Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Rovnost žen a mužů není ani zbytečný náklad, ani módní trend, pane ministře Stanjuro

KomentářPolitikaRovné příležitostiRovnost
Ženy v IT
Šárka Homfray
| 29. 7. 2022 | 23 komentářů | 20 937
Rovnost žen a mužů není ani zbytečný náklad, ani módní trend, pane ministře Stanjuro
Zbyněk Stanjura na jednání poslanecké sněmovny. Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia'

Konzervativní poradci na ministerstvech hlídají, aby nová opatření nebyla příliš progresivní. Ve své snaze udržet ženy u dětí a u plotny ale ministři ODS přehlížejí, že rovnost mužů a žen je nejen správná, spravedlivá a nevyhnutelná, ale také velmi ekonomicky výhodná. Pro celou společnost.

Ministerstvo financí podle informací Deníku N aktivně blokuje vládní materiály týkající se otázky rovnosti žen a mužů. Problém má s podporou zkrácených úvazků, s výzvou k většímu otevření IT směrem k ženám nebo s evropskou směrnicí o potírání násilí na ženách. Podle Deníku N za těmito připomínkami stojí tým poradců ministra Stanjury vedený Filipem Bendou. Připomínky často vypořádává člen tohoto týmu a zaměstnanec kabinetu ministra Jakub Kvapilík, jehož názory si nijak nezadají s tím, co hlásá Aliance pro rodinu, za jejíž přizvání k připomínkování materiálů si ministr Marián Jurečka vysloužil kritiku

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda k dotazu na tyto připomínky uvedl, že je v pořádku, že Ministerstvo financí hlídá, aby návrhy jiných resortů moc nestály, a že je v pořádku, že konzervativní křídlo ODS dbá na to, aby se nepodléhalo všem „módním trendům“.

„Módní trend“ úsilí o genderovou rovnost je tu s námi již více než sto let. Například Milada Horáková, ke které se česká pravice tak ráda odkazuje, by mohla vyprávět, kdyby ji ovšem chtěl někdo poslouchat. Jak víme, její odkaz mučednice komunistického režimu si konzervativci rozhodně nechtějí komplikovat ani jejím socialismem, ani jejím feminismem.

Ženy do IT, nebo do kuchyně?

Nerada redukuji otázku genderové rovnosti na její ekonomické aspekty, ale v souvislosti s Ministerstvem financí je to namístě. Možná by tedy ministerstvo mohly zajímat ty analýzy a výzkumy, které potvrzují, že úsilí o genderovou rovnost zejména na pracovním trhu přináší vyšší prosperitu a další příznivé výsledky jak jednotlivým firmám, tak ekonomice jako celku. 

To platí o celé řadě konkrétních opatření, vedle částečných úvazků například i o socializaci dětí v předškolních zařízeních – děti v jeslích a dětských skupinách jsou podle dřívějších informací Ministerstvu financí také trnem v oku. 

Měla by vláda podporovat rovnost žen a mužů?

V oblasti IT je chronický nedostatek odborníků a odbornic. Nejen konkrétním ženám, ale celému sektoru může pomoci cílená práce se stereotypy, která ženám často ve vstupu do IT brání. A platí to o odstraňování stereotypů ve vzdělání celkově. Z oživení na pracovním trhu bude pochopitelně profitovat i národní ekonomika. O tom, že pro budování moderní společnosti v zemi, která dle předvolebních hesel „patří na Západ“, není dobré plýtvat talenty a zavírat vzdělané ženy k plotně, ani nemluvím.

V tomto bodě vnímám ideologický pohled ministra financí nejkritičtěji – ani skutečnost, že musí řešit rozpočtovou odpovědnost a hledat příjmy do rozpočtu, které by právě vyšší zaměstnanost žen přinesla, ho nepřiměje překonat jeho konzervativní postoje a názor, že by měly být spíš v té v kuchyni. Na to, abychom pochopili, že čím déle budou ženy izolovány mimo trh práce, tím méně poputuje peněz do veřejných rozpočtů, a to v zásadě po celý jejich aktivní život, nepotřebujeme složité analýzy a stačí nám takzvaný selský rozum. 

Pokud by členové vlády potřebovali argumentační podklady, úplně jim postačí nahlédnout do vlastních materiálůStrategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Opatření pro zvýšení rovných příležitostí není možné redukovat jen na výši okamžitých nákladů (pokud vůbec jsou), je nezbytné důsledně operovat i s jejich očekávatelnými přínosy. Jen tak můžeme uvažovat o skutečných „investicích do lidí“.

