Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

„Nevíš, co je opravdový porod.“ Ženy po císařském řezu čelí pocitům selhání. Okolí je zostuzuje

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Agáta | 1. 12. 2022 17:39

Když mi vyvolali porod, začalo to bolet tak hrozně, že jsem si začala přát, aby mi udělali císaře. Při každém stahu padal dítěti tep, takže bylo v ohrožení. Nakonec mě na akutního císaře fakt vzali. Pak jsem dostala do rukou zdravé, krásné dítě, ale já jsem byla psychicky úplně na padrť. Myslela jsem si, že za to můžu já, že jsem dítě ochudila o skutečný porod, že jsem dokázala u porodu myslet jen na sebe a ne na jeho dobro.
Měla jsem pak regulérní psychózu, ale okolí se o mě strašně dobře postaralo. Děkuju doktorům z NÚDZ a každýmu, kdo dělá osvětu, jako je tenhle článek. Bylo to příšerný a každý, kdo mě vyslechl a neodsuzoval, mi moc pomohl.

+12
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 2. 12. 2022 9:38

Tiv: "leda ve snu, jednou mi to peklo stačilo"

no takova Marie Terezie mela 16 deti (vcetne 1 mrtve narozeneho...) a jeste vladla risi.....

-3

Diskuze k článku:

Viktorka | 25. 12. 2022 2:56

Prvního syna jsem porodila přirozeně asi za 2,5 hodiny poté co mi praskla voda. Na druhý porod jsem se těšila, vlastně i na ten první:-) Bohužel mě druhý syn kopal na porodní cesty a přestože jsem byla v porodnici, kde dělají porod koncem pánevním, poslali mě na akutního císaře, chvíli jsem se v kontrakcích hádala, že budu rodit klidně po nohou, ale nakonec jsem to vzdala.. Syn taky dostal po oznámení o sekci od tatínka nově vybrané jméno Koloman, protože se otočil nevhodně na poslední chvíli, ještě týden před porodem byl natočený správně hlavičkou.. nejdřív jsem synovi jizvu vyčítala, nakonec jsem si asi po půl roce, stejně jako na jméno na které jsem nebyla připravená, zvykla.. do císaře bych rozhodně znovu nešla, nakonec je to rození moc hezká vzpomínka a určitě není tak hrozné tu chvíli tlačit (mám tedy výhodu vysokého prahu bolesti), narozdíl od rekonvalescence po tom co vám vyvrhnou střeva a to mě poprvé nařízli hráz, což se taky chvíli hojí.. kolem a kolem rozhodně doufám, že za měsíc až do toho půjdu potřetí, vyprdnu toho prťouska stejně jako poprvé.. přeju všem rodičkám, aby jim to šlo přirozeně a upřímně nechápu mámy, které jdou do císaře dobrovolně..

+1

Markéta Růtová | 14. 12. 2022 20:28

A také jsou rodičky, které rodily císařem narychlo, jelikož hrozila smrt jejich miminku, anebo byly ohroženy na životě ony samy. A pak jsou tu také případy, kdy lékař rodičce císaře přímo nařídil, protože zde hrála roli vážná zdravotní indikace. To byl můj případ. Osobně jsem to proplakala, jelikož mám ráda přirozenost, ale nešlo to. Bolest byla ale po porodu, a ještě dlouho poté, z jizvy. O tu se pak musíte po zbytek života starat. Pokud ne tak máte křeče. Nehledě na to, že jsem den ležela na povinné JIPce a klepala se hrůzou, aby mi přišly nohy k sobě po částečné narkóze, kterou jsem si zvolila, abych byla aspoň trochu "u toho", když malá přijde na svět. A pak jsem se také bála, aby se mi vůbec spustilo mlíko, jelikož ženy s císařem tímto přesně trpí atd. Nemyslím si tedy, že rodičky s císařem mají "lehčí cestu"??

+2

Xuza | 7. 12. 2022 19:30

Zajímalo by mě, zda autorka stejně důsledně informuje nastávající rodiče i o rizicích vaginálního porodu. Nebo jestli ví, že někdo má z porodu fobii a vždy bude volit raději operaci. Osobně jsem pro tu umělou dělohu, co navrhuje Tiv, nebo nic.

