Budoucnost je plná výzev. Změny budeme muset dělat hlavně u sebe, říká ekonomka Helena Horská v podcastu Hlas Heroine

Ekonomika
Podcast
Redakce Heroine, Pavel Houdek
| 1. 12. 2021 | 2 komentáře | 3 371
Budoucnost je plná výzev. Změny budeme muset dělat hlavně u sebe, říká ekonomka Helena Horská v podcastu Hlas Heroine
Foto: Tomáš Cetkovský

„Na ekonomiku se dívám jako z vrtulníku, jako na celek,“ vysvětluje ekonomka Helena Horská. Může nám její makroekonomický pohled pomoci předpovědět krize, ale i jejich konec? V podcastu Hlas Heroine mluví o tom, na čem banky vydělávají a za koho ekonomové „kopou“.

„Hned na úvod ta nejtěžší otázka,“ směje Helena Horská, která působí ve velké bance jako hlavní ekonomka. V podcastu Hlas Heroine se jí Pavel Houdek totiž zeptal, v čem hlavně spočívá její práce. „Je to velmi abstraktní. Mám interpretovat čísla pro potřeby banky, interpretovat minulost a z minulosti odečítat budoucnost,“ vysvětluje. „Očekává se od nás, že budeme mít křišťálovou kouli a uvidíme v té mlze budoucnost,“ říká s nadsázkou v podcastu Hlas Heroine.

Naším úkolem je vidět v těch číslech byznysový příběh. Vidět budoucnost nejen z toho pohledu, jaká bude nezaměstnanost, jaký bude kurz koruny za měsíc nebo za rok.

„Naším úkolem je vidět v těch číslech byznysový příběh. Vidět budoucnost nejen z toho pohledu, jaká bude nezaměstnanost, jaký bude kurz koruny za měsíc nebo za rok. Ale také vědět, co to znamená a jak se podle toho zachovat,“ upřesňuje. Podle toho, co její tým „předpoví“, se pak rozhoduje nejen banka, ale také její klienti. „Občas to vychází, občas ne. Není to lehké, obzvlášť když přijde krize. Krizím se říká černá labuť, nedá se říct, jestli zítra přiletí, nebo nepřiletí,“ přiznává. Nicméně i v covidové krizi dokázala spočítat, co se bude s ekonomikou pravděpodobně dít a na čem to bude záviset.

Poslouchejte Hlas Heroine

Aby odvážné, schopné a inspirativní ženy bylo ještě více slyšet, vznikl podcast Hlas heroine, kde dostávají prostor hrdinky z různých oborů. V každém díle jeden rozhovor. V každém díle jedna žena, která mění svět. 

Další epizody Hlasu Heroine

V rozhovoru s Pavlem Houdkem odpovídala i na to, proč české pobočky nadnárodních bankovních ústavů, přinášejí svým mateřským společnostem ve srovnání se zahraničím tak vysoké zisky nebo jak se vyvíjí situace s bankovními poplatky.

A co si oceňovaná ekonomka myslí o současné krizi na trhu s energiemi? Zastropování cen elektřiny a plynu nebo časově omezené osvobození od daně z přidané hodnoty podle ní není řešením. Podle Heleny Horské je totiž potřeba, aby lidé změnili své chování, přehodnotili způsoby, jakými s energiemi zacházejí, a hledali cesty, jak se dá ušetřit.

Co by ale měli dělat lidé, kteří nemají úspory, jež by mohli použít na nákup tepelných čerpadel nebo nových úsporných spotřebičů? I pro ně má nakonec ekonomka radu. „Česká republika není homogenní. Máme tady různé domácnosti s různými příjmovými možnostmi a různou sociální situací. Proto je důležité, abychom si uvědomili, co si každá domácnost může dovolit,“ uznává. 

Mohou si lidé za uvíznutí v dluhové pasti sami? Jak se dají spočítat minimální náklady pro důstojný život? A čekají nás těžké časy? Poslechněte si celý podcast Hlas Heroine s ekonomkou Helenou Horskou.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Elka | 1. 12. 2021 20:10

Líbí se mi téma a doufám že v budoucnosti bude více skutečných odbornic a ne jen aktivistky a ty, co parazitují na státu.

-3
Reagovat