nové číslo Heroine právě v prodeji

První díl reportáže z konference Svět podle Heroine jsme skončili s humorem: svůj stand-up o lobbování za redefinici znásilnění předvedly na hlavním pódiu Irena Hůlová z Amnesty International a Johanna Nejedlová z Konsentu. Poté jejich vystoupení už ale byl čas na vzácnou zahraniční hostku. 

Na konferenci totiž přijela autorka knihy Chci se ti podívat do očí, islandská spisovatelka Thordis Elva. Ve své inspirativní řeči připomněla, že ačkoliv se Island umisťuje na předních příčkách žebříčků genderové rovnosti, i na něm zažije za svůj život nějakou formu sexuálního násilí 42 procent žen. 

Apelovala na muže, aby převzali odpovědnost: ozvali se, pokud jsou svědky bezpráví a kriticky přemýšleli o ideálech maskulinity, které zároveň způsobují, že 70 procent sebevražd páchají muži. „Jste to vy, kdo musí vnímat a hlídat svoje pocity, než se přetaví v to, že ublížíte sobě nebo někomu jinému. Vy se musíte ohradit proti sexistickým řečem a vtipům, postavit se proti těm ideálům maskulinity, které jsou založené na tom, že se povyšujete na úkor druhých, vy musíte ukázat chlapcům, že je bezpečné a zdravé si poplakat. Vy se musíte ozvat, když někdo obtěžuje ženu na ulici nebo v klubu. Vy se musíte vymezit proti násilí v pornografii, protože vaše sexualita si zaslouží něco lepšího. Vy musíte ukázat, že podporujete rovnost pohlaví, nejen ekonomicky, ale také v právu žít bez strachu z násilí. Je na nás, abychom bojovali proti mýtu, že lidé, kteří páchají sexuální násilí jsou šílenci a monstra pod naší postelí, když jsou to ve skutečnosti naši bratři, naši kluci, naši slavní sportovci, slavní herci a důvěryhodní politici. Páchají ho ne navzdory tomu, že jsou takoví, ale zároveň s tím.“

Knihu, kterou jsme v edici Heroine vydali v češtině, následně usušenými květinami (abychom publikaci zbytečně nezničili alkoholem) pokřtily kmotry Veronika Brázdilová z Vodafone a generální ředitelka SAP ČR Hana Součková. Čtení ukázky z knihy se ujala herečka Marie Štípková. 

Eva Nečasová z organizace AI dětem na workshopu AI powered by SAMSUNG představila velkou vymoženost – svoji vlastní virtuální asistentku. Konkrétní tipy a praktické ukázky funkcí AI v chytrých zařízeních pak přinesl šéf mobilní divize společnosti SAMSUNG Tomáš Balík.

Zajistit empatii

V rámci hlavní debaty o opomíjeném ženském zdraví vystoupily CEO Penta Hospitals Barbora Vaculíková, ředitelka organizace ENDO Talks Martina Sehnoutková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava Jana Dlugoš Němečková a poradkyně organizace Člověk v tísni Barbora T. Vrbová. Účastnice se shodly na tom, že v samotných kodexech zdravotnických zařízení problém nebývá – jejich dodržování je ale věc druhá.

Spisovatelka Thordis Elva a její bývalý přítel, který ji v šestnácti letech znásilnil
Foto: Thordis Elva

I můj útočník si myslel, že by nikdy nikoho neznásilnil, říká žena, která dnes učí muže naslouchat

Sexualizované násilí

„Lékaři nám nevěří, posílají nás domů s tím, že jsme hysterky. Asi si umíte představit, co to udělá s vaší psychikou, když trpíte v bolestech a lékař vám řekne, že jste v pořádku,“ vylíčila svou těžkou zkušenost s endometriózou Sehnoutková. Dlugoš Němečková upozornila na to, že řada lidí vlastně netuší, jak jejich tělo funguje, takže se za sebe těžko mohou postavit v důležitých situacích. „Jak pak mají vědět, jestli to, co se děje v jejich těle, je v pořádku?“ Podle Barbory T. Vrbové je situace ještě mnohem složitější pro ty, kteří se nacházejí ve složitých životních situacích a nemají sílu ani prostředky na to se za sebe postavit. To, že ne každý nutně musí a může být svým vlastním advokátem, bylo ostatně jedním z hlavních východisek diskuse. „Lidé ohrožení sociálním vyloučením se hůře dostávají k prevenci. Jen, abyste se dostala na gynekologii, je potřeba zaplatit spousta poplatků, které se nastřádají,“ připomněla Vrbová.

Vaculíková také zdůraznila, že s empatií jednotlivých lékařů a lékařek by měli manažeři a manažerky pracovat na bázi týmů. Ne všichni z personálu totiž budou vždy stoprocentně empatičtí, ale o pacientstvo musí být nakonec citlivě postaráno. S tématem ženského zdraví souvisel také následný workshop Nadačního fondu Propolis 33 s přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava Ondřejem Šimetkou, který připomněl, že situace v porodnicích se naštěstí mění k lepšímu. Posledním workshopem večera byl ten nejvoňavější – AOMU se pomocí aromapsychologie zaměřilo na harmonizaci těla i mysli skrze jejich aromaterapii budoucnosti: inhalační tyčinky.

Už trochu uondané publikum na závěr patřičně rozproudila dvojice Ilona Kleníková a Moje Heroine Lenka Králová prostřednictvím zábavného Kahootu sponzorovaného investiční společností Investika (a Ilona měla co dělat, aby Lenku na pódiu ukočírovala). Cenu vítězkám kvízu předala marketingová ředitelka společnosti Investika Sandra Javorsky. 

Děkujeme, že jste na konferenci byli opět s námi! Doufáme, že se za rok znovu uvidíme při dni plném inspirace a nezávislosti.

Tato konference by nebyla možná bez hlavních partnerů konference, kterým chceme poděkovat:

Answear.cz, Nadační fond Propolis 33, dm online shop, INVESTIKA, Samsung, Penta Hospitals, Care, Amundi, AOMU, Kneipp, Noili, Hana Polívková, HIMALYO, Coffee Culture, justWINE a Chůva Katty.

Popup se zavře za 8s