusit ignorovat, či dokonce zakrýt korektorem a místo nich nakreslit pár chloupků o  půl milimetru výš, tak aby konec obočí byl malinko rovnější a nemířil tolik k bradě.

Podobný princip bude platit u líčení rtů. Nemusíte se s věkem vzdávat červené či vínové (a dalších zářivých barev, naopak!), jen zvolte spíše měkkou konturu a dejte pozor na vykreslování koutku tak, abychom si nezpůsobily smutnou pusu směrem dolů.

Všechno výš

Jak už víme ze seriálu And Just Like That (nemusíte se na něj dívat, není dobrý), lidé se dělí na tzv. saggershollowers. Jde o to, jestli tíhnou spíše k povislé, nebo propadlé kůži na obličeji. S věkem totiž ubývá ve tváři podkožního tuku (bohužel jen tam) a některá místa se mohou zdánlivě začít propadat. Ztracený objem si dodáme tvářenkou a highlighterem, na konturování však pozor – může prospět plnější tváři, u té hubenější může kontura efekt tohoto úbytku ještě zvýšit. Vždy se tedy při líčení dívejte, co produkt skutečně dělá s vaším obličejem a zda je efekt žádoucí.

Zmíněné zdravíčko je za mě vůbec nejdůležitějším kosmetickým produktem, pokud bych si měla vybrat jen jeden. Klíčem k úspěchu však bude jeho umístění. Jak začnou mírně klesat obličejové kontury, budeme muset jít proti gravitaci a konturovací produkty umísťovat o něco výš než dříve. Tvářenka tedy přijde až skoro pod oko, resp. na vrcholek lícních kostí, podle tvaru obličeje.

No make-up make-up

U líčení pleti bude platit pravidlo méně je více. Podívejte se na sebe nenalíčenou na denním světle. Opravdu potřebujete plné krytí po celém obličeji? Většinou totiž stačí lokální korekce a zbytek pleti tak zůstane krásně svěží. Make-upy tedy volme spíše středně krycí, výhodou jsou produkty, které už v sobě obsahují hodně pečujících složek a případně také rozjasňující částice. Takto se vyhneme šupinkám a drolení pigmentu během dne, budeme se krásně lesknout, a ještě pleti dodáme pár živin navíc.

Vytvořit neviditelný přirozený make-up může být opravdu oříšek, ale s našimi tipy to zvládnete
Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

No make-up make-up aneb Jak se nalíčit na rande, které se může protáhnout do rána. Čas na sebe #9

Krása

Cílem těchto postupů není primárně vypadat mladší, než jsme, pravda je ale taková, že s přibývajícími vráskami se lehce mění výraz tváře a může někdy působit méně přívětivě, až smutně, přitom uvnitř můžeme být právě naopak stále šťastnější. Snaha je tedy umožnit vnitřnímu nastavení, aby více vyzařovalo navenek. S věkem nám také naše tělo odpustí méně prohřešků než v mládí a je to vlastně dobře – nenápadně nás tak nutí o sebe zodpovědněji a smysluplněji pečovat.

A pak je tu nadčasová ikona stylu, ke které osobně vzhlížím a po sedmdesátce chci vypadat jako ona – babička Yetta ze seriálu Chůva k pohledání. V jejím věku totiž padají veškerá pravidla a začíná ta pravá jízda. Na to se tedy moc těším!

Popup se zavře za 8s