Mami, bude třetí světová? Jak mluvit s dětmi o válce

FejetonKomentářVýchova
Pavla Koucká
| 1. 3. 2022 | 6 komentářů | 5 780
Mami, bude třetí světová? Jak mluvit s dětmi o válce
Demonstrace proti ruské agresi, Václavské náměstí, 24. 2. 2022. Foto: Jana Plavec

Fejeton psycholožky Pavly Koucké se týká aktuálního dilematu mnoha rodičů. Máme s dětmi, třeba i velmi malými, mluvit o válce? Jak jim vysvětlit všechny zákruty světového dění, když jim stěží rozumíme sami? Nevyděsíme je zbytečně?

„Víš, co se stalo ve čtyři ráno?“ uvítala mě ve čtvrtek odpoledne dcera. „Něco fakt velkýho, protože jsme kvůli tomu nepsali z češtiny. Celou hodinu jsme si povídali o Ukrajině a o Rusku.“

Povídali jsme si pak i doma. Probrali jsme, co děti přinesly ze svých škol, přečetli jsme si zprávy, podívali se na nějaké fotky i pár videí. Neumím si představit, že bychom s dětmi o válce nemluvili.

Čas od času za mnou přijdou lidé, kteří nepříjemné skutečnosti dětem s nejlepšími úmysly tají: ať už je to válka nebo třeba nemoc někoho blízkého, dítě o tom nesmí slyšet. Mě takoví rodiče obvykle vyhledají kvůli tomu, že je jejich dítě úzkostné, stahuje se do sebe, či se chová agresivně…

Děti vnímají, že se něco děje, vnímají naše emoce i naši (ne)upřímnost. Pochopí, že o některých věcech se nemluví. Jenže jejich fantazie pak kreslí strašidla mnohdy horší než skutečnost, a není, kdo by jim s tím pomohl.

Mluvili jste se svými dětmi o válce na Ukrajině?

„A nevyděsí se děti moc?“ můžeme se ptát. Náš syn přišel v den ruského útoku na Ukrajinu s otázkou: „Bude třetí světová?“ Ne že by je s tím ve škole někdo strašil, to si děti dofantazírovaly samy. Nebyly však kolem toho úzkostné, pojaly to spíše přemýšlivě: Může k něčemu takovému dojít? Co by to znamenalo? A jak se vůbec může stát, že někdo napadne území cizího státu? Ví, že dělá něco špatného, nebo si může myslet, že je v právu?

Děti by měly vědět, že s námi mohou mluvit o všem, o čem potřebují. Válka na Ukrajině je dostatečně daleko, aby z ní nebyly k smrti vyděšené. Je však dost blízko na to, aby se nás dotýkala. Můžeme s dětmi o válce mluvit, můžeme s nimi projít zprávy. Můžeme jim poskytnout svůj názor, své zkušenosti, historické souvislosti. Děti snášejí těžká témata výrazně lépe, když se mohou svobodně ptát, svobodně vyjadřovat své názory i emoce. Když i my vyjadřujeme své emoce (pokud se ovšem vyloženě nehroutíme).

Dále pak dětem ke zvládání zúzkostňujících skutečností pomáhá, když mohou něco dělat, nějak se zapojit do nápravy či pomoci. Pokud máte doma třeba navíc spací pytel či pláštěnku, anebo zakoupíte zdravotnický materiál a ponesete jej na sběrné místo pomoci pro Ukrajinu, děti vás pravděpodobně rády doprovodí.

Český Skaut a LOCIKA radí vedoucím i rodičům

Centrum LOCIKA
Skautský institut ve spolupráci s centrem LOCIKA a jeho ředitelkou Petrou Wünschovou, které se zabývá duševním zdravím dětí, v neděli uspořádalo webinář na téma "(Jak) mluvit s dětmi o válce." Rozhovor vedl skaut a redaktor Českého rozhlasu Jakub Lucký.
 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Martina Benešová jede bomby
    Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
  • Děravé vědecké potrubí
    Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
  • Milujeme fotoromány
    Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
  • Proč nosí Filip Titlbach perly
    Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 2. 3. 2022 15:20

Jj, extrémistické weby jsou super. A ty argumenty těch lidí, kteří to berou vážně :-) Tomu se nic nevyrovná.

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 1. 3. 2022 20:23

Na jednom webu, taky tak extrémistickém jako je heroine, ale z druhé strany - pro chlapy :-) se teď shodou okolností řešila úplně stejná otázka. Autor článku tam nakonec synovi řekl, že útočníky je potřeba postřílet, pochcat jejich mrtvoly a nechat je shnít na ulici. To jen pro informaci, ať je vidět, jak je široké spektrum názorů na toto téma :-)

-4
Reagovat