Co si přeje společnost, poradce nezajímá

Je nabíledni, že minimálně části naší politické reprezentace tyto argumenty nepřijdou relevantní, protože jsou v rozporu s jejich konzervativním pohledem na svět. Co na tom, že podle průzkumů veřejných mínění takový pohled ve společnosti nepřevládá; znevýhodnění na pracovním trhu vnímá veřejnost velmi citlivě. Jednou si tyto strany současní voliči a voličky zvolili, tak teď už zřejmě na jejich názorech, potřebách a preferencích nezáleží.

Ti členové vlády, k jejichž materiálům připomínky směřovaly, jim vesměs neustoupili. Nicméně jisté ústupky vidíme, například ministr Jurečka upustil od rozvolnění podmínek pro čerpání rodičovského příspěvku. Z dalších vyjádření vyplývá, že pokud si konzervativní křídla budou trvat na svém, genderová rovnost nebude tématem, na kterém se bude štěpit koalice.

Od vládních stran a od členů vlády očekávám, že budou respektovat rozdělení pravomocí a kompetencí a věnovat se tomu, co je jejich práce.

Konzervativní smýšlení nikomu neupírám, ani jednotlivcům, ani politické straně nebo jejímu křídlu. Od vládních stran a od členů vlády ale jako občanka a daňová poplatnice mimo jiné očekávám, že budou respektovat rozdělení pravomocí a kompetencí a věnovat se tomu, co je jejich práce. 

V době, kdy ODS a ministr financí osobně hlásají potřebu být rozpočtově odpovědní a mluví se o tom, že není dost peněz na adekvátní platy státních zaměstnanců, by se poradci ministra i ministerstvo samotné měli zabývat především tím, co do jejich resortu patří – v tomto případě tedy státním rozpočtem a veřejnými financemi –, a ne zaměstnávat člověka, který v materiálech ostatních členů vlády hledá slovo „gender“.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • O odolnosti
  „Nejlepší způsob, jak přežít krize, je nebýt na ně sám,“ říká filozofka Alice Koubová, osobnost z naší titulní strany. V eseji o odolnosti vysvětluje, že marketingoví mágové si tohle slovo přivlastnili a prodávají ho jako další recept na štěstí. Odolnost ale neznamená schopnost vydržet víc a víc až do úplného vyhoření…
 • Alice Koubová
  Jakožto proděkanka DAMU se postavila za studenty z iniciativy Ne!musíš to vydržet, kteří odstartovali celospolečenskou debatu o sexismu a neetickém chování na vysokých školách. Buduje tzv. společenské bezpečí: „Musíte mít možnost říct: Tohle je pro mě nepřijatelné.“ Snad kvůli svým osobním zkušenostem, nebo díky svému rozhledu a empatii dokáže o tématu mluvit tak, že nasloucháme.
 • Antikoncepční seriál pokračuje
  Chcete se vyhnout hormonům, a přitom mít ochranu před početím plně ve své režii? Po kondomech pro ženy a moderních pesarech si Ludmila Hamplová posvítila i na nitroděložní tělíska. Jak vlastně fungují a jaké mají plusy a minusy?
 • Menstruace od Bible až k Twitteru
  Co dělat při menstruaci: odpočívat na lehátku, nejezdit vlakem, nebruslit a neoddávat se turistice. A vůbec – lepší by bylo otěhotnět. Jaká další doporučení dostávaly ženy (typicky od mužů) v průběhu dějin? Některé mýty zkrátka jen tak nevymýtíte.…

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 23 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

já profi trol | 28. 7. 2022 17:26

Nějak nechápu, rovnost je to, že ženy mají mít nárok na částečné úvazky a muži ne?

+6
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 29. 7. 2022 6:50

Ano, ženy mají být schopné a všichni muži jsou schopní také a tak by se měli zrušit důchody i domovy pro seniory, protože schopný člověk se o sebe samostatně postará i v devadesáti.
Děti nejsou žádná starost státu, takže pokud nemají schopné rodiče, ať si klidně chcípnou hlady a hlavně nesmíme nijak omezovat volný obchod, který je spravedlivý a postará se o všechno.
Soukromé vlastnictví je posvátné a když si například pan Babiš koupí všechny lesy v ČR, tak si je může svobodně zapálit a žádné tyhle umělé kvóty na nic tu nepotřebujeme...ženy jsou samozřejmě podřadný, bylo to tak vždy a proč to nějak měnit? Proč kvůli nim upravovat pracovní dobu? To stejně nikdo nepotřebuje, má se makat od rána do večera, protože zaměstnání šlechtí, i když pracujete na kampani pana Babiše, nebo těžíte dřevo ze srdce z Boubínského pralesa, který si zrovna koupil.
Kapitalismu zdar!

-3
Reagovat