+1

kayi | 3. 12. 2022 19:40

"Marně hledám omluvu pro lidi, kteří mají pocit, že je klid ženy po sekci potřeba zvrátit"

Tak bych řekla, že celkově Marně hledám omluvu pro lidi, kteří mají pocit, že je klid kteréhokoliv člověka, který si jde svou cestou a neubližuje jiným, potřeba zvrátit.

Samozřejmě, prvnímu tvrzení tím neupírám platnost.

Prostě jen nechápu lidi, kteří mají potřebu druhé šikanovat, vynucovat si mluvení jakési jimi vykonstruované "pravdy", o které oni všechno vědí a člověk nemá šanci nic jiného vysvětlit, páč ho ani nepustí ke slovu, anebo říct půlku věty a nedoposlouchají, že je to něco zcela jiného, než jak to oni mají tak jasně a jednoznačně zařazeno.
Hloupý člověk si je svými závěry zcela jist, přestože jsou to jenom přijatá klišé, které si nikdy sami neověřili, na jaké případy a situace vůbec sedí a kdy jsou od věci.

+1

Katy | 2. 12. 2022 10:32

A proto se s nikým o porodu kojení ani dalším nebavím, nikomu po tom nic není jak jsem rodila, zda kojím atd.

+5

Michal Macek | 2. 12. 2022 9:38

Tiv: "leda ve snu, jednou mi to peklo stačilo"

no takova Marie Terezie mela 16 deti (vcetne 1 mrtve narozeneho...) a jeste vladla risi.....

-3

Tiv | 2. 12. 2022 8:27

Michal Macek: v Číně to klonování dává smysl, ono se jim do toho plození moc nechce.
ale umělá děloha by mohla mít i jiné výhody. matka při pohledu na své dítě nebude mít flasbacky na peklo porodu, šešulku potrhanou, bolavou a nevzrušitelnou, zničenou postavu, každé ráno hrst vlasů v kartáči, a s nenakřaplým zdravím bude mít větší šanci neupadnout do zombie módu během náročné péče o novorozeně, což je přímo balzám na partnerský život. ano, po porodu se dá zhubnout (proto obezita neexistuje)(i před ním, pokud ranní nevolnosti změní normální ženskou ve vychrtlou trosku, která v žaludku neudrží ani vodu), vlasy dorostou a některé ženy mají štěstí, že porod proběhne snadno a podvozek jim sroste do optimální kondice... ale co si budem: kdyby si lidé mohli vybrat, mnozí by zvolili tu snazší cestu a z fleku by se vyflajzli na loterii přírody. TAKŽE... by potomstvo vytvářeli i lidé, kteří si dnes říkají: leda ve snu, jednou mi to peklo stačilo.

+2

:-) | 1. 12. 2022 23:42

Po porodu trochu zhubnu, trochu se snad dám zdravotně do kupy, trochu se dovzdělám, a budu snad trochu lepší rodič a snad i trochu šťastná a už se vůbec nikdy ani trochu neztrapním :-(

0

Milena | 1. 12. 2022 22:24

Před čtyřiceti roky, když jsem rodila já, tak jsme se císaře bály a tu jednu, co na našem osmilůžáku byla, jsme litovaly. Dneska se dá šikanovat opravdu za všechno. :-( )

+2

Veronika | 1. 12. 2022 21:21

Chceš pobavit Boha? Řekni mu svůj porodní plán.
Porod není zkouška, kterou musíme zvládnout na jedničku. Stačí, když jej zvládneme. Pokud se to podaří, je úplně jedno, jak se to stalo. Ano, "přirozeně" narozené miminko má snad lepší imunitu a tělo matky se rychleji regeneruje. Myslím ale, že drtivá většina "císařů" se nedělá kvůli pohodlí matky. Dělá se kvůli riziku, že by to jinak nemuselo dopadnout dobře. Žádný rozumný člověk se nebude navážet do maminky, která je po císaři. A pokud ano - není žádná škoda, když ho pošlete, kam slunko nesvítí :-)

