E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Manželství pro všechny ve Sněmovně: už přestaňme brát queer lidi jako rukojmí politických hrátek

Tento týden ve středu se v Poslanecké sněmovně hlasovalo o tom, zda dojde k projednání manželství pro všechny, tedy k uzákonění možnosti uzavřít manželství stejnopohlavním párům. Na ten den připadl také Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii. Inu, poslanci a poslankyně uctili tento den tím, že se rozhodli tuto věc neřešit. Opět. Při bližším pohledu má toto hlasování kontext a důležité souvislosti. Jenže když k nim přihlédneme, je výsledný obrázek vlastně ještě horší.

Manželství pro všechny se ve Sněmovně opět stalo pouze nástrojem politických bojů.Foto: Shutterstock

Pro zařazení tohoto bodu k řešení hlasovala drtivá většina poslanců ANO a naopak drtivá většina ostatních poslanců hlasovala proti, případně se zdrželi. Podle některých politiků a komentátorů vyvolalo hnutí ANO toto hlasování proto, aby způsobili obstrukci a bránili řešení jiného, pro ně problematického bodu. A v takové situaci jim nechtěli vládní poslanci vyhovět.

Většinová česká společnost jinakost přinejlepším tiše trpí, ale mnohem častěji má tendence se vůči ní více či méně hlasitě vymezovat.
Foto: Shutterstock

Prožila vztah se ženou i s mužem. Podmínky jsou nesrovnatelné. Společnost je pořád plná předsudků

netolerantní společnost

Takové druhy taktizování jsou v Poslanecké sněmovně a obecně v politice běžné a velmi často legitimní. Prostě to k tomu patří a i díky tomu se nakonec některé dobré věci podaří. Já to chápu. Jenže když se na to člověk podívá z jiné perspektivy, znamená to, že se už tak znevýhodnění a zranitelní lidé stali zase jen nástrojem politických bojůvek a hrátek. Což je smutné a frustrující.

Vypadá to, že pro spousta lidí, zejména v rozhodovacích pozicích nebo (političtí) komentátoři, kteří sami nejsou queer a mohou tak svobodně manželství uzavírat, vnímá manželství pro všechny „jen“ jako abstraktní myšlenku. Jako „téma“, něco k řešení, bod v programu. Jenže na druhé straně takových úvah jsou skuteční lidé. A není jich málo. Jejich životy a důstojnost se už dekády omezují. Nemohou něco tak triviálního jako oficiálně zpečetit svůj vztah, vzít si toho, koho mají rádi. Roky a roky o to usilují a pak zase jejich snaha vyjde na prázdno a ještě se dozví, že se to „zrovna nehodilo”, protože přece „nepůjdeme Babišovi na ruku“?

Chápu touhu „nejít Babišovi na ruku“. Jak by to mohli vládní poslanci vyřešit nejlíp? Jak sebrat Hnutí ANO zbraně a zabránit mu oslovovat mladé lidi a lidi, kteří o manželství pro všechny dost stojí? Ať novelu předloží sami vládní poslanci a poslankyně, bez větších výmluv ji odhlasují a tahle agonie skončí. Většina české společnosti je pro uzákonění manželství pro všechny.

Chápu touhu „nejít Babišovi na ruku“. Jak by to mohli vládní poslanci vyřešit nejlíp? Ať novelu předloží sami, bez větších výmluv ji odhlasují a tahle agonie skončí.

Nevnímám v české společnosti i v politice dva nesmiřitelné tábory, militantní odpůrce a fanatické podporovatele. Myslím, že většině lidí je to prostě jedno, když se jich to netýká. Až se manželství pro všechny uzákoní, domnívám se, že do několika týdnů na to drtivá většina lidí úplně zapomene. Jejich život poběží beze změny dál, zatímco určité menšině lidí bude líp, bude žít důstojněji a rovnoprávněji. A nikdo si je už nebude brát jako rukojmí svých jiných zájmů.

Popup se zavře za 8s