Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Mami, bude třetí světová? Jak mluvit s dětmi o válce

FejetonKomentářVýchova
Pavla Koucká
| 1. 3. 2022 | 6 komentářů | 6 102
Mami, bude třetí světová? Jak mluvit s dětmi o válce
Demonstrace proti ruské agresi, Václavské náměstí, 24. 2. 2022. Foto: Jana Plavec

Fejeton psycholožky Pavly Koucké se týká aktuálního dilematu mnoha rodičů. Máme s dětmi, třeba i velmi malými, mluvit o válce? Jak jim vysvětlit všechny zákruty světového dění, když jim stěží rozumíme sami? Nevyděsíme je zbytečně?

„Víš, co se stalo ve čtyři ráno?“ uvítala mě ve čtvrtek odpoledne dcera. „Něco fakt velkýho, protože jsme kvůli tomu nepsali z češtiny. Celou hodinu jsme si povídali o Ukrajině a o Rusku.“

Povídali jsme si pak i doma. Probrali jsme, co děti přinesly ze svých škol, přečetli jsme si zprávy, podívali se na nějaké fotky i pár videí. Neumím si představit, že bychom s dětmi o válce nemluvili.

Čas od času za mnou přijdou lidé, kteří nepříjemné skutečnosti dětem s nejlepšími úmysly tají: ať už je to válka nebo třeba nemoc někoho blízkého, dítě o tom nesmí slyšet. Mě takoví rodiče obvykle vyhledají kvůli tomu, že je jejich dítě úzkostné, stahuje se do sebe, či se chová agresivně…

Děti vnímají, že se něco děje, vnímají naše emoce i naši (ne)upřímnost. Pochopí, že o některých věcech se nemluví. Jenže jejich fantazie pak kreslí strašidla mnohdy horší než skutečnost, a není, kdo by jim s tím pomohl.

Mluvili jste se svými dětmi o válce na Ukrajině?

„A nevyděsí se děti moc?“ můžeme se ptát. Náš syn přišel v den ruského útoku na Ukrajinu s otázkou: „Bude třetí světová?“ Ne že by je s tím ve škole někdo strašil, to si děti dofantazírovaly samy. Nebyly však kolem toho úzkostné, pojaly to spíše přemýšlivě: Může k něčemu takovému dojít? Co by to znamenalo? A jak se vůbec může stát, že někdo napadne území cizího státu? Ví, že dělá něco špatného, nebo si může myslet, že je v právu?

Děti by měly vědět, že s námi mohou mluvit o všem, o čem potřebují. Válka na Ukrajině je dostatečně daleko, aby z ní nebyly k smrti vyděšené. Je však dost blízko na to, aby se nás dotýkala. Můžeme s dětmi o válce mluvit, můžeme s nimi projít zprávy. Můžeme jim poskytnout svůj názor, své zkušenosti, historické souvislosti. Děti snášejí těžká témata výrazně lépe, když se mohou svobodně ptát, svobodně vyjadřovat své názory i emoce. Když i my vyjadřujeme své emoce (pokud se ovšem vyloženě nehroutíme).

Dále pak dětem ke zvládání zúzkostňujících skutečností pomáhá, když mohou něco dělat, nějak se zapojit do nápravy či pomoci. Pokud máte doma třeba navíc spací pytel či pláštěnku, anebo zakoupíte zdravotnický materiál a ponesete jej na sběrné místo pomoci pro Ukrajinu, děti vás pravděpodobně rády doprovodí.

Český Skaut a LOCIKA radí vedoucím i rodičům

Centrum LOCIKA
Skautský institut ve spolupráci s centrem LOCIKA a jeho ředitelkou Petrou Wünschovou, které se zabývá duševním zdravím dětí, v neděli uspořádalo webinář na téma "(Jak) mluvit s dětmi o válce." Rozhovor vedl skaut a redaktor Českého rozhlasu Jakub Lucký.
 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 2. 3. 2022 15:20

Jj, extrémistické weby jsou super. A ty argumenty těch lidí, kteří to berou vážně :-) Tomu se nic nevyrovná.

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 1. 3. 2022 20:23

Na jednom webu, taky tak extrémistickém jako je heroine, ale z druhé strany - pro chlapy :-) se teď shodou okolností řešila úplně stejná otázka. Autor článku tam nakonec synovi řekl, že útočníky je potřeba postřílet, pochcat jejich mrtvoly a nechat je shnít na ulici. To jen pro informaci, ať je vidět, jak je široké spektrum názorů na toto téma :-)

-4
Reagovat