+11

Agáta | 1. 12. 2022 17:39

Když mi vyvolali porod, začalo to bolet tak hrozně, že jsem si začala přát, aby mi udělali císaře. Při každém stahu padal dítěti tep, takže bylo v ohrožení. Nakonec mě na akutního císaře fakt vzali. Pak jsem dostala do rukou zdravé, krásné dítě, ale já jsem byla psychicky úplně na padrť. Myslela jsem si, že za to můžu já, že jsem dítě ochudila o skutečný porod, že jsem dokázala u porodu myslet jen na sebe a ne na jeho dobro.
Měla jsem pak regulérní psychózu, ale okolí se o mě strašně dobře postaralo. Děkuju doktorům z NÚDZ a každýmu, kdo dělá osvětu, jako je tenhle článek. Bylo to příšerný a každý, kdo mě vyslechl a neodsuzoval, mi moc pomohl.

+12

Lucie Machartová | 1. 12. 2022 14:47

Víte, co byl pro mne nejhorší mother shaming? Sama jsem ho zažila od kamarádky, která mě znala hodně, ale opravdu hodně dlouho a dobře, věděla, co se mi stalo. První dítě mi zemřelo, druhé je bohužel nemocné. Spoustu věcí jsem musela přehodnotit a změnit ve svém životě kvůli prioritám svých dětí.
A kamarádka mi jednou povídá, že nevím, co je to mít děti, když mám jednoho rozmazleného jedináčka... Její vyvyšování, že ona je schopná porodit dvě zdravé děti... setkala jsem se s tím i u jiných lidí, ale ti mi nemohli ublížit, protože mi nebyli blízcí...

+9

antifeminista | 1. 12. 2022 12:13 | reakce na Michal Macek - 1. 12. 2022 8:28

No jo, ale v tom seriálu byl Alan následkem litru tequily a prasklého kondomu a jeho matka byla ukázkou, že někteří lidé by neměli mít děti. :-D

0
Zobrazit komentovanou zprávu

opica | 1. 12. 2022 9:30

Síce som ešte vo svojom okolí nepočul, že by niekto niekoho znevažoval za to, že dotyčná rodila sekciou, ale pri tom, čo niektoré sliepky dokážu, nepochybujem o tom, že sa to môže diať.

Pokiaľ ale má dotyčná rodička pocity zlyhania len tak, bez toho, aby ju ktokoľvek buzeroval, je to na vyhľadanie psychologickej pomoci. Čo nie je nič proti ničomu, tehotenstvo a pôrod sú u mnohých žien psychicky náročné zmeny...

-1

Michal Macek | 1. 12. 2022 9:25

Tiv: v Cine uz klonuji :))

https://www.youtube.com/watch?v=4RHg0f5Nq4c

0

Tiv | 1. 12. 2022 9:16

nebude dlouho trvat a někdo konečně vynalezne způsob, jak frknout oplodněné vajíčko do nějaké naklonované dělohy, odkud po devíti měsících po zaznění cinknutí mikrovlnky vypadne rodičům do náruče a ve chvíli, kdy někdo bude mít kecy ve stylu ...to není dost člověk, neprošel tím správným porodem... se rodič, který krmí, přebaluje, vychovává a s láskou pečuje, jen mile usměje a hebkým hlasem podá přesnou informaci, kudy se jde do pr...
tito lidé, kteří si myslí, že mohou soudit, jsou lidstvu prospěšní, protože člověk se jim může od srdce vysmát a připomenout si, jaký smysl pro humor měla příroda při výrobě některých jedinců.

+10

Michal Macek | 1. 12. 2022 8:28

me se libilo v Dva a pul chlapa, jak ta jejich mama rikala, ze si nechala Alana vytahnout cisarem asi o mesic driv nez mela termin, aby si nezkazila postavu :D

0

antifeminista | 1. 12. 2022 6:15

Nejvíc mě dostala ta pasáž o brazilských časopisech pro ženy, které mají prý obsahovat objektivní informace. Zkusil jsem si hned představit naše časopisy pro ženy, jako Květy nebo Žena a život, o kterých samy ženy často vykládají, že se jim při jejich čtení dočasně snižuje IQ, protože jde o hnůj (nejen) české kultury - bulvár kombinovaný reklamama. Směju se při představě, že od takových časopisů někdo očekává nestrannost a objektivitu, a dokonce je používá jako argument pro to, že ženy nejsou o čemkoliv správně informované (zde o císařském řezu). To je prostě k smíchu.

+1