Nepřátelské reakce na ženy aktivní ve veřejném prostoru nás neopouštějí. Pokud se ozvou, jsou označeny za přecitlivělé zamindrákované hysterky, které nepochopí vtip. Lidé na sítích konstantně dělají z žen jen sexuální objekty – bez ohledu na jejich práci a schopnosti. A podle častých reakcí se zdá, že by tím ženy měly být ještě polichoceny. Sexistický komentář není pochvala.
Na hodnocení žen jako „lidí“ není nic špatného. Komentovat výkony, schopnosti a odvedenou práci věcnou argumentací je žádoucí – zvlášť pokud je placená z veřejných peněz. Bez kritiky se nerozvíjíme a neposouváme. Ale hodnocení žen za jejich „ženské“ atributy, jako je vzhled, fyzická atraktivita nebo to, jak moc by s nimi diskutující chtěli mít sex, je jen sexualizace a objektifikace.
Použiju aktuální příklad: na Twitteru se objevila anketa na téma, se kterou z dua moderátorek a novinářek, Lindou Bartošovou a Janou Peroutkovou, by pánové raději měli sex. Anketu komentovala Linda Bartošová: „Občas se fakt nedivím ženám, které se na působení ve veřejném prostoru vykašlou.“
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!