Budoucnost je plná výzev. Změny budeme muset dělat hlavně u sebe, říká ekonomka Helena Horská v podcastu Hlas Heroine

Ekonomika
Podcast
Redakce Heroine, Pavel Houdek
| 1. 12. 2021 | 2 komentáře | 2 848
Budoucnost je plná výzev. Změny budeme muset dělat hlavně u sebe, říká ekonomka Helena Horská v podcastu Hlas Heroine
Foto: Tomáš Cetkovský

„Na ekonomiku se dívám jako z vrtulníku, jako na celek,“ vysvětluje ekonomka Helena Horská. Může nám její makroekonomický pohled pomoci předpovědět krize, ale i jejich konec? V podcastu Hlas Heroine mluví o tom, na čem banky vydělávají a za koho ekonomové „kopou“.

„Hned na úvod ta nejtěžší otázka,“ směje Helena Horská, která působí ve velké bance jako hlavní ekonomka. V podcastu Hlas Heroine se jí Pavel Houdek totiž zeptal, v čem hlavně spočívá její práce. „Je to velmi abstraktní. Mám interpretovat čísla pro potřeby banky, interpretovat minulost a z minulosti odečítat budoucnost,“ vysvětluje. „Očekává se od nás, že budeme mít křišťálovou kouli a uvidíme v té mlze budoucnost,“ říká s nadsázkou v podcastu Hlas Heroine.

Naším úkolem je vidět v těch číslech byznysový příběh. Vidět budoucnost nejen z toho pohledu, jaká bude nezaměstnanost, jaký bude kurz koruny za měsíc nebo za rok.

„Naším úkolem je vidět v těch číslech byznysový příběh. Vidět budoucnost nejen z toho pohledu, jaká bude nezaměstnanost, jaký bude kurz koruny za měsíc nebo za rok. Ale také vědět, co to znamená a jak se podle toho zachovat,“ upřesňuje. Podle toho, co její tým „předpoví“, se pak rozhoduje nejen banka, ale také její klienti. „Občas to vychází, občas ne. Není to lehké, obzvlášť když přijde krize. Krizím se říká černá labuť, nedá se říct, jestli zítra přiletí, nebo nepřiletí,“ přiznává. Nicméně i v covidové krizi dokázala spočítat, co se bude s ekonomikou pravděpodobně dít a na čem to bude záviset.

Poslouchejte Hlas Heroine

Aby odvážné, schopné a inspirativní ženy bylo ještě více slyšet, vznikl podcast Hlas heroine, kde dostávají prostor hrdinky z různých oborů. V každém díle jeden rozhovor. V každém díle jedna žena, která mění svět. 

Další epizody Hlasu Heroine

V rozhovoru s Pavlem Houdkem odpovídala i na to, proč české pobočky nadnárodních bankovních ústavů, přinášejí svým mateřským společnostem ve srovnání se zahraničím tak vysoké zisky nebo jak se vyvíjí situace s bankovními poplatky.

A co si oceňovaná ekonomka myslí o současné krizi na trhu s energiemi? Zastropování cen elektřiny a plynu nebo časově omezené osvobození od daně z přidané hodnoty podle ní není řešením. Podle Heleny Horské je totiž potřeba, aby lidé změnili své chování, přehodnotili způsoby, jakými s energiemi zacházejí, a hledali cesty, jak se dá ušetřit.

Co by ale měli dělat lidé, kteří nemají úspory, jež by mohli použít na nákup tepelných čerpadel nebo nových úsporných spotřebičů? I pro ně má nakonec ekonomka radu. „Česká republika není homogenní. Máme tady různé domácnosti s různými příjmovými možnostmi a různou sociální situací. Proto je důležité, abychom si uvědomili, co si každá domácnost může dovolit,“ uznává. 

Mohou si lidé za uvíznutí v dluhové pasti sami? Jak se dají spočítat minimální náklady pro důstojný život? A čekají nás těžké časy? Poslechněte si celý podcast Hlas Heroine s ekonomkou Helenou Horskou.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Elka | 1. 12. 2021 20:10

Líbí se mi téma a doufám že v budoucnosti bude více skutečných odbornic a ne jen aktivistky a ty, co parazitují na státu.

-3
Reagovat