Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Menstruaci mužům a vzdělávání soudců. Co by ve společnosti zavedli socioložka, pedagog či právnička?

Adéla Šípová
Anketa
Klára Šimáčková Laurenčíková
Konference
Kryštof Stupka
Lucie Hrdá
Moje HeroineSvět podle Heroine
Gabriela Knížková
| 25. 10. 2022 | 16 komentářů | 3 308
Menstruaci mužům a vzdělávání soudců. Co by ve společnosti zavedli socioložka, pedagog či právnička?
Právnička Lucie Hrdá, senátorka Adéla Šípová a vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Foto: Michal Tvrdík / Canon

K tomu, abychom mohli žít ve férovém světě, musíme v Česku zaznamenat ještě spoustu proměn. Velká část z nich není složitá: naráží jen na nevoli z řad příslušných autorit. Účastníci konference Heroine, která se konala 17. října, se ale při vymýšlení toho, jakou společenskou změnu by s okamžitou platností zavedli, občas nechali unést do říše čiré fantazie. Kdo by nechal muže rodit a komu by stačilo důslednější vzdělávání soudců?

Konference Svět podle Heroine se minulý týden zúčastnily osobnosti z řad nevládního sektoru, práva, médií i akademické obce. Redakce jim položila tu samou otázku: Jakou významnou změnu byste okamžitě zavedli, aby měla co největší společenský dopad?

Úvahy se pohybovaly na škále od jednoduchých po vybájené. Například komentátor Deníku Referendum a jeden z panelistů konference Petr Bittner by nejraději zavedl mužské porody. „Kdyby muži museli rodit, začalo by se do porodů okamžitě investovat stejně jako třeba do vesmírného výzkumu,“ domnívá se. „Z realističtějších věcí by možná stačilo víc otců na rodičáku, protože by to vedlo ke změnám jak ze strany zaměstnavatelů, tak přímo otců.“

Fotogalerie: Jak vypadal průběh konference Svět podle Heroine (foto: Jana Plavec)

Foto: Jana Plavec
Další fotky v galerii (10)

Sémiotik a vysokoškolský pedagog Josef Šlerka by zase mužskou polovinu populace nechal menstruovat. „Myslím, že by nám mužům tahle zkušenost dost prospěla,“ zdůraznil. Prospěšná by podle něj byla i situace, kdy bychom si v polovině života museli vylosovat zcela nové společenské postavení. Pokud by se měl držet nohama na zemi, zavedl by rovnou rodičovskou dovolenou pro muže i ženy.

Výměnu pozic s jiným člověkem by rády viděly také socioložky Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková z Dua docentky. „Představujeme si, že by se na celém světě měla udělat škatulata, škatulata, hejbejte se. Ženy by si vyměnily místo s muži – tam, kde jsou teď ženy, by byli muži a obráceně. Mužům by zůstalo přesně tolik mocenských pozic, kolik jich teď mají ženy. Ti, kdo si nejsou svým pohlavím jistí, nebo nejsou ani muž, ani žena, by zůstali tam, kde jsou,“ vylíčily. „Možná, že by ženám vládnutí zezačátku tak moc nešlo, když nemají zkušenosti. Na druhou stranu, stát na prahu třetí světové války taky není kdovíjaký úspěch světového leadershipu.“

Hlavně zákony

Další odpovědi byly o něco střízlivější. „Okamžitě bych zavedla povinné vzdělávání soudců ve věci viktimologie tak, aby každý soudce, který rozhoduje ve věcech, jako je domácí násilí, znásilnění, pohlavní zneužívání a podobně věděl, o čem rozhoduje a oprostil se od mýtů v rozhodování,“ zdůraznila právnička Lucie Hrdá. „To znamená, aby opravdu rozhodoval podle posledních viktimologických poznatků.“

Z oblastí práva a legislativy vyšla ve své odpovědi také Johanna Nejedlová ze spolku Konsent, který šíří osvětu ohledně sexuálního násilí. „Za velmi dobrou změnu, která není tak složitá a může pomoci tisícům žen ročně, považuji nápravu definice znásilnění. To znamená, že by náš trestní zákoník nepopisoval znásilnění jako akt, který se stane násilím jako takovým, ale že je to akt, který se stane bez souhlasu dotyčné(ho). Přispělo by to k tomu, aby to lidé nedělali a oběti našly spravedlnost,“ uvedla.

Pusťte si sestřih ankety z konference:

Aktivista a právník Kryštof Stupka měl jasno okamžitě. „Společenská změna, kterou opravdu potřebujeme, je manželství pro všechny. Je to jedna z cest, jak by mohl stát ukázat všem lidem, že queer a LGBTQ+ komunita jsou s nimi rovni, že jsme schopni úplně stejně zakládat rodiny a žít v téhle společnosti jako plnohodnotní občané bez ohledu na naši sexualitu nebo gender.“

Klára Svobodová, autorka knihy Těhotnej Buddha, by si přála, aby byly společenské a veřejné akce tlumočené do znakového jazyka. Další nositelky titulu Moje Heroine Lenka Bártová a Eva Nemčková z podcastu Needo Talks by zase chtěly, aby lidé s postižením a příslušníci menšin byli ve společnosti běžně přijímáni přesně takoví, jací jsou. Jak odpověděli matematik René Levínský, zakladatelka společnosti Aperio Eliška Kodyšová nebo zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková? Podívejte se na videosestřih z konference!

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 16 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 25. 10. 2022 13:22

"...by zase mužskou polovinu populace nechal menstruovat. „Myslím, že by nám mužům tahle zkušenost dost prospěla,“ zdůraznil. Prospěšná by podle něj byla i situace, kdy bychom si v polovině života museli vylosovat zcela nové společenské postavení."

Co hlavně na teoreticích feminismu obdivuji je jejich realistický pohled na svět.

+12
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

yxyxel | 25. 10. 2022 23:20

Navrhuji zavést pojem virtuální znásilnění kde skutkovou podstatou bude nabádání žen k rození dětí.
Je totiž bezesporu, že ten, komu je tolik líto, jak ženy nerodí, by je nejraději násilím inseminoval. Jediný rozdíl, že k naplnění skutků nedošlo, je, že dotyčný nedisponuje dostatečnou mocí. Jakmile by disponoval, došlo by k znásilnění(m) de facto.

-1
Reagovat